Kā pareizi izvēlēties un lietot līdzekļus pret kukaiņiem?

Atvaļinājumu laiks rit pilnā sparā, un šogad to daudzi izbauda, apmeklējot vietējos dabas objektus. Kukaiņiem šis ir aktivitātes laiks, un to kodiens var nepatīkami ietekmēt atpūtas plānus. Kā pasargāt sevi no ērču, odu, dunduru un citu kukaiņu kodumiem, pareizi izvēloties repelentus? Konsultē BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ļubova Blaževiča.

Repelenti ir vielas, kuras atbaida kukaiņus no tuvošanās vai saskaršanās ar apstrādāto virsmu. Visbiežāk tie ir pieejami spreju, aproču un zīmuļu formā, taču ir arī kukaiņus atbaidoši geli, krēmi, losjoni, plāksteri un mitrās salvetes. Lai izvēlētos sev piemērotāko līdzekli, pievērsiet uzmanību to formai un sastāvam.

Sintētiskie repelenti parasti satur tādas vielas kā DEET, IR-3535, pikaridīnu vai permetrīnu. Ar sintētiska sastāva repelentiem jābūt uzmanīgākiem, īpaši rūpīgi izlasot to lietošanas instrukciju!

No dabīgās izcelsmes vielām repelentos izmanto augu eļļas, piemēram, citroneikalipta eļļu, ko droši var izmantot no 3 gadu vecuma. Tāpat izmanto arī citronellas, piparmētras, bazilika, ķiploka, ģerānijas, lavandas, tējas koka, kliņģerīšu un sojas eļļu. Šīs dabīgās izcelsmes vielas saturošie aerosoli nodrošina 6-9 stundu aizsardzību, bet aproce atbaida kukaiņus līdz pat vienam mēnesim. Biežāk šādi produkti sastopami aptieku sortimentā.

Lietojiet pareizi!

Repelenti satur aktīvas vielas ar spēcīgu iedarbību, tādēļ ir svarīgi tos lietot pareizi un ievērot piesardzību to lietošanas laikā, paturot prātā šos priekšnoteikumus:

·         Īpaši uzmanīgiem jābūt ar permetrīnu saturošajiem repelentiem. Tos drīkst izmantot tikai uz drēbēm un virsmām (teltis, moskītu tīkli), bet nedrīkst lietot uz ādas! To darbība saglabājas līdz pat divām nedēļām arī pēc apģērba mazgāšanas.

·         DEET vai IR-3535 saturošus repelentus var lietot tikai uz atklātiem ādas apgabaliem, bet nedrīkst lietot zem apģērba.

·         Aerosola uzklāšanai uz sejas sākumā tas ir jāpūš uz rokām un tad jāuzklāj uz sejas, neskarot acu un mutes zonu.

·         Repelenti sāk darbību uzreiz pēc to uzklāšanas, tāpēc tie jāizmanto tikai tad, kad jau esat dabā. Uzpūšot aerosolus slēgtā telpā (mājās, mašīnā vai bērnu ratiņos), tie tiks ieelpoti, kas var kairināt elpceļus un izsaukt alerģijas vai citas veselības problēmas.

·         Repelents nedrīkst saskarties ar bojātu, kairinātu ādu.

·         Repelentu aerosolus nedrīkst pūst tuvu ēdienam.

·         Pēc repelentu uzklāšanas jānomazgā rokas ar ziepēm un ūdeni.

·         Atgriežoties iekštelpās, repelenti jānomazgā ar ziepēm un ūdeni.

·         Drošības nolūkos jebkāda sastāva repelentus nav ieteicams lietot bērniem, kas jaunāki par 3 gadiem. Dabīgas vielas saturošus līdzekļus ir pieļaujams lietot no 6 mēnešu vecuma vietās, kur ir augsts smagu vektora pārnēsātu slimību risks.

·         Mājas mīluļiem nedrīkst lietot cilvēkiem domātus repelentus! Visdrošāk ir izvēlēties tieši konkrētai sugai domātus preparātus.

Vienmēr izlasiet repelentu sastāvu un izdariet apzinātu izvēli par labu vienam vai otram produktam vai konsultēties ar speciālistu par piemērotākā līdzekļa izvēli!

Atpakaļ |
Dalīties
Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts
Skatīt visus
info@benu.lv