07.04.2023.
07.04.2023.
7. aprīlī tiek atzīmēta Pasaules veselības diena, kuras ietvaros tiek aktualizētas rūpes par veselību un profilaktisko pārbaužu nozīme. Kādas pārbaudes ir jāveic profilaktiski un ko darīt ikdienā, lai rūpētos par savu veselību, konsultē BENU Aptiekas piesaistītā ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Rūpes par veselību sākas ar ikdienas aktivitātēm, dzīves ritmu un uzturu. Lai saprastu, cik labi rūpējamies par savu veselību, ir nepieciešams veikt dažādas profilaktiskās pārbaudes – ne tikai, kad sūdzības jau ir parādījušās, bet arī tad, ja sūdzību nav.
Apciemo savu ģimenes ārstu!
Ikvienam cilvēkam reizi gadā ir vēlama profilaktiskā vizīte pie ģimenes ārsta, kurš izvērtēs pacienta vispārējo veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā veiks asinsspiediena un pulsa mērīšanu, sirdsdarbības un plaušu izklausīšanu, vēdera iztaustīšanu, limfmezglu apskati, vairogdziedzera stāvokļa novērtēšanu, krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu, kā arī citas pārbaudes atkarībā no sūdzībām. Ja ģimenes ārsts konstatēs kādu problēmu, tad pacients tiks nosūtīts uz papildu izmeklējumiem, stāsta ģimenes ārste Z. Zitmane.
Ģimenes ārsta apmeklējuma laikā ārsts atgādinās par vēža profilaktiskajām pārbaudēm, lai pārbaudītu dzemdes kakla, krūts, prostatas vai zarnu vēža iespējamību. Ģimenes ārste Z. Zitmane atgādina, ka dzemdes kakla vēža skrīninga uzaicinājumu saņem sievietes 25–67 gadu vecumā reizi trijos gados, krūts vēža skrīninga uzaicinājumu saņem sievietes 50–68 gadu vecumā reizi divos gados un uzaicinājumu uz zarnu vēža profilaktisko pārbaudi saņem personas 50–74 gadu vecumā reizi divos gados. Profilaktiskās apskates un analīzes sniedz iespēju savlaicīgi atklāt slimības un noteikt riskus iespējamām saslimšanām.
Pārbaudes, kuras būtu jāveic vismaz vienreiz gadā
Reizi gadā ikvienam cilvēkam ir nepieciešams veikt pilnas ainas asins analīzes, urīna analīzes, kas noteiks aknu un nieru rādītājus un vairogdziedzera hormonu TSH, kā arī jāveic vēža skrīninga pārbaudes, uzsver ģimenes ārste. No 40 gadu vecuma jāpārbauda holesterīna līmenis asinīs, glikoze, bet tieši vīriešiem jāpārbauda PSA (prostatas specifiskais antigēns) pēc 50 gadu vecuma (45 gadu vecumā, ja ģimenes anamnēzē asins radiniekam ir prostatas vēzis). Atkarībā no sūdzībām vai iepriekšējām saslimšanām testējamo analīžu klāsts var būt plašāks. Pēc 40 gadu vecuma reizi 5 gados jāpārbauda sirds un asinsvadu saslimšana ar SCORE metodi. Klīniskā farmaceite I. Priedniece atgādina, ka aptiekās ir iespēja izmērīt asinsspiedienu, kas ir svarīgs rādītājs sirds un asinsvadu sistēmas veselībai.
Rūpējies par savu veselību ik dienu!
Klīniskā farmaceite I. Priedniece atgādina, ka par veselību jārūpējas ik dienu visa mūža garumā!
Lai Pasaules veselības diena un pavasara atnākšana kalpo kā pamudinājums ikdienā vairāk rūpēties par savu veselību!