04.04.2023.
04.04.2023.
Bērniņa raudas, nemiers, manāms diskomforts – tās varētu būt kolikas! Kā zināt, ka bērniņš cieš no kolikām, kā tās rodas un kā palīdzēt mazulim atbrīvoties no to radītā diskomforta, skaidro Veselības centrs 4 grupas uzņēmuma Capital Clinic Riga un BKUS pediatre Daira Brenča un BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.
Kas ir kolikas?
Vēl joprojām medicīnā nepastāv viena vienota zīdaiņu koliku definīcija. Gastroenterologi kolikas definē kā funkcionālu kuņģa-zarnu trakta saslimšanu, kurai raksturīgi simptomi, kas sākas un pāriet paši no sevis, parasti pēcpusdienās un vakaros, turklāt bērnam ir ilgstoši, atkārtoti raudāšanas, aizkaitināmības, nemierīguma periodi, kuri sākas un beidzas bez acīmredzama iemesla un kuru laikā bērns ir grūti nomierināms. Pediatre D. Brenča skaidro, ka koliku epizodes laikā bērna raudāšana atšķiras no viņa ‘’ikdienas’’ raudāšanas, visbiežāk tā ir spalgāka, skaļāka, bērns ir diskomfortā, trauksmains, uzbudināts. Raudāšanas laikā var novērot piesarkušu seju, vēders ir sasprindzināts vai viegli uzpūsts, kājas tiek sistemātiski pievilktas pie vēdera un pēc brīža atlaistas, rokas sažņaudzas dūrēs.
Ārste atgādina, ka kolikas neietekmē bērniņa veselību, bet gan rada diskomfortu mazajam un apkārtējiem. Raksturīgs, ka zīdaiņu kolikas sākas 2.-3. dzīves nedēļā, ar visaugstāko iespējamību 6 nedēļu vecumā, un simptomi parasti izzūd 3.-4. dzīves mēnesī. Koliku iemesls skaidri nav zināms, bet pastāv vairākas teorijas, kuras var iedalīt trīs lielās grupās:
Kā palīdzēt mazulim?
Zīdaiņu kolikas nav dzīvībai bīstams stāvoklis, un tas ir pašlimitējošs process, skaidro pediatre. Lai atvieglotu koliku radītos simptomus, ārste iesaka:
Kādos gadījumos jāvēršas pie ārsta?
Jebkurā gadījumā, kad vecākiem ir šaubas vai neskaidri jautājumi par bērna veselību un attīstību, vajadzētu vērsties pie bērnu ārsta vai ģimenes ārsta, lai nepalaistu garām kādu nopietnāku problēmu, norāda speciāliste. Pie ārsta nekavējoties jāvēršas, ja:
Taču D. Brenča uzsver, ka vecākiem būtiskākais ir nezaudēt pacietību un nešaubīties par sevi – jūs visu darāt pareizi! Konsultējieties ar ģimenes ārstu vai pediatru, lai veiksmīgi rastu risinājumu un saņemtu nepieciešamo atbalstu. Vesels mazulis – laimīgi vecāki!
Farmaceita padoms
BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins skaidro, ka koliku profilaksei barojošām māmiņām būtu jāpievērš uzmanība veselīgam un sabalansētam uzturam. Uz kādu periodu būtu ieteicams no ēdienkartes izslēgt produktus, kas veicina vēdera pūšanos: kāpostus, zirņus, dažus augļus, treknus ēdienus un saldumus. Savukārt, lai sekmētu pareizu mazuļa barošanu, ieteicams:
Tāpat aptiekās ir pieejami dažādi līdzekļi cīņai ar kolikām – tējas, suspensijas, diļļu ūdens un speciāli pilieni. Turklāt noderīgi var būt arī dažādi ārstniecības augi, kas nomierina un samazina spazmas vēderā. Tīrā veidā, vājā šķaidījumā mazulim var dot kumelīšu tēju, savukārt māmiņa, barojot bērnu ar krūti, var lietot fenheļa un ķimeņu tējas, kuras veicina piena veidošanos un mazina vēdera pūšanos gan bērnam, gan mātei.