28.08.2020.
Atgriežamies skolā! Speciālistu padomi vecākiem un bērniem.
28.08.2020.
Atgriešanās skolā un mācību uzsākšana rada daudz emociju gan bērniem, gan vecākiem, kā arī ietekmē mūsu ikdienu un bērnu veselību. Kam pievērst uzmanību, lai skolas gaitas būtu drošākas un veselīgākas?
Konsultē ģimenes ārste Zane Zitmane:
Skolas gaitas un stress: Šajā laikā nevajadzētu bērna režīmu pārblīvēt ar dažādām aktivitātēm un pulciņiem, kas rada papildu slodzi un satraukumu. Vismaz stundu dienā bērnam jādod brīvs laiks, kurā var darīt, ko vēlas, un ieteicams šo laiku pavadīt svaigā gaisā. Ja redzat, ka bērns ir satraucies par gaidāmajām skolas gaitām, ir jāsaprot, kāpēc bērns uztraucas par skolu, un jācenšas šīs problēmas atrisināt. Nedrīkst bērna dzīvi atstāt pašplūsmā. Bērnam jāļauj būt patstāvīgam, bet jāsniedz arī drošības izjūta, lai viņš zinātu – ja vajadzēs palīdzību, vecāki palīdzēs.
Pirms mācību uzsākšanas pirmajā klasē stresu visbiežāk rada neziņa, par to, kas skolā notiks. Ir svarīgi ar bērnu runāt un skaidrot skolas norises. Ja iespējams, vēlams jau pirms pirmās skolas dienas iepazīties ar klases audzinātāju, apskatīt skolas telpas, lai bērns justos drošāk. Šajā posmā vecākiem ik dienas jāieplāno vairāk laika, ko veltīt bērnam – lai bērnam būtu iespēja izrunāt visas aktualitātes un laikā, kad viss ir jauns, bērns zina, ka vienmēr var paļauties uz saviem vecākiem.
Smagā skolas soma: Būtiska skolēnu ikdienas dzīves sastāvdaļa ir skolas soma, tādēļ tās jāizvēlas īpaši rūpīgi, lai nenodarītu kaitējumu bērna stājai un veselībai. Ir normatīvi, kas nosaka, cik smaga soma drīkst būt konkrēta vecuma skolēniem – somas svaram nevajadzētu pārsniegt 10% no bērna svara, citādi tā var būtiski ietekmēt skolēna stāju visu atlikušo mūžu. Somu jāizvēlas ar platām lencēm, cietu muguras daļu un regulējamu lenču garumu. Tāpat ļoti svarīgi ir bērnam paskaidrot, ka soma jāliek uz abiem pleciem, un somas lences jāuzregulē bērnam atbilstošā augstumā. Vēlams izvēlēties somu ar atstarotājiem, lai skolēns būtu pamanāmāks tumšajā laikā.
Pareiza sēdēšana: No ilgās sēdēšanas sliktās ietekmes var izvairīties, sēžot pareizi. Krēslā jāsēž līdz galam, ķermeņa augšdaļu un galvu turot taisni vai nedaudz pieliecot uz priekšu, pēdām jābūt atbalstītām pret zemi, rokas jāatbalsta pret galda virsmu. Jāparūpējas arī par pareizu darba vietas apgaismojumu – labročiem gaismai jākrīt no kreisās, bet kreiļiem – no labās puses. Nevajadzētu sēdēt ilgāk par 30-40 minūtēm. Ik pa laikam jāpastaigā vai jāizstaipās. Lai veidotos pareiza stāja, bērnam ikdienā jābūt pietiekami fiziski aktīvam – fiziskām aktivitātēm jābūt vismaz vienu stundu dienā katru dienu.
Skolas pusdienas un našķi: Ja dodat bērnam uz skolu līdzi kādas uzkodas – lai tie ir svaigi augļi un dārzeņi, nevis saldumi vai miltu izstrādājumi! Tādējādi veidosies veselīgāks ieradums. Gatavojot ēdienu mājās, bērns jāpieradina ēst dažādus ēdienus, lai skolā tie būtu jau pazīstami. Savlaicīgi jāiepazīstina bērns ar veselīga uztura pamatprincipiem, lai viņam veidotos izpratne, kas ir veselīgs ēdiens un kas nav.
Vīrusu un saaukstēšanās laiks: Atsākoties skolas gaitām, bērni vairāk uzturēsies kopā telpās. Tas palielina arī dažādu vīrusu izplatīšanās riskus. Pamatprincipi, kas palīdzēs pasargāt bērnu veselību:
• mācīt bērniem pareizi un pietiekami bieži mazgāt rokas;
• pārrunāt, kā pareizi rīkoties, šķaudot un klepojot;
• stiprināt bērna imunitāti – ar pilnvērtīgu uzturu, miegu, rūdīšanos;
ja bērns no rīta jūtas slikti, piemēram, ir temperatūra, iesnas, klepus, tad tajā dienā nevajadzētu vest uz skolu vai bērnudārzu, lai neaplipinātu pārējos bērnus.