10.09.2020.
Pētījums: Cik bieži Latvijas iedzīvotāji tīra zobus?
10.09.2020.
39% Latvijas iedzīvotāju zobus tīra tikai vienreiz dienā, 54% to dara divreiz dienā, 2% – trīsreiz dienā, bet 3% respondentu snieguši atbildi, ka zobus netīra vispār. Savukārt zobu diegu katru vai gandrīz katru dienu lieto 17% iedzīvotāju, 3 līdz 4 reizes nedēļā to dara 8%, reizi nedēļā – 11%, pāris reizes mēnesī vai retāk – 14%, bet gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju (48%) zobu diegu nelieto vispār, secināts jaunākajos BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultātos.
Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Estētikas klīnikas zobārste Darja Ķīse uzsver, ka mutes dobuma higiēna neaprobežojas tikai ar zobu tīrīšanu, jo tikai ar zobu birsti nav iespējams pilnībā iztīrīt zobu spraugas un noņemt tur esošo aplikumu. Šim nolūkam ir nepieciešams zobu diegs. Tas palīdz noņemt uzkrāto aplikumu starp zobiem un pie smaganām. Aplikums, kas krājas starp zobiem ilgākā laika periodā paaugstina kariesa attīstības risku. Jāsaprot, ka, nelietojot zobu diegu, pacienti veicina smaganu iekaisuma attīstību – tās kļūst jutīgas, asiņo, kā arī bieži iekaist.
Tāpat pētījuma rezultāti uzrāda, ka 50% respondentu zobārstu apmeklē reizi gadā vai biežāk, 12% to dara reizi divos gados, 5% – reizi trīs gados, 4% – reizi četros gados vai retāk, 22% pie zobārsta dodas tikai tad, kad parādās sāpes, savukārt 5% zobārstu nav apmeklējuši vispār. Attiecībā uz zobu higiēnista apmeklēšanu reizi pusgadā to dara 5%, katru ceturksni higiēnistu apmeklē 1%, reizi gadā pie higiēnista dodas 23% aptaujāto, reizi divos gados – 13%, reizi trīs gados vai retāk – 19%, savukārt higiēnistu nekad nav apmeklējuši 33% Latvijas iedzīvotāju.
Zobārste D. Ķīse skaidro, ka neatkarīgi no vecuma zobārstu nepieciešams apmeklēt reizi 6 mēnešos, lai veiktu zobu pārbaudi un saņemtu profilaktiskās rekomendācijas, kas palīdz uzlabot vai uzturēt mutes dobuma higiēnu. Regulāras vizītes pie zobārsta ir nepieciešamas arī, lai kontrolētu agrīnos zoba bojājumus, ievērojot zobārsta ieteiktās profilaktiskās rekomendācijas. Tāpat speciāliste norāda, ka ļoti būtiski ir reizi sešos mēnešos apmeklēt higiēnistu, lai no zobiem noņemtu zobakmeni, cieto aplikumu un kafijas un tabakas pigmentu.
BENU Aptiekas Veselības monitorings tiek veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju viedokli par dažādiem ar veselību, labsajūtu un dzīvesveidu saistītiem jautājumiem un sniegtu sabiedrībai vērtīgus ārstu un farmaceitu ieteikumus veselības, pašsajūtas un dzīves kvalitātes paaugstināšanai.