16.10.2020.
Eksperte: Regulāra mošanās naktīs var liecināt par nopietnām veselības problēmām
16.10.2020.
Divas trešdaļas jeb 65% Latvijas iedzīvotāju regulāri mostas naktīs, lai dotos uz tualeti, padzertos vai arī citu iemeslu dēļ (33% mostas katru vai gandrīz katru nakti, 17% – pāris reizes nedēļā, 15% – vismaz pāris reizes mēnesī), 18% naktīs mostas retāk nekā pāris reizes mēnesī, bet 14% ar šādu problēmu nesaskaras, secināts BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultātos. Interesanti, ka, palielinoties vecumam, mošanās naktīs kļūst izteikti biežāka.
Vecumā no 18 līdz 24 gadiem mostas katru vai gandrīz katru nakti 13% respondentu, starp respondentiem vecumā no 25 līdz 34 gadiem – 17%, no 35-44 gadiem – 22%, no 45 līdz 54 gadiem – 26%, savukārt starp iedzīvotājiem vecumā no 55 līdz 63 gadiem katru vai gandrīz katru nakti mostas 48%, bet visbiežāk naktī mostas iedzīvotāji vecumā no 64 līdz 75 gadiem – 66% šīs respondentu grupas pārstāvju mostas katru vai gandrīz katru nakti.
Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka regulāra mošanās naktīs ne vien pasliktina darbaspējas un garastāvokli, bet arī var liecināt par nopietnām saslimšanām – cukura diabētu, urīnpūšļa problēmām, sirds mazspēju, savukārt vīriešiem – arī prostatas saslimšanu.
Lai uzlabotu miega kvalitāti, seko līdzi sava miega ritmam un ņem vērā sekojošus ieteikumus:
- Izvēlies gulēšanai piemērotu matraci un spilvenu!
- Fiziski kusties vismaz vienu stundu dienā, tomēr, ja fiziskās aktivitātes plānotas vakarpusē, izvēlies kaut ko mierīgāku, piemēram, pastaigu vai nūjošanu.
- Pirms gulēšanas ierobežo televizora skatīšanās un telefona lietošanas laiku, tā vietā palasi grāmatu!
- Dienas otrajā pusē atturies no kofeīnu saturošiem dzērieniem!\Ierobežo alkohola patēriņu!
- Atceries, ka dienas galvenajai ēdienreizei jābūt ap dienas vidu, nevis vakarā!
- Pirms gulēšanas iedzer kādu nomierinošu tēju!
- Izveido savu miega režīmu – katru dienu ej gulēt un mosties tajā pašā laikā, tostarp brīvdienās!
- Ja miega traucējumi turpinās ilgāk par divām nedēļām, konsultējies ar savu ģimenes ārstu!
BENU Aptiekas Veselības monitorings tiek veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju viedokli par dažādiem ar veselību, labsajūtu un dzīvesveidu saistītiem jautājumiem un sniegtu sabiedrībai vērtīgus ārstu un farmaceitu ieteikumus veselības, pašsajūtas un dzīves kvalitātes paaugstināšanai.