02.08.2021.
Saule, akne, pigmentācija, D vitamīns – speciālistu padomi
02.08.2021.
Tik siltā un saulainā vasarā kā šogad izvairīties no saules stariem ir praktiski neiespējami. Vairums iedzīvotāju zina par saules aizsarglīdzekļu lietošanas nozīmi, tomēr joprojām pastāv virkne kļūdu saules aizsarglīdzekļu lietošanā, kā arī daudz mītu, kas saistīti ar saules iedarbību uz ādu, piemēram, uz aknes ārstēšanu, D vitamīna uzņemšanu, kā arī pigmenta plankumu veidošanos. Konsultē BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, Veselības centra 4 estētiskās klīnikas 4. Dimensija dermatoloģe Milēna Jakuba-Zolotarjova un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Saules staru iedarbība
Divi galvenie saules staru izraisītie faktori, kas negatīvi ietekmē ādu, ir fotonovecošanās un ļaundabīgo ādas jaunveidojumu risks, stāsta dermatoloģe M. Jakuba-Zolotarjova. Fotonovecošanās rodas, jo saules stari izraisa iekaisuma reakcijas organismā un ādā, rada oksidatīvo stresu, kā arī veicina šūnu un DNS mutāciju. Šīs DNS mutācijas palielina ādas ļaundabīgo jaunveidojumu risku. Saules aizsarglīdzekļu lietošana praktiski ir vienīgais, ko mēs paši varam darīt, lai pasargātu sevi no ļaundabīgiem ādas jaunveidojumiem.
“Mums, dermatologiem, ir ļoti paveicies, jo mēs uzreiz redzam visu orgānu un uzreiz varam pamanīt aizdomīgus un ļaundabīgus jaunveidojumus, lai nekavējoties tos varētu izņemt ārā. Ja tos laicīgi pamana, ar mazu operāciju ambulatoros apstākļos arī pietiek. Cilvēks ir izārstēts, un tas ir svarīgākais!” uzsver dermatoloģe. “Tāpēc ir tik svarīgi doties pie ārsta uz pārbaudi reizi gadā – tāpat kā dodamies, piemēram, pie stomatologa vai ginekologa.”
Vislabāk uz ikgadējo pārbaudi pie dermatologa ir doties pirms vasaras, jo saules ietekmē dzimumzīmītes jeb nevusi nedaudz mainās un ne vienmēr šīs izmaiņas ir sliktas un ļaundabīgas. Mūsu dzimumzīmītes attīstās un mainās laika gaitā, aug kopā ar mums – tas ir normāli. Taču pēc rudens-ziemas perioda tajās nebūs izmaiņu, kuras ir ārējas vides faktoru izraisītas, un būs iespējams labāk nokontrolēt, vai ir notikušas kādas izmaiņas, un, ja tādas ir, adekvāti izvērtēt, vai tās ir labdabīgas vai ļaundabīgas.
Saule un D vitamīns
Bieži vien cilvēki satraucas, ka, lietojot saules aizsarglīdzekļus, netiks uzņemts D vitamīns, stāsta ārste. Taču patiesībā, lai organisms pilnvērtīgi saražotu tik daudz D vitamīna, cik tas spēj, mums pietiek iziet ārā no rīta vai vakarā ar īsām piedurknēm uz 15 minūtēm. D vitamīns izveidosies tik daudz, cik tas ir iespējams. Tāpēc, ja ir satraukums par to, ka, lietojot saules aizsargkrēmus, netiks sasniegts adekvāts D vitamīna līmenis, jāsaprot, ka no aizsarglīdzekļu nelietošanas sekas būs daudz sliktākas. Savukārt D vitamīns ir jālieto ne tikai ziemā, bet mūsu platuma grādos arī vasarā profilaktiskajās devās, piemēram, 4000-5000 S.V. dienā, un ziemā terapeitiskās devās – 8000-10000 S.V. dienā. Protams, devas jānosaka individuāli, vadoties pēc asins analīzēm. Jāņem vērā, ka D vitamīns ir vienīgā pārtikas piedeva, kuru var lietot un kura jālieto katru dienu visu mūžu, individuāli pielāgojot devu.
BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece uzsver – D vitamīnam mūsu organismā ir ļoti liela nozīme. Tas regulē kalcija un fosfora vielmaiņu, palīdz uzturēt kaulu un zobu veselību, ir nepieciešams normālai kaulu augšanai un attīstībai bērniem. Tas ir nepieciešams normālai muskuļu darbībai, veicina normālu imūnsistēmas darbību, kā arī vajadzīgs nervu un hormonālajām sistēmai un sirds un asinsvadu veselībai. Tādēļ ir jārūpējas, lai D vitamīns būtu optimālā līmenī, kas tagad Covid-19 saslimšanas izplatības laikā ir īpaši aktuāli.
D vitamīnu var uzņemt arī ar pārtiku – tas ir zivju aknās, olas dzeltenumā, sviestā, sierā, treknās zivīs, aknās. Taču tikai ar uzturu ikdienā neuzņemam pietiekami D vitamīnu. Tādēļ ir svarīgi noteikt D vitamīna līmeni asinīs, lai nepietiekamības gadījumā to koriģētu ar D vitamīna līdzekļiem, kas pieejami dažādās formās – pilieni, spreji, kapsulas, tabletes, katram lietotājam atbilstošā devā. Atcerieties – D vitamīnu vislabāk lietot dienas pirmajā pusē ēšanas laikā, jo tas ir taukos šķīstošs vitamīns.
Saule un akne
Ir dzirdēts mīts, ka sauļošanās palīdz mazināt akni, taču tas neatbilst patiesībai, skaidro ārste. Saules staru spektrs ir ļoti plašs – UV stari, redzamā gaisma, infrasarkanā gaisma... Medicīnā arī izmanto UV terapiju, lai ārstētu dažādas ādas slimības, jo UV gaismai un saules spektram piemīt ne vien iekaisumu izraisoša darbība, bet noteikti viļņa garumi arī samazina iekaisumu. Taču šie viļņu garumi ir ļoti izolēti un vajadzīgo ietekmi varam iegūt vien speciālās procedūrās pie speciālista. Jāņem vērā, ka iedegums nedaudz maskē aknes izsitumu apsārtumu un var izskatīties, ka izsitumu ir mazāk, taču tā tas nav. Savukārt ilgtermiņā saules ietekmē vēlāk parādās arvien vairāk izsitumu, rodas pēciekaisuma hiperpigmentācija – uz ādās rodas tumšie plankumi, kā arī parādās saules radīti iekaisumi, kas stimulē jau esošo iekaisumu un padara situāciju sliktāku. Tā tiešām ir – pirmajā mirklī daži cilvēki var saredzēt uzlabojumus, taču pēc tam situācija būs sliktāka nekā pirms tam. Tādēļ tiem, kam ir akne, noteikti uzmanīgāk jāseko līdzi UV indeksam un saules stariem un jālieto saules aizsargkrēmi, kas ir piemēroti tieši ādai ar akni. Ir pieejami ļoti daudzi kvalitatīvi produkti, kas ir domāti tieši ādai ar akni, ar matējošām īpašībām, nekomedogēni, neaizsprosto poras un neizraisa jaunos veidojumus. Ir jāatrod savējais!
Saules plankumi
Saules staru ietekmē uz ādas bieži vien parādās tā saucamie saules pleķi jeb solārais letigo, kas padara ādas krāsu nevienmērīgu. Visbiežāk tos redzam uz sejas, pleciem, rokām – tur, kur mūsu ķermenis ir atklāts saulei. Tie var parādīties arī pēc vairākiem gadiem kopš saules apdegumiem. Šos saules pleķu parādīšanos var novērst tikai ar saules aizsargkrēmiem, nosedzošu apģērbu un ēnu. Mūsdienās ir arī tehnoloģijas, ar kuru palīdzību tos varam likvidēt. Piemēram, IPL terapija, lāzerterapija, ja nepieciešams, arī ķīmiskie pīlingi, un ir arī specifiski medikamenti, kurus lieto, ja ir pigmentācijas traucējumi. Protams, tas ir ļoti individuāls jautājums un tajā nepieciešams konsultēties ar speciālistu, lai izvērtētu katra cilvēka situāciju, izstrādāt plānu, uzsver M. Jakuba-Zolotarjova.
Jaunveidojumi – labdabīgie un ļaundabīgie
Cilvēkiem līdz apmēram 40 gadiem var veidoties jaunas dzimumzīmes, tas ir pilnīgi normāli, stāsta ārste. Pēc 40 gadu vecuma šīs dzimumzīmes parasti pakāpeniski izzūd, bet to vietā parādās jaunas lietas – pigmentācija, seborejiskās keratomas, vecuma keratomas un dažādi citi jaunveidojumi.
Svarīgākais ir nepalaist garām un neignorēt tādus jaunveidojumus, kas var būt bīstami un ļaundabīgi. Tādēļ īpaša uzmanība jāpievērš, ja parādās kāds jauns veidojums, kas atšķiras no visiem pārējiem jaunveidojumiem, tā saucamais “neglītais pīlēns”. Īpaši vērīgiem jābūt arī gadījumā, ja jums parasti nav jaunveidojumu un pēkšņi tāds parādās.
Otrkārt – ja jaunveidojums ļoti strauji aug un attīstās, pa pusgadu vairāki milimetri. Arī labdabīgi jaunveidojumi var ātri augt un attīstīties, tomēr šādus veidojumus nepieciešams nekavējoties pārbaudīt pie dermatologa, lai pēc iespējas mazinātu riskus.
Tāpat ārste uzsver, ka rūpes par ādu ir komplekss process – jābūt sabalansētam uzturam, likvidētiem visiem deficītiem (D vitamīna deficīts, dzelzs deficīts u. c.), jābūt adekvātam miegam un pietiekamai šķidruma uzņemšanai, fiziskajām aktivitātēm, jo tas viss kopumā ietekmē mūsu imūno sistēmu un organisma pašsajūtu, un ir neatņemama sastāvdaļa ceļā uz skaistu ādu.
Rūpējieties par savu ādu atbildīgi!