01.07.2020.
01.07.2020.
Mazulim pirmajās dienās, pirmajā mēnesī un arī turpmāk visvairāk nepieciešama ģimene un vecāku mīlestība – nekā vairāk!
Konsultē Rīgas Dzemdību nama neonatoloģe ILONA GULBE
Mamma, tētis un viņu mīlestība ir pamatu pamats, uz kura bērniņš aug un veidojas par cilvēku, kāds viņš vēlāk būs. Manuprāt, bērna kopšanas un higiēnas līdzekļu klāsts ir pārlieku plašs un daudz kas no veikalu piedāvājuma ikdienā nav nepieciešams.
Svarīgākās ir divas lietas, un tās katram ir brīvi pieejamas – gaiss un ūdens! Vislabākais higiēnas līdzeklis ir tīrs ūdens, bet ar gaisu es domāju ne tikai to, ka mājoklī jābūt labi vēdinātām telpām un jādodas pastaigās, bet arī to, ka uz mazuļa ādas jāsmērē pēc iespējas mazāk lieku ziežu, lai āda būtu tīra un varētu elpot.
Patiesībā nav tādu medikamentu, kas, gaidot mazuļa ienākšanu ģimenē, būtu obligāti jāiegādājas un kas bērnam pirmajā dzīves mēnesī būtu vitāli nepieciešami. Vispirms vecākiem jāierauga savs mazulis, un tad arī jāsaprot, vai vispār kaut kas ir vajadzīgs.
Pirmajā dzīves mēnesī aptieciņā jābūt patiešām maz lietu:
Kaut gan ar temperatūras mērīšanu tāpat vien aizrauties nevajag, tam mājās jābūt, lai šaubu situācijās var jau runāt konkrēti, nevis tāpēc, ka mammai šķiet…
Godīgi sakot, ja mazulim pirmajā dzīves mēnesī paaugstinās ķermeņa temperatūra, tas ir ārkārtējs notikums, kuram nav jābūt un par ko noteikti jākonsultējas ar bērna ārstu. Pirmais temperatūru pazeminošais līdzeklis mazajiem ir paracetamols svecītēs – to vajadzības gadījumā izmanto pat pirmajās dzīves dienās un to drīkst lietot. Taču kopumā bērnam pirmajā mēnesī slimot nevajadzētu, arī ar iesnām ne. Ja nu tās parādās, vairs neiesaka izmantot balonveida atsūcējus, taču arī speciālo pumpīti deguna sekrēta atsūkšanai diez vai vajadzētu pirkt pirms laika.
Mazuļa ādas kopšanai ieteicams iegādāties kādu cinku saturošu produktu. Lieto, ja kaut kur uz ādas parādās apsārtums, sevišķi autiņbiksīšu zonā.
Daudzus vecākus biedē kolikas jeb gāzītes vēderā, un viņi steidz iegādāties dažādus pilienus. Taču es tiešām nesaprotu, kāpēc bērnam būtu jādod jebkāds medikaments?! Ja mazuli moka gāzītes, galvenais jautājums ir par to, kā mamma bērnu baro, kā viņu gulda, vai sagaida atraudziņu. Otrs – ko mamma pati ir ēdusi? Daļa produktu bērna vēderam tiešām nepatīk, piemēram, saldumi, kas rada rūgšanu, rupjmaize, piena produkti. Ja mamma pati vēdera uzpūšanos izturēs, bērns to necietīs! Tāpat vienmēr noteikti jāsagaida atrauga. Daļa vecāku to nedara, bet dod bērnam pilienus, taču tie mehāniski samazina burbulīšu daudzumu zarnu traktā, taču problēmas iemeslu nelikvidē, un viss sākas no gala. Tāpēc nedomāju, ka pilieni ir veselīgs paņēmiens bērnam. Jāmaina paradumi, un vēders nesāpēs!
Vēdera problēmu mazināšanai aptiekās nopērkami arī homeopātiskie preparāti, kuru sastāvā ir kumelīte. Ja kādam mazulim tiešām vēders sagādā lielas raizes, tos drīkst dot, taču arī ne jau pirmajā mēnesī, turklāt vienmēr jābūt pamatojumam – kāpēc to darām? Jā, ja mazais dzimis priekšlaikus un viņa vēderā ir citāds baktēriju sastāvs, tad viņam var palīdzēt, bet citādi gan ne.
Svarīgākais – lai šīs šķērītes tiktu izmantotas tikai bērnam, nevis visai ģimenei.
Māmiņai un mazulim – īpašas rūpes un vissirsnīgākais atbalsts
Iesaka Rīgas Dzemdību nama BENU Aptiekas vadītāja Dace Persa
Bērniņa gaidīšana un ienākšana ģimenē ir laiks, kurš pilns jaunu emociju. Tuvinieku atbalsts šajos brīžos ir ļoti nepieciešams, bet speciālista padoms – neatsverams.
Mazuļa un māmiņas rokasgrāmata
Kad piedzimis mazulis rodas arī daudz neskaidrību. Atbildes uz šiem jautājumiem vecāki meklē gan preses izdevumos, gan TV, gan internetā, bet bieži vien šī informācija ir nekorekta, pat pretrunīga. Tāpēc BENU Aptieka, sadarbojoties ar Rīgas Dzemdību nama neonatoloģi Ilonu Gulbi, ir izveidojusi elektronisku Māmiņas un mazuļa rokasgrāmatu, kura būs lielisks atbalsts un uzticams padomdevējs gan topošajām māmiņām, gan jaunajiem vecākiem.
Tajā apskatīts gan grūtniecības un pēcdzemdību periods, gan mazuļa pirmais dzīves gads. Sniegta informācija par tādām grūtniecības problēmām kā gremošanas traucējumi, nepietiekams magnija daudzums organismā, nepilnvērtīgs uzturs, intīmā higiēna. Mēnesi pa mēnesim aprakstīta gan bērna fiziskā, gan garīgā attīstība, doti padomi mazuļa aprūpes un higiēnas jautājumos. Tāpat rokasgrāmata sniegs atbildes uz jautājumiem par zīdīšanu, piebarošanu, zobiņu šķilšanos, kā arī vakcināciju un biežākajām saslimšanām bērna pirmajā dzīves gadā. Savukārt, lai, atgriežoties mājās, māmiņa justos droši, rokasgrāmatā arī uzskaitīts, kam vajadzētu būt jauno vecāku mājas aptieciņā.
Īpašā aptieka māmiņām
Aptiekas speciālisti palīdzēs sarūpēt visu gan dzemdību procesam (dzemdību komplekti, apģērbs pavadošajai personai dzemdībās, higiēnas preces utt.), gan mazuļa aprūpei.
Aptiekā iespējams iegādāties autiņbiksītes jaundzimušajiem (arī priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem ar mazu svaru), pudelītes, knupīšus (arī specializētos), piena pumpīšus un līdzekļus krūšu aprūpei, pēcdzemdību jostas. Pieejami dažādi piena maisījumi jaundzimušajiem – gan klasiskie, gan mazuļiem ar alerģiju vai gremošanas problēmām, vai govs piena nepanesamību. Tāpat aptieka piedāvā speciālas ierīces sievietes iegurņa muskulatūras stiprināšanai.
Māmiņu veikaliņš
Māmiņas un, protams, arī jaunie tēti ir mīļi gaidīti Māmiņu veikaliņā, kurš atrodas BENU Aptiekas paspārnē, Rīgas Dzemdību namā, tur speciālisti vienmēr konsultēs par vecākiem interesējošiem jautājumiem un sniegs tik ļoti svarīgo padomu un atbalstu.
Māmiņu labsajūtai šajā īpašajā veikaliņā var iegādāties grūtnieču jostas, krūšturus barojošajām māmiņām, piena pumpīšus, kompresijas zeķes vēnām, pēcdzemdību jostas un savelkošo apakšveļu, kosmētiku topošajām māmiņām un daudz ko citu. Pieejams arī viss mazuļa pūriņam, arī drēbītes priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem. Par vecākiem draudzīgām cenām var nopirkt arī bērnu gultiņu un matracīti, gultas veļu, pakaviņus, kokvilnas autiņus, vanniņu un visu bērna higiēnai un aprūpei nepieciešamo. Te atradīsiet arī eko drēbītes, rotaļlietas un autiņbiksītes, vilnas un lina izstrādājumus.