29.06.2020.
29.06.2020.
Konsultē RUDĪTE FOMIČEVA, 4. BENU Aptiekas vadītāja.
Sausas, asarojošas, apsārtušas acis vairs nav tikai senioriem – par to sūdzas arvien jaunāki cilvēki, pat skolēni. Tāpēc par acu un plakstiņu kopšanu un mitrināšanu jārūpējas jau kopš tīņa gadiem.
Kāpēc acis kļūst sausas, tam var būt daudz dažādu iemeslu, taču izplatītākais mūsdienās ir – pārmērīga datora un citu tehnoloģiju lietošana. Skatoties telefonā vai datorā, cilvēks acis nemirkšķina vai mirkšķina ļoti reti, un tas acīm nepatīk. Arī sausais centrālapkures gaiss uz acīm iedarbojas kā sausinātājs – tas mazina acs dabisko gļotādas mitrumu. Tāpat sausu acu iemesls var būt neveselīgs dzīvesveids vai kontrastaini laikapstākļi: vējš, spoža saule veicina acu asarošanu. Tāpat acīm nepatīk nepiemērota vai biezā kārtā uzklāta dekoratīvā kosmētika. Ja kosmētiku – acu ēnas, kontūrzīmulis, neskaitāmas tušas kārtas – klāj biezā slānī, tas var ne tikai sausināt acis, bet arī veicināt grumbu rašanos. Bieži, sevišķi pavasarī un vasarā, sūdzības rodas alerģiskas reakcijas dēļ, piemēram, pret ziedputekšņiem. Tādā gadījumā piepampst abu acu plakstiņi, tad tie arī ir apsārtuši, niez, acis asaro, ir dedzinoša sajūta, var būt tūska, jutīgums pret saules stariem un spilgtu gaismu.
Neatkarīgi no iemesla biežākās pazīmes, kas liecina, ka acīm trūkst mitruma, ir to asarošana, nieze un apsārtums. Diskomfortu acīs var just gan dienā, gan vakarā – izpausmes katram ir individuālas. Var gadīties, ka cilvēks visu dienu cītīgi strādā un piepeši uznāk tāda kā lēkme – nevar īsti saprast, kas notiek, rodas nepārvarama vēlme berzēt acis. Visi šie simptomi var liecināt gan par vienkāršu acu sausumu, gan par alerģiju, gan jau par kādu nopietnāku acu saslimšanu. Tāpēc, ja sūdzības saglabājas ilgstoši un arī tad, ja acis tiek mitrinātas, simptomi tomēr nepāriet, ieteicama acu ārsta konsultācija.
Nepatīkamo simptomu ārstēšanai aptiekā nopērkami dažādi acu mitrināšanai paredzēti līdzekļi.
Ādai ap acīm nepieciešams veltīt īpašas rūpes, jo tā ir sevišķi maiga. Par to ieteicams sākt rūpēties jau pubertātes vecumā. Būtiskākais solis ir rūpīga ādas attīrīšana. Arī tad, ja netiek lietota dekoratīvā kosmētika, katru vakaru pirms gulētiešanas āda ne tikai uz sejas, bet arī ap acīm, plakstiņi noteikti jānotīra. Ja patīk un nesagādā diskomfortu, var lietot tikai tīru ūdeni – tas pat būtu vēlams. Diemžēl daudziem sejas ādas kopšana ar ūdeni nav patīkama. Tad ieteicams aptiekā iegādāties speciālu acu zonas tīrīšanai paredzētu losjonu. Tādus piedāvā daudzi kosmētikas ražotāji, piemēram, Eucerin, La Roche, Vichy un citi. Sejas un īpaši acu zonas tīrīšana jāveic ļoti uzmanīgi, viegli un maigi, jo spēcīgas kustības un ādas berzēšana var izstaipīt ādu un veicināt krunku rašanos.
Nākamais solis ir acu ādas barošana un mitrināšana. Šim nolūkam ieteicamas aptiekās nopērkamās maskas, kompreses, barojoši un mitrinoši krēmi acu zonai. Tos var klāt gan uz ādas ap acīm, gan uz plakstiņiem. Krēmi un maskas palīdz mitrināt ādu un padarīt to gludāku. Taču arī šajā gadījumā svarīgi nepārspīlēt ar uzklāto līdzekļu daudzumu, jo – kas par daudz, tas par skādi!
Izmantojot dabas veltes, acis un ādu ap acīm nevajag berzt, bet ar samitrinātu vatīti viegli notīrīt virzienā no ārējā acs kaktiņa uz iekšējo.