29.02.2020.
29.02.2020.
Lai pilnībā izbaudītu kustību brīvību un saglabātu fiziski aktīvu dzīvesveidu visa mūža garumā, viens no priekšnosacījumiem ir veselas locītavas. Vienlaikus BENU Aptiekas jaunākie rezultāti atklāj, ka 68% aptaujāto mēdz sāpēt locītavas, kamēr tikai 30% ar locītavu sāpēm nesaskaras. Tāpat pētījuma rezultātos secināts, ka ar locītavu sāpēm biežāk saskaras vecāka gada gājuma cilvēki, kā arī trūcīgākie Latvijas iedzīvotāji.
Pētījumā iegūtajos rezultātos veidojas sakarība starp iedzīvotāju vecumu un to, cik bieži sāp locītavas. Starp iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 24 gadiem 6% snieguši atbildi, ka bieži saskaras ar locītavu sāpēm, kamēr vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem šādu atbildi snieguši 8%, savukārt visbiežāk no locītavu sāpēm cieš iedzīvotāji vecumā no 64 līdz 75 gadiem (30% snieguši atbildi “bieži”). Viens no pētījuma atklājumiem ir, ka, samazinoties iedzīvotāju ienākumu līmenim, palielinās to iedzīvotāju īpatsvars, kas saskaras ar locītavu sāpēm. Starp respondentiem ar zemu ienākumu līmeni 28% snieguši atbildi, ka viņiem bieži sāp locītavas, starp iedzīvotājiem ar vidējiem ienākumiem šis rādītājs ir 17%, savukārt vismazāk ar locītavu sāpēm saskaras iedzīvotāji ar augstiem ienākumiem – tikai 11% aptaujāto atzīmēja, ka bieži izjūt locītavu sāpes.
Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka pēc izcelsmes locītavu sāpju galvenos iemeslus var iedalīt trīs grupās:
Ja ilgstošu locītavu sāpju gadījumā netiek meklēta ārsta palīdzība, tad, pirmkārt, tas ir liels diskomforts pašam pacientiem, jo sāpes ir traucējošas un ierobežo kustības, līdz ar to traucējot arī vienkāršu ikdienas aktivitāšu veikšanu, piemēram, celšanos no gultas, apģērbšanos, ēšanu vai staigāšanu. Otrkārt, Z. Zitmane uzsver, ka, ilgstoši nevēršoties pie ārsta, locītavās iestājas neatgriezeniskas izmaiņas, ko sauc par locītavas deformāciju, kad locītava vairs neveic savu funkciju vai arī veic to tikai daļēji. Tas nozīmē, ka tas var novest pie nopietnām dzīves kvalitātes problēmām un ikdienas kustību ierobežojumiem. Tāpēc, sākoties locītavu sāpēm, pacientam vispirms vajadzētu vērsties pie sava ģimenes ārsta, kurš ievāks saslimšanas anamnēzi, pēc iespējas precīzāk noskaidros locītavas sāpju cēloni, nosūtīs pacientu uz papildu izmeklējumiem – asins analīzēm, rentgenu un sāpošās locītavas ultrasonogrāfiju un nepieciešamības gadījumā pacientu nosūtīs arī pie ārsta speciālista, kas locītavu saslimšanu gadījumos būs traumatologs vai reimatologs. Ģimenes ārsts noteikti būs arī pirmais, kurš pacientam izrakstīs arī kādus medikamentus sāpju mazināšanai, skaidro Z. Zitmane.
BENU Aptiekas Veselības monitoringa dati liecina, ka ar locītavu sāpēm biežāk saskaras tieši seniori. Pētījuma rezultātus apstiprina arī Z. Zitmane, norādot, ka dzīves laikā vielmaiņas procesi organismā kļūst lēnāki. Tas iespaido arī locītavas – to skrimšļi sāk nodilt un novecojot tās kļūst trauslākas, līdz ar to vecāka gadagājuma cilvēki biežāk saskaras ar sāpēm locītavās. Eksperte skaidro, ka locītavu slimību biežums ir saistīts ar pacientu vecumu. Piemēram, jauniem cilvēkiem, arī bērniem, visbiežāk tās būs dažādas traumas (sasitumi, lūzumi), savukārt veciem cilvēkiem biežāk tās būs locītavu deģeneratīvās saslimšanas –osteoartrīts vai kāda no specifiskajām saslimšanām (piemēram, reimatoīdais artrīts).
Lai locītavas ilgāk saglabātu veselas, Z. Zitmane iesaka sekojošas aktivitātes:
BENU Aptiekas ir daļa no Eiropas mēroga aptieku tīkla, kas apvieno aptuveni 700 aptieku Čehijā, Šveicē, Nīderlandē, Ungārijā, Serbijā, Slovākijā, Igaunijā un Lietuvā. BENU Aptieku tīkls ir viens no vadošajiem zāļu mazumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā, kas apvieno vairāk nekā 79 aptiekas visos lielākajos valsts reģionos. BENU Aptiekās Latvijā strādā vairāk nekā 400 darbinieku.
Papildu informācija:
Agnija Greiziņa,
Tamro Baltics mārketinga vadītāja Latvijā
Mob. tālr.: +371 29107001
E-pasts: [email protected]
Facebook.com/BENUaptieka