09.05.2025.
Kas palīdzēs rūpēties par veselīgu un skaistu smaidu?
09.05.2025.
Vai zināt, kā pareizi rūpēties par zobu un smaganu veselību un skaistu smaidu? Ieskatieties BENU Aptiekas farmaceita Konstantīna Čerjomuhina padomos un sagaidiet pavasari ar skaistu un veselīgu smaidu!
Lai arī zobu kopšana ir salīdzinoši vienkāršs ikdienas process, tomēr bieži vien tas netiek veikts pareizi, pietiekami rūpīgi vai pietiekami bieži. Turklāt laika gaitā iespēju un pieejamo līdzekļu klāsts zobu kopšanai mainās. Farmaceits K. Čerjomuhins atgādina par būtiskākajiem soļiem ikdienas rūpēs par zobu un mutes dobuma veselību.
Zobu tīrīšana
Atcerieties vienkāršu, bet efektīvu formulu – tīrīt zobus divas reizes dienā vismaz divas minūtes. Ir svarīgi to darīt pēc pēdējās ēdienreizes, piemēram, ja tīrāt zobus pirms gulētiešanas, pēc tam izvairieties no uzkodām. Īpaši tas attiecas uz saldumiem, kurus mīl kariogēnās baktērijas.
Izvēloties zobu pastu, pievērsiet uzmanību ne vien tās mērķim, smaržai vai garšai, bet arī sastāvam. Sastāvdaļas ietekmē pastas efektivitāti un ir atbildīgas par tās darbību – vai tā labi noņems aplikumu, stiprinās emalju un novērsīs kariesa veidošanos. Ja jums ir jutība pret atsevišķām sastāvdaļām (piemēram, SLS vai augu ekstraktiem), izvairieties no zobu pastām, kas tās satur.
Emaljas stiprināšana
Jo stiprāka ir emalja, jo mazāka ir kariesa iespējamība. Lai stiprinātu emalju, rūpīgi notīriet aplikumu, kas satur kariogēnas baktērijas. Izmantojiet zobu pastu, kas satur fluorīdu, hidroksiapatītu. Fluorīdi samazina kariesa intensitāti, un hidroksilapatīta daļiņām piemīt spēja atjaunot emaljas demineralizētās vietas.
Smaganu kopšana
Sargājiet no baktērijas ne tikai zobus, bet arī smaganas, jo baktērijas kairina mīkstos audus un provocē iekaisumu. Lai izvairītos no gingivīta un periodontīta attīstības, uzmanīgi veiciet slaucīšanas kustības ar birsti no smaganām līdz zobu griezējmalām. Šīs kustības noslauka aplikumu un masē smaganas.
Zobu diegošana
Zobu diega galvenais mērķis ir rūpīgi attīrīt zobu starpas un novērst aplikuma uzkrāšanos tajās. Zobu diegiem var būt atšķirīga šķērsgriezuma forma – plakana vai apaļa. Plakanie diegi noder, lai iztīrītu šauras vietas starp zobiem, bet noapaļotie būs ērti ne tik šaurām spraugām. Konsultējieties ar savu zobārstu par to, kā pareizi lietot diegu. Atcerieties, ka pareiza zobu higiēnas pasākumu veikšana mājās jāpapildina ar regulārām vizītēm pie higiēnista.
Zobu birstītes izvēle
Izvēloties zobu birstīti, pievērsiet uzmanību saru cietībai. Mīkstie sari ir piemēroti zobiem un smaganām ar paaugstinātu jutību. Tās iesaka arī ikdienas zobu kopšanai, īpaši, ja zobu birsti lieto pēc katras ēdienreizes, t. i., vidēji četras reizes dienā. Zobu birstei jutīgiem zobiem un smaganām ir īpaši mīksti sari, kas efektīvi attīra zobus no aplikuma, netraumējot smaganas. Laika gaitā uz zobu birstes uzkrājas baktērijas, kuras var izraisīt smaganu un zobu slimības. Turklāt sariņi laika gaitā nolietojas un var savainot smaganas. Tāpēc zobu birste ir jāmaina ik pēc trīs mēnešiem.
Mutes higiēna dienas laikā
Pēc pusdienām vai citām uzkodām, ja pie rokas nav zobu birstes, izskalojiet muti ar dzeramo ūdeni – tas palīdzēs noņemt pārtikas atliekas un samazinās kariogēno baktēriju daudzumu, kas veidojas mutes dobumā. Izmantojiet košļājamo gumiju ar ksilītu – tā atsvaidzinās elpu un noņems lielāko daļu aplikuma.
Kāda ir mutes skalojamo līdzekļu nozīme?
Mutes skalojamie līdzekļi var veikt vairākas funkcijas vienlaikus – tie palīdz attīrīt mutes dobumu no pārtikas atliekām un baktērijām, nodrošina ilgstošu svaigu elpu, palīdz novērst daudzas zobu problēmas (ieskaitot smaganu asiņošanu un kariesu), kā arī var palīdzēt uzturēt zobus baltākus. Mutes skalošana ar īpašiem līdzekļiem ir ikdienas higiēnas pēdējais posms. Ieteicams lietot mutes skalojamo līdzekli vismaz divas reizes dienā pēc rūpīgas zobu tīrīšanas ar zobu pastu. Tas palīdz panākt dziļāku aktīvo vielu iekļūšanu emaljā.
Zobu kopšana bērniem
Ir pieejamas dažāda veida zobu pastas bērniem, kas ir īpaši izstrādātas piena zobu emaljas kopšanai. No pieaugušo pastām tās atšķiras ar sastāvu, īpašībām un garšu. Izvēloties bērnu mutes higiēnas līdzekļus, pievērsiet uzmanību, vai tie satur kalciju. Šis mikroelements ir nepieciešams zobu veidošanai un nostiprināšanai. Tāpēc ir svarīgi, lai arī bērna uzturā būtu pietiekami daudz kalcija. Tāpat šis mikroelements tiek pievienots zobu pastām ķīmisku savienojumu veidā: kalcija laktāts, kalcija hidroksiapatīts vai kalcija glicerofosfāts. Tie stiprina zobu emalju un novērš kariesa attīstību.
Daudzu bērnu zobu kopšanas līdzekļu sastāvā ir ksilīts un sorbīts – dabīgas vielas, kas atrodamas augļu un saldo dārzeņu šķiedrās. Tie ir dabiski antiseptiķi, kas iznīcina baktērijas, tādējādi samazinot kariesa attīstības risku. Sorbītam un ksilītam ir patīkams aromāts un salda garša, tāpēc tie ir dabiski saldinātāji.
Tāpat bērniem paredzētās zobu pastas mēdz saturēt fermentus, kas aizsargā mutes dobumu no baktērijām. Sastāvā meklējiet popaīnu vai piena fermentus: lizocīmu, laktoferīnu, laktoperoksidāzi. Visas šīs sastāvdaļas palielina siekalu aizsargājošās īpašības. Ir labi, ja sastāvā ir kazeīns – dabisks proteīns, kas piedalās kalcija uzkrāšanās procesā emaljā.
Zobu un emaljas struktūra mainās līdz ar vecumu, tāpēc zīdaiņiem, skolēniem un pusaudžiem ir nepieciešami produkti ar dažādu sastāvu. Lai izvēlētos piemērotāko zobu pastu, konsultējieties ar zobārstu. Ārsts veiks izmeklēšanu, novērtēs zobu stāvokli un ieteiks, kurš līdzeklis ir piemērots jūsu bērnam.