Iesnas, niezoša rīkle, klepus – atkal saaukstēšanās vai alerģija?
Iestājoties pavasarim, kļūst aktuāli jautājumi par putekšņu alerģijām. Kas jāņem vērā, sagaidot pavasari, kā atšķirt alerģijas simptomus no ...
01.07.2020.
01.07.2020.
Izrādās, vienas universālas receptes, kā to izdarīt nemaz nav. Toties ir dažas gudrības, ko, liekot lietā, var palīdzēt aknām būt uz strīpas visos vecumos!
Konsultē asociētais profesors hepatologs un infektologs JĀZEPS KEIŠS
Aknas ir viens no noslogotākajiem orgāniem mūsu organismā – tās strādā dienu un nakti, gan tad, kad ēdam, gan starp ēdienreizēm. Patiesībā var teikt, ka aknas ir nemitīgā rosībā jau pirms cilvēka dzimšanas līdz pat brīdim, kad dzīve beidzas. Tāpēc pret tām jāizturas ar īpašu pietāti.
Visi procesi aknās sakāroti tā, lai orgāns spētu funkcionēt ik mirkli – pat tad, kad kaut kas iziet no ierindas. Tādēļ visbiežāk cilvēks nemaz nepamana, ka ar aknām nav kas lāga. Par to, lai viss darbotos tieši tik līgani, cik vajag, atbildīgas ir aknās esošās šūnas un to proporcijas: 60 procentus aizņem aknu šūnas, bet 40 procentus – citu veidu šūnas, piemēram, endotēlijs, makrofāgi, Kupfera jeb zvaigžņveida šūnas… Šīs, mazākuma šūnu struktūras, attīra asinis no vīrusiem, mikrobiem, toksīniem, audzēja šūnām, kas iemaldījušās asinīs. Tā teikt – izdara netīro darbiņu un sagatavo aknu šūnām labvēlīgu darba materiālu. Ja šīs, citas šūnas, strādā labi, arī aknu šūnām ir vieglāk, un aknas kopumā strādā, kā nākas.
Izjaukt šo saskaņu var tikai un vienīgi pats cilvēks. Mums apkārt ir daudz interesantu lietu un aizraujošu baudu, kas kārojas, bet tajā pašā laikā veselībai tās ne vienmēr ir pieņemamas. Nav arī īpaša vecuma, kad aknu veselība būtu jāuzmana vairāk. Tieši pretēji – par tām jāgādā visu mūžu: ja aknas dzīves laikā nav mocītas, tās labi darbosies arī vecumdienās.
Tādas profilaktiskas iespējas attīrīt aknas nemaz nav, taču izrādās, tās pašas neatkarīgi no mūsu vēlmēm attīrās katru dienu – mums tikai jādod iespēja to darīt.
Shēma pavisam vienkārša. Cilvēks ēšanas laikā uzņem barību, un tā gremošanas traktā tiek pārstrādāta līdz tādam līmenim, lai varētu notikt otrs gremošanas posms, proti, aknās. Tur nonāk sagremotās vielas – taukskābes, aminoskābes, glukoze un citas – un tiek izmantotas akūtajām organisma vajadzībām. Savukārt, kad vielu pieplūde turpinās un turpinās, bet tūlītējas vajadzības pēc tām nav, aknas sāk veidot rezervi – glikogēna veidā tiek uzkrāti cukuri un triglicerīdu veidā – tauki. Jo vairāk ēdienreizē apēdam, jo lielāki būs uzkrājumi – tā mēs aknas uzpildām. Savukārt starp ēšanas reizēm ir starplaiks – tukša dūša, organisma darbībai nepieciešama glukoze, tāpēc aknas sāk tukšot savas rezerves. Tieši šo tukšo dūšu var saukt par veselīgāko aknu tīrīšanas jeb iztukšošanas fāzi.
Tepat arī meklējama atbilde uz jautājumu, cik bieži vajadzīgs ieturēt maltīti, lai aknas būtu ar to mierā… Ja cilvēks ir vesels, ēdienreizes varētu būt tikai divas trīs dienā. Un – jo pauze starp ēdienreizēm ir garāka, jo vairāk aknas attīrās.
Ja aknas ir slimas, tās šos uzkrājumus tik labi neveic, tāpēc arī izejmateriāli jāpiegādā nepārtraukti – jāēd pat sešas un astoņas reizes dienā, pa mazumiņam.
MAZINA SLODZI AKNĀM
Līdzekļi, kas satur aminoskābes, piemēram, Hepastrong, Hepalong, Aknu Balanss, Hepa-Merz.
Šajos medikamentos esošās aktīvās vielas svarīgas aknu slimniekiem, īpaši gadījumos, kad aknas pašas netiek galā ar darbu un organismā pastiprināti veidojas amonjaks, ko aknas nespēj atindēt. L-ornitīns un L-aspartāts metabolizē amonjaku un mazina aknu bojāšanās risku. Lielākā koncentrācijā aminoskābes satur recepšu medikamenti. Savukārt šī veida preparātos esošais holīns palīdz nodrošināt normālu tauku vielmaiņu un normalizē aknu darbību paaugstinātas slodzes apstākļos, kā tas ir, slimojot ar hroniskām aknu kaitēm.
ATJAUNO AKNU ŠŪNAS
Līdzekļi, kas satur silimarīnu, kas iegūts no mārdadža eļļas. Piemēram, Hepasan, Lagosa, Legalon.
Silimarīnam piemīt aknu šūnu reģenerējošas īpašības, tāpēc to saturošus medikamentus nozīmē nopietnu saslimšanu gadījumos līdzās pamata terapijai.
TAUKAINĀM AKNĀM
Līdzekļi, kas satur fosfolipīdus, piemēram, Live Well Liver Complex, Essentiale Forte, Essencikaps.
Fosfolipīdi palīdz atjaunot aknu šūnas un palīdz pasargāt tās no kaitīgo faktoru iedarbības. Pētījumi liecina, ka aknu stāvoklis pēc šo preparātu lietošanas tiešām uzlabojas – īpaši taukainās aknas gadījumā. Labāks efekts ir, ievērojot arī veselīga un samērīga uztura principus.
Ak, sāp labais sāns, laikam aknas… Nav tiesa! Aknas sāp ļoti reti un parasti, ja ir ļoti nopietnas vai ielaistas slimības (audzējs, saindēšanās ar indīgām sēnēm, aknu palielināšanās pie sirds mazspējas u. c.), kurām ir vēl citi simptomi. Tas, kas sāp labajā sānā, parasti ir žultspūslis, divpadsmitpirkstu zarna vai starpribu nervi.
*ALAT. Šis rādītājs satur informāciju par aknu šūnām. Paaugstināšanās liecina, ka aknu šūnu ārējais apvalks ir bojāts un šūnas saturs nonāk asinīs. Tam par iemeslu var būt taukainas aknas, kāds no vīrusa hepatītiem, arī alkohols, medikamenti vai kāda reta aknu slimība.
*ASAT. Atspoguļo enerģijas apmaiņas procesus aknu šūnās. Ja ASAT ir augstāks par ALAT rādītāju, tas liecina par toksiskiem aknu bojājumiem.
*GGT jeb gamma glutamiltransferāze. Šis ferments atbildīgs par organisma atindēšanu no medikamentiem, sadzīves ķīmijas u. c. kaitīgām vielām. Paaugstināts liecina par aknu bojājumiem.
Iestājoties pavasarim, kļūst aktuāli jautājumi par putekšņu alerģijām. Kas jāņem vērā, sagaidot pavasari, kā atšķirt alerģijas simptomus no ...
Kopumā 53% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, kuri cieš no urīna nesaturēšanas, norādījuši, ka neko nedara, lai šo problēmu risinātu, secināts TENA zīmola ...
Ik gadu 3. martā tiek atzīmēta Pasaules dzirdes diena. Kādi ir galvenie stūrakmeņi, lai saglabātu labu dzirdi, un kas ikvienam būtu ...