26.08.2024.
Kā pareizi izvēlēties un lietot kopjošās sejas maskas?
26.08.2024.
Vasaras spožā saule un karstums var būt izaicinājums ādas kopšanā. Kā pēc aizvadītajiem vasaras mēnešiem palutināt ādu, piešķirt tai mirdzumu un palīdzēt atgūt mitruma līmeni? Te noderēs kosmētiskās sejas maskas. Kā tās pareizi izvēlēties un lietot tā, lai gūtu vislabāko efektu? Stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, dermatoloģe Elīza Sālījuma un BENU Aptiekas farmaceite Liene Graudiņa.
Kādu efektu sniedz kopjošās maskas?
Sejas maskas satur aktīvās vielas koncentrētā daudzumā. Tās palīdz uzlabot ādas veselību un izskatu. Atkarībā no veida un sastāva tās var izmantot, lai mazinātu ādas sausumu, novecošanas pazīmes, nomierinātu kairinātu vai jutīgu ādu, padarītu ādas toni vienmērīgāku un mirdzošāku, kā arī lai attīrītu ādu, padarītu mazāk redzamas poras un mazinātu aknes izsitumus. Turklāt arī pats sejas maskas lietošanas process var kalpot kā nomierinošs rituāls jeb “mirklis sev”, stāsta dermatoloģe E. Sālījuma. Vienlaikus der atcerēties, ka kopjošās maskas ir papildu solis ādas kopšanas rutīnā, kas neaizvieto ikdienas kopšanas līdzekļu lietošanu.
Izplatītākie kopjošo masku veidi
Kopjošo sejas masku klāsts ir ļoti plašs, saka dermatoloģe. Populārākās no tām ir:
Mālu maskas – piemērotas taukainai ādai un ādai ar tendenci uz aknes izsitumiem. Tās uzsūc lieko ādas sebumu, attīra poras un padara tās mazāk pamanāmas.
Auduma maskas – piemērotas visiem ādas tipiem, iespējams izvēlēties piemērotu savām vēlmēm – mitrināšanai, nomierināšanai, ādas toņa uzlabošanai.
Gelveida maskas – piemērotākās jutīgai un dehidrētai ādai. Sniedz nomierinošu, atvēsinošu un mitrinošu efektu.
Krēmveida maskas – piemērotas sausai un nobriedušai ādai. Sniedz intensīvu mitrinošu un barojošu efektu.
Eksfoliējošas maskas (skābes saturošas) – lieto ādas toņa un tekstūras uzlabošanai. Tās noloba virspusējās mirušās ādas šūnas, lai ādu padarītu gludāku un mirdzošāku.
Nolobāmās sejas maskas (“peel-off”) – tās noder kombinētas un taukainas ādas attīrīšanai.
Nakts maskas – nodrošina ādas mitrināšanu un atjaunošanu nakts laikā un ir piemērotas normālai un sausai ādai.
Kā izvēlēties sev piemērotāko sejas masku?
Tāpat kā jebkuru kopjošo kosmētiku, arī sejas maskas veidu ieteicams izvēlēties atbilstoši savam ādas tipam (normāla, sausa, taukaina, kombinēta, jutīga), uzsver E. Sālījuma. Vienlaikus pievērsiet uzmanību maskas sastāvam – tas palīdzēs izvēlēties atbilstošāko jūsu vēlmēm.
Vielas, kurām pievērst uzmanību, izvēloties sejas masku atkarībā no problēmas, ko vēlas risināt:
- Taukainai ādai un ādai ar tendenci uz izsitumiem: salicilskābe, tējas koka eļļa, ogle, māli.
- Dehidrētai ādai: hialuronskābe, glicerīns, alveja.
- Sausai ādai: papildus hialuronskābei, glicerīnam, alvejai derēs arī avakado eļļa, žožoba eļļa, šī sviests, keramīdi.
- Jutīgai ādai: kumelītes, gurķu ekstrakts, alveja, auzu ekstrakts.
- Ādai ar novecošanas pazīmēm: retinols, peptīdi, kolagēns, C vitamīns, hialuronskābe.
- Blāvai, nespodrai sejas ādai: C vitamīns, niacinamīds, glikolskābe, pienskābe, enzīmi.
Mitrinošās un barojošās maskas var lietot jebkurā dienas laikā – kad jums ir ērtāk. Savukārt maskas, kas satur skābes vai retinolu, ir ieteicams lietot vakara rutīnā, bet no rīta noteikti uzklāt saules aizsargkrēmu, jo tās var padarīt ādu jutīgāku pret sauli un palielināt hiperpigmentācijas risku.
Vai var lietot vairākas maskas pēc kārtas?
Jā, tā var darīt – vispirms uzklājiet attīrošo masku, bet pēc tās nomazgāšanas un ādas nosusināšanas uzklājiet mitrinošu, nomierinošu masku, tas palīdzēs mazināt kairinājumu, kas var rasties pēc attīrošās maskas lietošanas, iesaka dermatoloģe E. Sālījuma.
Turklāt nereti cilvēkiem ir kombinēts ādas tips, piemēram, taukaina āda T zonā (piere, deguns, zods), bet normāla vai jutīga vaigu zonā. Šajos gadījumos var katrai zonai pielāgot piemērotāko masku un uzklāt tās reizē.
Taču atcerieties – nevajadzētu vienā reizē kombinēt divas maskas ar eksfoliējošu iedarbību, eksfoliējošu masku ar attīrošu masku (mālu, ogli saturošu), nolobošu masku (“peel-off”) ar attīrošu vai eksfoliējošu masku. Šīs kombinācijas būs pārāk sausinošas un kairinošas ādai.
Maskas, kas satur aktīvas vielas, nevajadzētu kombinēt savā starpā, piemērām, skābes saturošas maskas nevajadzētu kombinēt ar retinolu saturošām. Būtu jāizvēlās viena aktīvā viela. Protams, iespējams lietot dažādas maskas, taču ieteicams ievērot intervālus starp to lietošanu.
Uzglabājiet un lietojiet pareizi
BENU Aptiekas farmaceite L. Graudiņa skaidro, ka, lai sasniegtu labākos rezultātus, ir būtiski ievērot kosmētikas līdzekļu derīguma termiņu, kā arī to pareizi uzglabāt. Katrai maskai derīguma termiņš pēc atvēršanas var atšķirties. Lai zinātu, cik ilgi masku pēc atvēršanas var lietot, ir jāmeklē uz iepakojuma atvērta kosmētikas trauciņa simbols. Uz šī simbola tiek norādīts mēnešu skaits, cik ilgi produkts pēc atvēršanas ir derīgs, piemēram, 1M, 3M, 6M, 12M u. tml. Ir svarīgi ievērot šo termiņu, jo, saskaroties ar gaisu, maskas sastāvdaļas var oksidēties (mainīt savu ķīmisko sastāvu). Šis process var padarīt tās laika gaitā neefektīvas vai pat ādu kairinošas.
Uzsākot lietot maskas, ir jāpārliecinās, ka pēc lietošanas maskas iepakojums ir kārtīgi aiztaisīts, lai samazinātu to, cik ilgi maskai ir saskare ar gaisu, iesaka farmaceite. Kā arī ir vēlams uzglabāt maskas istabas temperatūrā līdz +25º C vai maksimāli līdz +30º C un nepakļaut tās tiešiem saules stariem. Maskas var uzglabāt arī ledusskapī, jo, uzklājot vēsu masku uz sejas vai acu zonā, tā var palīdzēt mazināt tūsku, bet sasaldēt maskas gan nav vēlams.
Padomi pareizai sejas masku lietošanai
Dermatoloģe E. Sālījuma un farmaceite L. Graudiņa iesaka:
- Izvēlieties maskas atbilstoši savas ādas tipam un/vai stāvoklim, lai neradītu papildu kaitējumu ādai un sasniegtu vēlamo efektu no maskas.
- Lietojiet maskas 1–2 reizes nedēļā. Pārlieku bieža attīrošo masku lietošana var radīt kairinājumu un sausumu, tāpēc vienmēr sekojiet līdzi norādēm uz iepakojuma.
- Pirms maskas lietošanas uz sejas pārbaudiet ādas rekciju uz masku nelielā ādas laukumā.
- Lietojiet maskas atbilstoši norādījumiem – bieža kļūda ir pārāk ilga maskas noturēšana uz ādas, cerot uz uzlabotu efektu. Taču tas var izsausināt vai kairināt ādu.
- Masku uzklājiet uz attīrītas ādas, kā arī veltiet pietiekamu laiku tās rūpīgai noskalošanai.
- Acu zonai izvēlieties atsevišķas maskas, piemēram, tā saucamos patčus, kas tieši paredzēti šai sejas zonai.
- Pēc maskas lietošanas uzklājiet mitrinošu līdzekli un neaizmirstiet par saules aizsargkrēma lietošanu (tas ir īpaši būtiski, ja maska satur vielas, kas padara ādu jutīgāku pret saules iedarbību – skābes, retinols).
Lai skaista un mirdzoša āda!