26.02.2024.
26.02.2024.
Visiem zināmais C vitamīns, kuru labāk pazīstam kā imunitātes aizsargu, tiek izmantots arī dažādu kosmētisko līdzekļu sastāvā. Tas veicina gan novecošanas pazīmju, gan iekaisuma procesu mazināšanu. Vairāk par to, kā C vitamīnu saturoši kosmētikas līdzekļi ietekmē ādu, kā tos pareizi lietot un kā C vitamīns spēj palīdzēt ne vien ādas skaistumam, bet arī veselībai, stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, dermatoloģe Elīza Sālījuma un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
C vitamīna ietekme uz ādu
Askorbīnskābes jeb C vitamīna ietekme uz ādu ir daudz pētīta, un tā lokāla uzklāšana ir atzīta par efektīvu ādas stāvokļa uzlabošanai un novecošanas pazīmju mazināšanai, skaidro E. Sālījuma. Tas ir piemērots lietošanai cilvēkiem, kas vēlas padarīt ādas toni vienmērīgu, piešķirt mirdzumu, mazināt post-aknes un novecošanas pazīmes.
C vitamīns kosmētiskajos līdzekļos ir drošs un lielākajai daļai cilvēku neizraisa nekādas problēmas, uzsver speciāliste. Tā kā tam nav negatīvas ietekmes uz augli, ir pieļaujama lietošana arī grūtniecības laikā. Ņemot vērā, ka grūtniecēm ir paaugstināts pigmentācijas risks, C vitamīns kopā ar saules aizsargkrēmu var palīdzēt nepieļaut tās attīstību.
C vitamīnu saturošu kosmētikas līdzekļu pareiza lietošana
Lai arī C vitamīna līdzekļi pārsvarā ir labi panesami, tomēr cilvēkiem ar jutīgu ādu tie jālieto piesardzīgi, jo var izraisīt kairinājumu. Speciāliste atgādina, ka pirms jauna līdzekļa lietošanas uzsākšanas to pāris dienas ieteicams izmēģināt uz neliela ādas laukuma (uz apakšdelma, aiz auss), lai novērotu, vai neattīstās alerģisks kontaktdermatīts. Kosmētiskais līdzeklis, kas satur C vitamīnu, jālieto saskaņā ar tā lietošanas instrukciju.
Farmaceita padoms
BENU Aptiekas klīniskā farmaceite I. Priedniece skaidro, ka C vitamīns ir nepieciešams ne vien imūnsistēmai, bet arī ādas veselībai un skaistumam, jo šis vitamīns ir antioksidants, kas veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu, kā arī veicina normālu kolagēna veidošanos, stiprina asinsvadu sieniņas un veicina audu atjaunošanos.
Vitamīnu kompleksos ādai, matiem un nagiem C vitamīnu izmanto kopā ar citiem vitamīniem un minerālvielām, kā arī to izmanto uztura bagātinātājos kopā ar kolagēnu sejas ādas stāvokļa uzlabošanai, jo tas uzlabo ādas elastību un mazina grumbas, kā arī pretnovecošanas iedarbībai. Savukārt katru dienu nepieciešams uzņemt 75–100 mg C vitamīna. Visvairāk C vitamīnu var uzņemt ar augļiem, ogām un dārzeņiem – īpaši upenēm, smiltsērkšķiem un mežrozīšu augļiem, pīlādžiem, kivi, citrusaugļiem, zemenēm, papriku, kāpostiem, mārrutkiem, brokoļiem, Briseles kāpostiem, puķu kāpostiem, spinātiem, dillēm, pētersīļiem, kartupeļiem. Aptieku klāstā C vitamīns ir pieejams dažādās formās, kas paredzētas ikdienas lietošanai, vai arī tie būs augstas devas saturoši līdzekļii. Par jums piemērotāko līdzekli jautājiet farmaceitam un atcerieties, ka uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.