26.01.2022.
26.01.2022.
Vīrusu un saaukstēšanās sezona rit pilnā sparā, tādēļ ir noderīgi zināt, kā šajā laikā stiprināt organisma aizsargspējas un ko darīt pie pirmajām saaukstēšanās pazīmēm, uzsver BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Profilaksei ļoti būtiski ir ikdienas dzīvesveida faktori un ieradumi, piemēram, regulāras fiziskās aktivitātes un pastaigas svaigā gaisā, pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, tajā iekļaujot svaigus augļus un dārzeņus, pietiekama šķidruma daudzuma uzņemšana, kā arī pilnvērtīga miega nodrošināšana. Tāpat jārūpējas par sabalansētu darba un atpūtas režīmu un jāatceras, ka arī stress spēj vājināt mūsu imunitāti, tādēļ jārūpējas par tā mazināšanu un par pozitīvām emocijām savā ikdienā. Tāpat organismu pasargāt palīdzēs medicīnisko sejas masku lietošana, vakcinācija, distances ievērošana, higiēnas prasību ievērošana (roku mazgāšana, dezinfekcija) un telpu vēdināšana un uzkopšana.
No vitamīniem un minerālvielām aktuālākie būs D un C vitamīns, cinks un selēns. Noderēs arī dabas produkti un imunitāti stiprinoši līdzekļi – ehinācija, plūškoks, bišu produkti, mežrozīšu augļi, greipfrūtu sēklu ekstrakts, ķiploki, kā arī dažādi speciālie kompleksi. Neaizmirstiet arī par profilaktiskām veselības pārbaudēm, hronisku saslimšanu ārstēšanu, kaitīgo ieradumu atmešanu un liekā svara samazināšanu, ja tāds ir.
Pie pirmajām saaukstēšanās un vīrusu pazīmēm ir jāpaliek mājās, jāuzņem pietiekami daudz šķidruma (ūdens, zāļu tējas – liepziedu, vīgriezes, aveņu), jāievēro miera un atpūtas režīms, jāuzņem veselīgs uzturs, kā arī jāatsakās no kofeīnu saturošiem dzērieniem un alkohola. Nepieciešamības gadījumā jālieto pretsāpju, temperatūru pazeminoši līdzekļi (paracetamols, ibuprofēns), kā arī jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un jāievēro ārsta norādījumi.