28.08.2020.
Pētījums: Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju katru mēnesī cieš no spēcīgām galvassāpēm
28.08.2020.
Pēdējo trīs gadu laikā 36% Latvijas iedzīvotāju vismaz pāris reizes mēnesī ir mocījušies ar spēcīgām galvassāpēm (5% — vairākas reizes nedēļā, 7% — reizi nedēļā, 24% — pāris reizes mēnesī), 34% no spēcīgām galvassāpēm cieš pāris reizes gadā, 17% — retāk, bet 11% pēdējo trīs gadu laikā ar spēcīgām galvassāpēm nav saskārušies, secināts jaunākajos BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultātos.
Pēdējo trīs gadu laikā 36% Latvijas iedzīvotāju vismaz pāris reizes mēnesī ir mocījušies ar spēcīgām galvassāpēm (5% — vairākas reizes nedēļā, 7% — reizi nedēļā, 24% — pāris reizes mēnesī), 34% no spēcīgām galvassāpēm cieš pāris reizes gadā, 17% — retāk, bet 11% pēdējo trīs gadu laikā ar spēcīgām galvassāpēm nav saskārušies, secināts jaunākajos BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultātos. Tāpat pētījumā atklāts, ka ar spēcīgām galvassāpēm biežāk saskaras sievietes un iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem. Vismaz pāris reižu mēnesī ar spēcīgām galvassāpēm mokas 41% sieviešu, kamēr vīriešu vidū šis rādītājs ir 30%. Zemu ienākumu grupā 49% respondentu vismaz pāris reizes mēnesī cieš no spēcīgām galvassāpēm, savukārt vidēju un augstu ienākumu grupās šie rādītāji ir 35% un 26%. Turklāt īpaši satraucoši ir tas, ka iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem 10% no spēcīgām galvassāpēm cieš vairākas reizes nedēļā, kamēr starp iedzīvotājiem ar vidējiem un augstiem rādītājiem šis rezultāts ir 2%.
Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka galvassāpes ir diskomforts un sāpju sajūta galvas un kakla apvidū. Regulāri spēcīgas galvassāpes samazina labsajūtu un pasliktina dzīves kvalitāti, jo cilvēks sāpju dēļ nespēj pilnvērtīgi domāt un strādāt. 77% galvassāpju dēļ kavēt darbu nav nācies, 1% respondentu pēdējo trīs gadu laikā šī iemesla dēļ darbu kavējis pāris reizes mēnesī, 2% — pāris reizes gadā, bet 5% — retāk, kamēr vēl 13% atzīmēja, ka viņiem šis jautājums nav aktuāls, jo viņi pagaidām nestrādā.
Galvassāpju gadījumā jāseko savai pašsajūtai. Ja sāpes rada lielu diskomfortu, var lietot pretsāpju medikamentus. Sāpes var remdēt arī miers, atpūta, ūdens padzeršanās, vēsa komprese uz pieres. Ja galvassāpes ir biežas, spēcīgas un pretsāpju medikamenti nepalīdz, nevajadzētu lielos daudzumos atkārtoti lietot pretsāpju medikamentus, bet vērsties pie sava ģimenes ārsta, lai noskaidrotu sāpju cēloņus.
Lai samazinātu galvassāpju iespējamību, liela nozīme ir pareizam diennakts režīmam, jo organismam katru dienu ir nepieciešams pietiekams laiks atpūtai un miegam. Tāpat noteikti jāatceras par pietiekamu šķidruma lietošanu – vismaz 2 litrus dienā. Z. Zitmane atgādina arī par sakārtotu darba režīmu – pie datora vai vienā pozā jāstrādā 45 minūtes, bet pēc tam jāņem 15 minūšu pauze. Ir skaidrs, ka pilnībā izvairīties no psihoemocionāliem pārdzīvojumiem vai stresa nav iespējams, tomēr, ja ir sajūta, ka tas sāk traucēt, ir jāmeklē veidi, kā atpūsties. Ja galvassāpes piemeklē bieži, nevajadzētu aizrauties ar pašārstēšanos, bet apmeklēt savu ģimenes ārstu.
BENU Aptiekas Veselības monitorings tiek veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju viedokli par dažādiem ar veselību, labsajūtu un dzīvesveidu saistītiem jautājumiem un sniegtu sabiedrībai vērtīgus ārstu un farmaceitu ieteikumus veselības, pašsajūtas un dzīves kvalitātes paaugstināšanai.