01.07.2020.
Lai vēders būtu laimīgs
01.07.2020.
Ir daži nosacījumi, kas jāņem vērā, lai vēders vasarā mūs ar savām problēmām netraucētu un lai tā būtu tieši tik lieliska, cik esam izplānojuši.
Nepārēdies!
Vasarā cilvēki kļūst aktīvāki, līdz ar to arī pastiprinās svīšana, tāpēc gada siltajā laikā svarīgi neaizmirst uzņemt pietiekami daudz šķidruma. Vasarā organisms arī manāmi mazāk patērē kalorijas, kas ziemas sezonā būtu nepieciešamas organisma sasildīšanai, tādēļ siltā laika ēdienkarte var būt daudz vieglāka, pēc iespējas vairāk uzturā lietojot aukstās zupas, dārzeņus un sulas. Tomēr mērenība jāievēro it visā! Cilvēkam kuņģa tilpums nav ļoti liels, tāpēc nevajadzētu aizrauties ar lielām porcijām. Tas tikai radīs diskomfortu un smaguma sajūtu pat tad, ja uzturs pēc kalorijām nav bagāts un trekns. Ja ēd gurķus, tad labāk puskilogramu sadalīt piecās ēdienreizēs, nevis vienā reizē.
Ja piknikā pagatavo gaļu, tad ideālais variants būtu to grilēt pēc iespējas liesāku, ar garšvielām, nevis majonēzes mērcē. Savukārt alus, sidra un sintētisko dzērienu vietā veselīgāk būtu izvēlēties ūdeni, piemēram, ar ogām un piparmētru lapām.
Dārza svētkus var papildināt ar dažādām aktivitātēm, lai visu vakaru nebūtu tikai jāsēž pie galda. Tomēr, ja kopā ar draugiem pie svinību galda pavadīta nakts, nākamajā dienā brokastīs nevajadzētu aizrauties ar ceptām olām, bet pirmo dienas pusi dzert ūdeni vai zāļu tējas un uzturā lietot, piemēram, salātus. Organisms vēlas atpūsties! Vērtīgāka par maltīti būs garāka pastaiga vai cita veida izkustēšanās – arī tas palīdzēs gremošanas traktam atjēgties.
Probiotiķi – palīgi pie caurejas
Lietojot dārzeņus un augļus (pat ja tie nākuši no mūsu piemājas dārza), jāatceras tos pirms ēšanas nomazgāt. Tas ir pirmais un svarīgākais noteikums, lai pasargātu sevi no nepatīkamām infekcijām. Ja tomēr gadās kādā dārza ballītē vai festivālā apēst ko sliktu vai saķert kādu zarnu vīrusu un ir novērojama šķidra vēdera izeja, tad vismaz nedēļu var palietot labvēlīgās zarnu baktērijas – probiotiķus, kas palīdzēs sakārtot zarnu trakta vidi.
Un vēl – ja ir pēkšņa caureja, nevajag to par visām varītēm apspiest ar zālēm, jo – akūta caureja ir aizsargmehānisms, organisms tādā veidā atbrīvojas no kaitīgām vielām, vīrusiem, baktērijām, kas savairojušies zarnās. Ja cilvēks visā visumā ir vesels, spēcīgs, pirmās divas dienas medikamenti nav jālieto – caureja, visticamāk, pāries. Ja nu vienīgi var iedzert aktivēto ogli vai Sorbex, vai Smecta, vai Tasectan, preparātus, kas organismā darbojas kā policisti, – tie arestē jeb uzsūc caurejas izraisītājus, kas atrodas zarnu traktā, un izvadīs tos laukā. Bet galvenais ir kompensēt lielo ūdens un minerālvielu zudumu. Tāpēc ir svarīgi dzert daudz šķidruma – minerālūdeni bez gāzes, zāļu tējas (piemēram, kumelīšu un piparmētru, kas uzlabo gremošanu).
Pagatavo mājas rehidronu – ielej glāzē siltu ūdeni un pieber naža galu sāls (satur nātriju), pieliec karoti izmērcētu rozīņu (satur daudz kālija) un mazliet cukura. Tas palīdzēs kāliju organismam labāk uzsūkt. Vēlama arī saudzējoša diēta, jo zarnu gļotāda ir sakairināta, mikroflora izjaukta.
Lai ceļojot nemocītu aizcietējumi
Vasara ir arī dažādu izbraukumu laiks, un daļa cilvēku tad saskaras ar gremošanas trakta izmaiņām, to skaitā aizcietējumiem, ko var izraisīt gan ierastās vides trūkums, gan nepietiekama šķidruma uzņemšana un pārlieku sausa pārtika.
Ko darīt, lai sev nesabojātu atvaļinājumu?
1. Nekad NEAIZTURI!
Tas ir pirmais noteikums. Ļoti svarīgi ir neapslāpēt gribēšanu iztukšot zarnas, defekācijas tieksmi. Lielajās darīšanās vienmēr jādodas, tiklīdz jūtama vajadzība. Pretējā gadījumā organisma vēlme atviegloties var atkārtoties tikai pēc ilgāka laika, tad jau zarnu saturs būs sacietējis. Regulāra lielo darīšanu apspiešana veicina arī to, ka nākamreiz tu vairs nedzirdēsi stimulu – klauvējiens būs arvien klusāks un klusāks. Sirsnīgs padoms! Gastrokolisko refleksu iespējams atmodināt. Tātad pēc ēšanas uzreiz dodies uz tualeti neatkarīgi no tā, gribas vai ne! Tāpat kā maziem bērniem māca: «Paēd brokastis un pasēdi uz podiņa!» Pasēž vienu rītu, nekas nenotiek. Pasēž otru rītu, arī nekas, bet pēc nedēļas jau veidojas reflekss. Jo brīdī, kad mēs paēdam, visa gremošanas sistēmas darbība sāk stimulēt arīzarnu darbību – šie procesi ir cieši
saistīti.
2. Noteikti DZER ŪDENI!
Lai barības masa viegli virzītos pa zarnām (un ja nav sirds un nieru nepietiekamības), noteikti jāizdzer vismaz divi litri ūdens dienā, vēl labāk trīs litri. Bieži vien cilvēks saka: «Es dzeru divas trīs pamatīgas kafijas krūzes…» Bet kafiju, arī melno un zaļo tēju, kolu gastroenterologi vispār neskaita pie šķidrumiem, jo tie rada tādu urīndzenošu efektu, ka no organisma vēl papildus izvada šķidrumu un veicina kūtru vēdera izeju. Vislabākais ir par istabas temperatūru nedaudz siltāks ūdens, tas stimulēs gremošanu.
3. Uzņem ŠĶIEDRVIELAS!
Īsts zarnu skrubis, jo šķiedrvielas, kas uzbriestot masē zarniņu no iekšpuses veicina gan zarnu peristaltiku – viļņveida kustības, gan nodrošina vēdera satura apjomu un vēdera izeju. Ikdienā vajadzētu uzņemt 25–38 gramus šķiedrvielu. Vēl tev jāzina, ka tās ir divu veidu – ūdenī šķīstošās un nešķīstošās. Ūdenī šķīstošās šķiedrvielas organisms spēj sagremot, bet ūdenī nešķīstošās iziet cauri zarnu traktam nemainītā stāvoklī. Labāki ir produkti ar lielāku ūdenī šķīstošo šķiedrvielu daudzumu. Piemēram, burkāni, kartupeļi, selerijas sakne, ziedkāposti, kāposti, brokoļi, ķirbis, pākšaugi, āboli, mandarīni, persiki, linsēklas, čia sēklas, auzu klijas. Ūdenī nešķīstošās kviešu klijas arī nodrošina aktīvāku zarnu darbību, bet – tās var veicināt gāzu veidošanos.
4. Kustības, kustības un vēlreiz – KUSTĪBAS!
Apmēram stundu ilga mērena fiziskā slodze ik dienu. Piemēram, pastaiga lieliski masē arī zarnu sieniņas. Bet, ja tu tikai guli vai sēdi, zarnas slinko. Ļoti palīdz vēdera pašmasāža – paglaudi no labās pusītes uz kreiso, zarnu dabiskā tranzītceļa virzienā.
5. Palīgs – ZĀLES!
Ja tomēr vēl ir aizcietējums, vari palietot nekaitīgākos bezrecepšu medikamentus, kuri rosina vēdera izeju. Piemēram, laktulozi (Duphalac), kas atvieglo lielās darīšanas, saistot ūdeni zarnās un līdz ar to stimulējot zarnu peristaltiku. Efekts parādās pēc 8–10 stundām. Der arī bērniem un grūtniecēm, taču – šis preparāts diemžēl daudziem veicina gāzu veidošanos.
Drīkst ilgstoši lietot arī šķiedrvielas saturošus augu preparātus. Tie palielina zarnu satura apjomu, vienlaikus to šķidrinot, tādējādi arī kairinot zarnu receptorus mehāniski. Piemēram, Lepicol plus+ satur ceļteku sēklu sēnalas un inulīnu, kas ir šķiedrvielu avots un palīdz uzturēt normālu zarnu tranzītu.
No tādiem, kas nav pārāk dabiski, der Forlax. Tomēr jāatceras, ka, lietojot gan forlaksu, gan dabiskos šķiedrvielu pulverus, nepieciešams tos ieņemt brokastīs un uzdzert vismaz glāzi ūdens, jo šķiedrvielām jāuzbriest. Ja zarnās trūkst ūdens, no apēstajām šķiedrvielām neveidojas želejveida masa, kas slīd pa zarniņām, bet tajās stāv kā sauss akmens, un nekas nenotiek.