Piesūkusies ērce! Kā noņemt?
Ja reiz tā noticis, pastāv liels risks inficēties ar ērču encefalītu un Laimas slimību. Tāpēc svarīgi kukaini izvilkt laukā pareizi, turklāt – uzreiz, tiklīdz atklāj, ...
08.08.2022.
08.08.2022.
Vismaz vienu reizi ērce šosezon piesūkusies 16 % aptaujāto Latvijas iedzīvotāju (vienu reizi – 10 %, vairāk nekā vienu reizi – 6 %), tā secināts BENU Aptiekas Stresa termometra datos, kas iegūti sadarbībā ar kompāniju GEMIUS, aptaujājot vairāk nekā 1400 respondentu.
Tikmēr 81 % ērču piesūkšanos šosezon nav piedzīvojuši, bet vēl 3 % konkrētu viedokli sniegt nevarēja. Salīdzinot datus pēc dzimuma, vīrieši nedaudz biežāk norādīja, ka šosezon saskārušies ar ērces piesūkšanos – viņu vidū ērce vismaz vienreiz piesūkusies 18 % (vienu reizi – 11 %, vairāk nekā vienu reizi – 7 %), kamēr sievietēm – 14 % (vienu reizi – 9 %, vairāk nekā vienu reizi – 5 %).
Ievēro piesardzības pasākumus!
Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka ērču aktivitāte šosezon varētu būt augstāka. Tas ir saistīts ar salīdzinoši silto ziemu, kas ļāva ērcēm vieglāk pārdzīvot gada auksto periodu. Latvijā izplatītākās ērču pārnēsātās infekcijas slimības ir ērču encefalīts un Laima slimība. No ērču encefalīta sevi var pasargāt ar vakcinēšanos, bet no Laima slimības – tikai ievērojot piesardzības pasākumus.
Ja ērce tomēr piesūkusies
Ērces piesūkšanās gadījumā jāmēģina to pareizi un pēc iespējas ātrāk noņemt nost:
Ģimenes ārste atgādina, ka, lai pārliecinātos, vai ērce nav inficēta, tā jānodod laboratoriskai izmeklēšanai. Kamēr tiek gaidīti rezultāti, ieteicams sekot līdzi ķermeņa temperatūrai, koduma vietas stāvoklim un pašsajūtai. Veselības izmaiņu gadījumā nekavējoties jāsazinās ar ārstu.
Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, vienu līdz trīs nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus – paaugstinātu temperatūru, galvassāpes, sāpes ķermenī, kas saglabājas aptuveni vienu nedēļu. Tikmēr izplatītākais Laima slimības simptoms ir ādas apsārtums, kas parādās ērces piesūkšanās vietā 1 līdz 4 nedēļu laikā un izplatās 3 līdz 5 cm diametrā, bet pēc kāda laika pazūd. Retāk parādās simptomi, kas liecina, ka skarta:
Jau pie pirmajiem simptomiem tūlīt jāgriežas pie ārsta.
Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju GEMIUS, aptaujājot 1478 respondentus.
Ja reiz tā noticis, pastāv liels risks inficēties ar ērču encefalītu un Laimas slimību. Tāpēc svarīgi kukaini izvilkt laukā pareizi, turklāt – uzreiz, tiklīdz atklāj, ...
Gaisa temperatūrai sasniedzot +4 līdz +5 C grādus, ērces kļūst aktīvākas un ir gatavas piesūkties. Ar ērču pārnēsātām slimībām Latvijā ik ...