Zini, ko iepin Jāņu vainagā!

Vasaras saulgriežu skaistākā un svarīgākā rota ir Jāņu vainags. Kādas Jāņu zāles izvēlēties, ko tās var dot mūsu veselībai un kāda piesardzība jāievēro, tās lasot? Iesaka BENU Aptiekas farmaceite Ilze Priedniece.

Padomi Jāņu zāļu vākšanai:

·       Jāņu zāles tāpat kā ārstniecības augi ir jāvāc rīta pusē, kad rasa nožuvusi, vai vakarpusē. Dienas karstākajā un saulainākajā laikā vākti augi ātri novītīs.

·       Vainagu pīšanai un svētku rotāšanai izmantojiet tikai zināmus augus! Nekādā gadījumā neizmantojiet indīgos augus – iepazīstiet tos jau laikus, pirms dodaties lasīt ziedus. Izplatītākie ir latvānis (tam nedrīkst pieskarties, jo tas izsauc smagus ādas apdegumus), gundega (izsauc ādas iekaisumus, apdegumus), arī velnarutks, kas ir ļoti indīgs. Ar indīgo pļavas zāļu sarkstu ikviens var iepazīties Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

·         Neizmantojiet un neplūciet aizsargājamos augus, piemēram, savvaļas orhidejas, un neizpostiet šos augus, vācot Jāņu zāles.

·       Ja pinat vainagu bērniem, noteikti izmantojiet tikai labi pazīstamus augus, piemēram, kumelītes, margrietiņas, āboliņu. Pievērsiet īpašu uzmanību arī tam, vai kāds no augiem neizraisa alerģisku reakciju!

·         Neaizmirstiet par piesardzību no ērcēm un ādas aizsardzību no saules! Tas ir aktuāli kā lielajiem, tā mazajiem līgotājiem!

Populārākās Jāņu zāles:

·     Sarkano un balto āboliņu vainagā pin vienu pašu vai kombinē ar citiem augiem, savukārt veselībai to lieto pie saaukstēšanās un aterosklerozes profilaksei.

·         Margrietiņas jeb pīpenes veido krāšņu svētku vainagu, un izsenis tiek uzskatīts, ka tās nes laimi.

·       Pelašķi palīdz pret iekaisumu, mazina drudzi un temperatūru. Tāpat arī aptur asiņošanu un veicina brūču dzīšanu. Der arī pret gastrītu un vēdera pūšanos, rosina apetīti. Taču jāņem vērā, ka pelašķus nedrīkst lietot grūtniecības laikā!

·         Raspodiņš ne vien piešķir ziedu vainagam svaigumu, bet ir arī noderīgs sievietes veselībai.

·         Madaras palīdz pret iekaisumu, nomierina, palīdz dziedēt brūces.

·         Asinszāli plaši pazīst kā dabīgo antidepresantu.

·         Sarkanās magones papildinās svētku vainagu ar košumu un prieku.

·         Kalmes lapas bieži izmanto svētku vainagu pamatam. Savukārt kā ārstniecības drogu izmanto kalmes sakneņus, kas sekmē gremošanu un pazīstami ar savām antibakteriālajām īpašībām.

·      Deviņvīruspēku izmanto klepus gadījumā, lai veicinātu atkrēpošanu. Tam piemīt pretiekaisuma iedarbība, noder pie saaukstēšanās un gripas

·         Baldriāns ir plaši pazīstams ar tā nomierinošo spēku.

·         Vībotnes darbojas pret iekaisumu un pazemina temperatūru. Tām piemīt nomierinoša darbība, lieto arī ēstgribas uzlabošanai.

·        Vīgriezes izmanto saaukstēšanās gadījumā, jo tām piemīt pretiekaisuma un sviedrējoša iedarbība, arī kā nomierinošu līdzekli satraukumu un miega traucējumu gadījumā.

·         Ugunspuķei piemīt relaksējoša un organismu stiprinoša iedarbība.

·         Rudzupuķēm, kas koši izgrezno vainagu ar zilo krāsu, piemīt pretiekaisuma iedarbība, to lieto ārīgi ādas slimību gadījumā.

Daudzas no iecienītākajām Jāņu zālēm, ko pinam vainagos, ir arī noderīgas medicīnā un spēj ietekmēt to, kā jūtamies, šādu vainagu valkājot. Tā, piemēram, pret galvassāpēm palīdzēs vainagā iepīta melisa, ugunspuķe vai vīgrieze. Savukārt mundrumam noderēs piparmētra, bet mieram – baldriāns, vīgrieze, melisa un kumelīte, iesaka farmaceite.

Lustīgu un drošu līgošanu!

Atpakaļ |
Dalīties
Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts
Skatīt visus
info@benu.lv