Pētījums: gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju neizrāda īpašas rūpes par aknu veselību

Jaunākie BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultāti atklāj: 48% Latvijas iedzīvotāju neizrāda īpašas rūpes par aknu veselību, tikai 24% veikuši aknu pārbaudes, veicot analīzes, 10% dzer īpašas zāļu tējas, 8% vērsušies pēc padoma pie ārsta, savukārt 6% lieto uztura bagātinātājus, bet vēl 9% aknu veselības profilaksei darījuši kaut ko citu.

BENU Aptiekas Veselības monitorings parāda interesantu kopsakarību – palielinoties vecumam, cilvēki biežāk saskaras ar aknu veselības problēmām. Piemēram, 15% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 24 gadiem ik pa laikam piedzīvo aknu darbības izraisītu sliktu pašsajūtu, savukārt iedzīvotāju vecumā no 64 līdz 75 gadiem vidū šis rādītājs ir 46%.

Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka aknu veselību negatīvi ietekmē smēķēšana, liekais svars un aptaukošanās, mazkustīgs dzīvesveids, nepietiekama šķidruma uzņemšana, kā arī ilgstoša medikamentu lietošana vai to uzņemšana lielās devās. Par iespējamām aknu veselības problēmām liecina ādas, gļotādu un acu baltumu dzelte, pārmērīgs nogurums, sāpes labajā paribē, urīna izvades traucējumi (arī tumšs urīns), kā arī visa ķermeņa nieze, miega traucējumi un nelabums. Ja parādās kāds no minētajiem simptomiem, pēc iespējas ātrāk jāapmeklē ģimenes ārsts. Lai samazinātu risku saslimt ar aknu slimībām, jāatceras par veselīgu un sabalansētu uzturu, katru dienu jāuzņem pietiekams daudzums ūdens, regulāri jāveic fiziskas aktivitātes, jāizvairās no alkohola un smēķēšanas, regulāri jāmazgā rokas, kā arī jāizvairās no saskarsmes ar inficētu cilvēku ķermeņa šķidrumiem (piemēram, asinīm)

BENU Aptiekas Veselības monitorings tiek veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS kopš 2019. gada aprīļa, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju viedokli par dažādiem ar veselību, labsajūtu un dzīvesveidu saistītiem jautājumiem un sniegtu sabiedrībai vērtīgus ārstu un farmaceitu ieteikumus veselības, pašsajūtas un dzīves kvalitātes paaugstināšanai.

Rūpēsimies par savu veselību un labsajūtu kopā!

Atpakaļ |
Dalīties
Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts
Skatīt visus
info@benu.lv