Kā parūpēties par pareizu skolēna uzturu?

Palaižot atvasi uz skolu, daudzu vecāku prātus nomāc bažas par to, vai bērns dienas laikā būs apēdis ko vairāk par čipsiem un šokolādi. Jo – kuram bērnam gan negaršo saldumi? Komentē uztura speciāliste Liene Sondore.

Skolās bērni ir nodrošināti ar siltu maltīti, taču bieži vien viņi izvairās to ēst, dodot priekšroku saldumiem. Tam ir vairāki iemesli. Dažkārt vecāki bērnus lutina ar pārlieku lielu kabatas naudu, kas vilina iegādāties dažādus saldus našķus. Taču vairumā gadījumu bērns izvairās ēst skolā piedāvāto ēdienu nevis tādēļ, ka tas nebūtu garšīgs, bet gan tāpēc, ka ģimenē ir citi ēšanas paradumi. Vecākiem ir būtiski jāizvērtē, kā tiek ēsts ģimenē, jo pēc tā diezgan droši iespējams noteikt, kādai maltītei bērns dos priekšroku ārpus mājas.

Bērniem, tāpat kā pieaugušajiem, nepieciešami produkti, kas ir uztura piramīdā. Īpaša uzmanība ir jāpievērš olbaltumvielu daudzumam skolēna uzturā, jo tās ir viens no galvenajiem šūnu „būvmateriāliem”. Tātad uzturā jāiekļauj piens, siers, jogurts un biezpiens, gaļa, zivis, pākšaugi. Nevajadzētu aizmirst arī par dzelzi saturošiem produktiem, īpaši meiteņu ēdienkartē. Ja bērnam nav noslieces uz liekā svara veidošanos, uzturā jāpatērē arī veselīgie tauki – kvalitatīva olīveļļa, avokado un sviests, kas ļoti nepieciešami intensīvi noslogotiem prātiem. Svarīgi skolēna uzturu nodrošināt arī ar pilngraudu produktiem, kas dos bērnam nepieciešamo enerģiju. Šajā gadījumā vajadzētu izvairīties no stipri saldinātām brokastu pārslām un mušļiem un to vietā izvēlēties auzu pārslu, prosas un citas putras.

Ļoti būtiski ir no rīta paēst brokastis, kas nereti vecāku steigas dēļ tiek izlaistas. Tāpat vecākiem ir jāmudina bērni ēst pusdienas un, ja pēc skolas ir nodarbības, jānodrošina līdzi paņemams launags.

Katra bērna gadījums ir jāizvērtē individuāli – būtiski faktori ir bērna svars un augšanas līkne –, tomēr kopumā svarīgākais vecāku uzdevums ir parūpēties, lai bērna uzņemtais uzturs būtu daudzveidīgs un veselīgs. Tas skolēnam nodrošinās gan enerģiju doties dienas gaitās, gan prāta asumu veiksmīgam mācību procesam.

Atpakaļ |
Dalīties
Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts
Skatīt visus
info@benu.lv