
- Русский
- Latviski
BENU Aptieka jau otro gadu, sadarbojoties ar Bērnu slimnīcas fondu, organizēja plašu ekspertu diskusiju par bērnu onkoloģiju Latvijā.
Šogad diskusija norisinājās 15.februārī, starptautiskajā Bērnu vēža dienā, un tās ietvaros tika pārrunāti risinājumi efektīvākai bērnu ārstēšanai, tam nepieciešamā finansējuma pieejamība, kā arī ārstniecības iespējas Latvijā un ārvalstīs. 2018. gadā teju 50 bērniem Latvijā tikušas diagnosticētas onkoloģiskas saslimšanas, un arī ik gadu šādas saslimšanas Latvijā tiek diagnosticētas vidēji 40-50 bērniem.
Diskusijā piedalījās Latvijā populārais un plaši atzītais Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) reanimatologs Pēteris Kļava, BKUS hematoonkoloģe Žanna Kovaļova, BKUS Diagnostiskās radioloģijas dienesta vadītāja Ilze Apine, Bērnu slimnīcas fonda izpilddirektore Ieva Lejniece, BENU Aptieka Latvija direktore Anete Rožkalna, BENU Aptieka Latvija Farmācijas daļas vadītāja Vizma Vīksna, kampaņas vēstnese, blogere, dūla un divu bērnu māmiņa Katrīna Puriņa-Liberte, Nacionālā veselības dienesta Starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Andreta Līvena, Nacionālā veselības dienesta Zāļu ārstnieciskās novērtēšanas nodaļas vadītāja Zinta Rugāja, kā arī vecāki, kuru ģimenē bērnam bijis nepieciešams atbalsts ārstniecībai.
Diskusijas tiešraide tika raidīta ne vien BENU Aptiekas Facebook lapā, bet arī Latvijas lielākajos interneta ziņu portālos Delfi.lv un Tvnet.lv, kā arī Latvijas populārākajos ģimenes interneta portālos Calis.lv un mammamuntetiem.lv, sasniedzot ļoti plašu auditoriju un rosinot lielu sabiedrības interesi.
Diskusija tika rīkota BENU Aptiekas labdarības kampaņas “Ar sirsnību pret slimību! Ziedo kopā ar BENU!” ietvaros, kuras darbības periodā līdz šim saziedotā summa ir 45 000 EUR, kas tika izmantota bērnu onkoloģisko saslimšanu ārstēšanas izdevumiem, ko neapmaksā valsts.
Kā norāda BENU Aptieka Latvija direktore Anete Rožkalna, kampaņas ietvaros ir izvirzīti divi mērķi. Pirmkārt, saziedotos līdzekļus novirzīt Latvijas bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām, valsts neapmaksātu ārstniecības izdevumu segšanai. Otrkārt, piesaistīt sabiedrības uzmanību bērnu onkoloģijai Latvijā un rosināt diskusiju gan par ārstniecības iespējām Latvijā un nepieciešamo līdzekļu pieejamību, gan ārstniecības procesu kopumā.
“Šogad Bērnu slimnīcas fondam tiek ziedoti 18 000 EUR, taču kopš kampaņas sākuma kopējā ziedojumu summa ir 45 000 EUR,” norāda A. Rožkalna, uzsverot, ka BENU Aptiekaskampaņa turpinās arī 2019. gadā un ziedojot kampaņā piedalās ne tikai ziedotāji un BENU Aptieka klienti, bet savu ieguldījumu sniedz arī BENU Aptieka, dubultojot saziedoto naudas summu.
Bērnu slimnīcas fonda izpilddirektore Ieva Lejniece atzīst, ka saziedotā summa ir vērienīga, un, pateicoties šim atbalstam, pagājušajā gadā Bērnu slimnīcas fondam bijusi iespēja palīdzēt 50 pacientiem.
Tāpat kā informācija par diskusiju, arī ziņa par BENU Aptiekas ziedojumu Bērnu slimnīcas fondam piesaistīja plašu mediju uzmanību, tai skaitā Latvijas lielāko interneta ziņu portālu delfi.lv, kā arī Latvijas Televīziju.
Oksana Gehtmane ir BENU aptiekas vadītāja Rīgā, Pulkveža Brieža ielā 33a.
Farmācijā viņa strādā jau teju 15 gadu. Pēc LU Rīgas Medicīnas koledžas absolvēšanas Oksana strādājusi par farmaceita asistentu, bet pēc universitātes absolvēšanas darbu aptiekā turpināja kā tās vadītāja.
Oksana uzskata, ka farmaceita profesijā ļoti būtiska ir mīlestība pret šo darbu, ko farmaceite patiesi arī jūt, strādājot aptiekā kopā ar saviem kolēģiem.
Vieglas nav nedz farmācijas studijas, nedz arī farmaceita ikdienas darbs, taču gandarījums, ko ik dienas sniedz iespēja palīdzēt cilvēkiem, šīs grūtības atsver. Neatkarīgi no tā, vai cilvēks ieradies aptiekā pēc padoma, zālēm, krēma vai kā cita, farmaceits var cilvēkam palīdzēt.
Kā uzskata Oksana, labam farmaceitam jābūt zinošam, kārtīgam un pat pedantiskam, bet saskarsmē ar pircēju ir ļoti svarīgi būt laipnam un korektam.
Topošajiem farmaceitiem ceļā uz profesijas apgūšanu Oksana novēl izturību, jo farmācijas studijas nav vieglas un prasa no studenta daudz Darba.
Gundega Luka-Indāne ir farmaceite jau 29 gadus, no kuriem astoņi pavadīti tieši BENU Aptiekā. „Medicīna mani interesējusi vienmēr. Mana mamma bija hematoloģe, un es vienmēr ar interesi gāju pie viņas uz laboratoriju,” atklāj Gundega.
„Pēc vidusskolas ar solabiedreni kopā devāmies pieteikties farmācijas studijām, un es joprojām esmu ļoti priecīga par to. Uz darbu eju ar prieku un arī jauniešus vienmēr aģitēju apsvērt farmaceita profesiju nākotnei.”
BENU Aptieka Vienības gatvē 95, Rīgā strādā ik dienu no plkst. 9 līdz 21, ar izņēmumu 25. jūnijā un 1. janvārī, kad aptieka ir slēgta. Farmaceite atzīst, ka aptiekas darbā ļoti svarīgs ir zinošs un uzticams kolektīvs. „Kolektīvā esam seši darbinieki, no kuriem lielākā daļa strādā kopā jau 15 gadus. Turklāt esam iemantojuši arī daudz pastāvīgo klientu. Pārceļoties no iepriekšējām aptiekas telpām, “līdzi paņēmām” arī klientus, kuri pie mums izvēlas mērot tālāku ceļu,” atklāj farmaceite. „Katram gadalaikam ir sava specifika. Patlaban izjūtam rudens klātbūtni.Pēc ilgstoši saulainā laika cilvēki sāk slimot. Daudzi nāk pie mums ar saaukstēšanās simptomiem, aktuāls kļūst arī rotavīruss, pircēji pastiprināti iegādājas gripas vakcīnas. Vairāk slimo bērni, jo skolās vīrusi izplatās īpaši ātri,” stāsta Gundega. Ņemot vērā to, ka farmaceitiem diendienā nākas sastapties ar slimību un vīrusu skartiem cilvēkiem, strādājot aptiekā, būtiski rūpēties arī par savas imunitātes spēcināšanu.
Farmaceite atklāj, ka imunitātes spēcināšanai katru gadu kursa veidā dzer kādu profilaktisku Veselība – cilvēka laimes pamats! līdzekli augšējiem elpceļiem, lieto arī vitamīnus un gripas profilaktiskos līdzekļus. Aptiekā bijušas arī kolektīvas vitamīnu tūres. „Profilaksei apmeklēju pirti, jo tā sniedz veselību gan miesai, gan garam. Īpaši būtiski tas ir rudens aukstajā laikā. Tomēr šķiet, ka gadu gaitā, ikdienā strādājot ar slimiem cilvēkiem, imunitāte ir nostiprinājusies un vairs neslimoju,” atzīst Gudnega Luka-Indāne. „Veselība ir cilvēka laimes pamats, bet tās īsto vērtību saprotam tad, kad tā zūd. Cilvēks upurē veselību, lai pelnītu naudu, bet pēc tam jāupurē nauda, lai atgūtu veselību! Tāpēc es vēlētu cilvēkiem dzīvot gudri un līdzjūtīgi, kā arī ar mērenību – saudzējot sevi. Protams, uz dzīvi jāskatās pozitīvi un ar humoru!” visiem lasītājiem novēl farmaceite Gudnega Luka-Indāne.
BENU Aptieka Rīgā, tirdzniecības centrā „Spice” ir viena no lielākajām šī tīkla aptiekām Latvijā, un to par savu darbavietu sauc arī farmaceita asistente Ginta Koka. Ar farmaceita profesiju Ginta ir saistīta jau 15 gadus, un gandrīz desmit no tiem pavadīti tieši BENU Aptieku tīklā (iepriekš Ģimenes aptieka). „Darbs farmācijā ir ļoti dinamisks, turklāt ik mirkli nāk klāt jauna informācija – gan par produktiem, gan ārstēšanas metodēm, visu laiku ir jāmācās. Neskatoties uz to, es vēlējos vēl vairāk paplašināt savas zināšanas nozarē, tādēļ vienlaikus ar darbu aptiekā ieguvu arī maģistra grādu RTU Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūtā,” stāsta Ginta. Viņa kādu laiku ir strādājusi arī par medicīnas firmas pārstāvi, taču jutusi, ka šis darbs nav viņai piemērots. Tādēļ nolēmusi atgriezties aptiekā, kur jūtas iederīga un darbs sniedz gandarījumu.
„Mūsu aptiekā ir ļoti plašs kolektīvs – 11 cilvēku, neskaitot darbinieces, kas atrodas dekrēta atvaļinājumā. Tā kā aptiekā ir ļoti plašs kosmētikas klāsts, kopš decembra vairākas dienas nedēļā pie mums ir arī pastāvīga kosmētikas konsultante, kas klientiem palīdz ar padomu par ādas un matu kopšanas līdzekļiem,” stāsta G. Koka.
„Farmaceita darbs ik dienas sniedz iespēju komunicēt ar cilvēkiem, atbalstīt viņus, sniegt padomu. Nereti cilvēki atgriežas, lai pateiktos par ieteikumu, kas palīdzējis atveseļoties. Šie brīži ir ļoti patīkami un sniedz lielu gandarījumu un prieku,” pārdomās dalās Ginta. „Klienti, kas iegriežas aptiekā, ir ļoti atšķirīgi. Cilvēki ir informēti, daudz lasījuši internetā. Viena daļa lieto daudz zāļu, kamēr citi neparko nevēlas to darīt un nepiekrīt ārstēšanas kursam. Par bērnu veselību rūpējas vairāk Tomēr, lai kurš no iepriekš minētajiem cilvēku tipiem pircējs būtu, vienmēr cenšamies izrunāties un ieteikt vislabāko ārstēšanas veidu. Tāpat uzkrītoši ir tas, ka vecāki par savu bērnu veselību rūpējas vairāk nekā par savu. Tomēr es vēlos atgādināt, ka tikai veseli vecāki spēs pilnvērtīgi parūpēties par bērnu veselību, tādēļ savu labsajūtu nedrīkst atstāt novārtā.”
Ginta Koka novērojusi, ka jau kopš septembra cilvēki aktīvi vēršas aptiekā pēc līdzekļiem saaukstēšanās simptomu ārstēšanai. „Laika maiņas ļoti ietekmē veselību, taču sezonālā gripas epidēmija šogad gan izpaliek,” stāsta farmaceita asistente. Jaunajā gadā farmaceita asistente Ginta Koka cilvēkiem vēl laimi un veselību, kā arī uz dzīvi vērties gaišāk un pozitīvāk, būt laipniem un veltīt laiku saviem tuvajiem!
BENU Aptieka Rīgā, Tallinas ielā 57b ir vienīgā BENU diennakts aptieka Rīgā. Tajā aiz letes sastopams farmaceits Jurģis Siliņš. „Par farmaceitu kļuvu 1982. gadā pēc studiju beigšanas Rīgas Medicīnas institūtā (tagadējā Rīgas Stradiņa universitātē). Kopš tā laika esmu strādājis gan aptiekās, gan lieltirgotavās. BENU tīklā strādāju jau divus gadus, bet šajā aptiekā – kopš marta,” stāsta farmaceits.
„Gadiem ejot, cilvēki ir kļuvuši informētāki, bet, diemžēl, šī informācija ne vienmēr ir pareiza. Kopumā arī attieksme pret veselību kļuvusi vieglprātīgāka. Zāles cilvēki grib lietot epizodiski, nepietiekamā daudzumā – vienu, nevis trīs reizes dienā, u. tml. Ikdienā sastopos ar klientiem, kuri uzskata, ka viņiem kā maksātājiem ir galvenā teikšana par savu izvēli, un līdz ar to farmaceita ieteikumos nevēlas ieklausīties,” pārdomās dalās farmaceits.
Atvērtā tipa aptieka, kurā strādā Jurģis, klientiem ir pieejama visu gadu un visu diennakti, izņemot Vecgada naktī. Aptiekas kolektīvu veido astoņi darbinieki – trīs farmaceiti, četri farmaceita asistenti un viens tehniskais darbinieks. Aptiekā ir pieejams plašs zāļu, uztura bagātinātāju, tēju, higiēnas preču un kosmētikas klāsts un ikvienam ir iespēja izmērīt asinsspiedienu. Lai gan aptiekā uz vietas zāles netiek gatavotas, tiek pieņemtas receptes, un izgatavotās zāles var saņemt pēc divām darba dienām. Patlaban aptiekā jūtama ziemas tuvošanās. „Cilvēkiem ļoti aktuāli ir saaukstēšanās līdzekļi. Daudzi vēlas nopirkt arī antibiotikas, kuras bez receptes izsniegt, protams, nevaram,” stāsta farmaceits.
Farmaceits atklāj, ka aptiekas darbiniekus gan vīrusi skarot mazāk, jo, ikdienā saskaroties ar slimiem cilvēkiem, pašiem izstrādājusies imunitāte. Tomēr tiem, kuriem tās nav, Jurģis Siliņš jau laikus iesaka lietot preparātus ar ehināciju, plūškoku, kā arī profilaktisko un ārstniecības līdzekli Oscillococcinum, kas palīdzēs Gatavs palīdzēt 24 stundas diennaktī aizsargāt organismu no augšējo elpceļu slimībām un citiem sezonai raksturīgiem veselības traucējumiem.
„Kursa veidā lietoti vitamīni un minerālvielas šajā laikā būs ļoti noderīgi ikvienam, bet jo īpaši tiem, kuriem ir tendence bieži slimot,” skaidro farmaceits. Lieti noderēs papildināt mājas aptieciņu arī ar līdzekļiem, kas lietojami līdz ar pirmajiem saslimšanas simptomiem. Tādi ir dažādi karstie dzērieni (Coldrex, Fervex u. c.), Ibuprofen, tējas (piemēram, Gardimax), noderēs arī augu tēju maisījumi, kuru sastāvā ir liepziedi, aveņu lapas, kumelītes, plūškoks, melisa u. c. Bērnu imunitātei līdzēs arī Rūķīšu tēja bērniem. Lasītājiem farmaceits novēl rūpēties par savu veselību. „Zāļu lietošanas gadījumā jāatceras tās lietot pietiekamās devās, saskaņā ar speciālista norādījumu. Savukārt pašārstēšanās ilgumam nebūtu jāpārsniedz trīs dienas. Ja veselība šajā laikā neatgriežas, jāvēršas pie ārsta,” iesaka farmaceits Jurģis Siliņš.
“Kad biju darba meklējumos, no drauga ģimenes locekļiem saņēmu ļoti labas atsauksmes par BENU Aptieku tīklu. Tā kā viņi paši jau vairākus gadus strādā šajā uzņēmumā, rekomendācijām uzticējos un nolēmu arī pati pievienoties BENU aptieku kolektīvam,” savā pieredzē dalās farmaceita asistente. Alise arī atklāj, ka par izdarīto izvēli jūtas ļoti apmierināta un ne brīdi to nav nožēlojusi. “Vislielāko gandarījumu man sagādā sajūta, ka, daloties ar padomu, es spēju palīdzēt cilvēkiem, jo ne vienmēr visas problēmas ir iespējams atrisināt tikai ar konkrētas preces iegādi”, stāsta farmaceita asistente.
Strādājot ar klientiem, Alise ir novērojusi - būtiskākās ir ikdienas rūpes pašiem par sevi un laicīgi veiktas profilaktiskas darbības, kas ļauj izvairīties no nevēlamām sekām. Liela nozīme piemīt arī tik vienkāršai lietai, kā klienta pozitīvajai attieksmei, kas daudz vieglāk ļauj risināt jebkuru problēmu un tikt galā ar saslimšanu.
Alises darbavieta – BENU Aptieka Skolas ielā 17 – ir atvērta rīdziniekiem un Rīgas viesiem divpadsmit stundas ik darba dienu no plkst. 08.00 līdz 20.00. Sestdienās Alisi vai viņas kolēģus var sastapt no plkst. 09.00 līdz 17.00, savukārt svētdienās viss kolektīvs atjauno spēkus un apmeklētājus nepieņem. Kā stāsta Alise, aptiekas klientiem ir pieejams ļoti bagātīgs produktu sortiments. Ir iespēja saņemt ne tikai plašu medikamentu klāstu, bet arī daudzveidīgu dermatoloģiski testētu kosmētisko produktu piedāvājumu. Un tam visam ir pievienotā vērtība – speciālistu konsultācijas.
Alise atklāj, ka vasaras mēnešos īpaši aktuāli kļūst pretodu līdzekļi, saules aizsargkrēmi, plāksteri un dažādas citas pirmās palīdzības preces, kuru iegāde saistīta ar cilvēku aktīvo atpūtu pie dabas. Taču BENU Aptieku farmaceita asistente atgādina, ka arī vasarā nepieciešams atcerēties par imunitātes stiprināšanu. Siltajā laikā daudz vairāk uzturamies brīvā dabā un uzņemam vairāk vitamīnu nekā ziemā, tomēr vienlaikus sportojot, dodoties pārgājienos vai veicot citas fiziskās aktivitātes patērējam arī lielākus enerģijas resursus. Tāpēc, lai saudzētu savu imunitāti, Alise iesaka pa rokai vienmēr turēt vitamīniem bagātas un spēcinošas uzkodas. Piemēram, graudaugu vai hematogēna batoniņu, kas ātri un viegli ļaus atgūt zaudēto enerģiju. Tāpat vasarā noteikti jāveido vitamīnu uzkrājumi gada aukstajiem mēnešiem, iespējami daudz ēdot pašmāju dabas veltes – ogas, augļus un dārzeņus.
Brīvajā laikā Alise aizraujas ar fotografēšanu un retro fotoaparātu kolekcionēšanu, kas palīdz relaksēties un vēlāk jau enerģijas pilnai atgriezties darbā pie klientiem. Tāpēc viņa ikvienam novēl: “Atrodiet sev mīļu nodarbošanos, kas nomierina, atbrīvo un rada patiesu prieku!”.
BENU Aptiekā Rīgā, Skolas ielā 17 par farmaceita palīgu strādā topošā farmaceite Aija Šteinberga. Savu karjeru viņa sāka pirms trīs gadiem BENU Aptiekā Alūksnē. Aija atklāj, ka interese par farmāciju radusies sen: „Farmāciju vēlējos apgūt jau skolas gados, taču manī bija nelielas bažas, ka netikšu galā ar studijām.” Pēc ilgām pārdomām Aija tomēr izvēlējusies studijas farmācijas nozarē, un nozīmīgu atbalstu šajā ziņā sniedza vecāki.
„Pamudinājumu studēt farmāciju man deva tieši viņi, jo zināja, ka ļoti to vēlos, un palīdzēja man noticēt, ka patiesi to spēju,” pieredzē dalās Aija. Kā atklāj topošā farmaceite, viņa ir pārliecināta, ka nav kļūdījusies profesijas izvēlē. Paralēli darbam BENU Aptiekā Aija turpina maģistrantūras studijas farmācijā, lai jau drīzumā pati kļūtu par sertificētu farmaceitu.
„Uzskatu, ka, strādājot aptiekā, būtiskākā ir attieksme pret klientu. Protams, arī medikamenti ir svarīgi, tomēr pats galvenais taču ir cilvēks,” domās dalās topošā farmaceite. „Nereti ir situācijas, kad klients aptiekā ierodas ar vienu jautājumu, bet izejot ir ieguvis atbildes arī uz vairākiem citiem. Tā ir brīnišķīga sajūta, ja redzi, ka spēj citiem palīdzēt. Savukārt vislielākais gandarījums ir redzēt pircēju izejam no aptiekas apmierinātu un smaidošu.”
Kopā ar Aiju BENU Aptiekā strādā vēl seši darbinieki. Aptieka pircējiem ir atvērta ik darbadienu no plkst. 8.00 līdz 20.00, sestdienās no plkst. 9.00 līdz 17.00, bet svētdienās – slēgta. Aptiekā pieejams plašs un daudzveidīgs produktu sortiments, kas atbilstoši sezonai tiek arī papildināts. Farmaceita palīdze ir novērojusi, ka līdz ar siltāka laika iestāšanos, daudz aktīvāk tiek pirkti plāksteri un sauļošanās krēmi. Tie BENU Aptiekā ir plašā izvēlē, un piedāvājumā ir aizsarglīdzekļi dažādiem ādas tipiem.
Sagaidot vasaru, Aija Šteinberga atgādina, ka lieti noder pa rokai turēt ne tikai saules aizsargkrēmu, bet arī Bepanthen vai Panthenol krēmu, kas sadziedēs ādu negaidītu saules apdegumu gadījumā. Topošā farmaceite zina, ka cītīgs darbs ir panākumu atslēga, taču uzskata, ka ir svarīgi laiku veltīt arī sev pašiem, novēlot: „Ļaujiet sev iziet ārpus ierastā darba ritma un izbaudiet atpūtas mirkli!”.
Farmaceits Konstantīns Čerjomuhins BENU Aptiekā strādā jau gadu, atgriežoties pēc ilgāka pārtraukuma farmaceita karjerā. Konstantīns atzīst, ka it nemaz to nenožēlo! Konstantīns stāsta, ka, mācoties skolā, viņu ļoti interesējusi ķīmija, tāpēc pēc Ventspils 3. vidusskolas absolvēšanas nosliecies par labu farmācijas studijām Latvijas Universitātē.
„Studiju laikā divus gadus strādāju aptiekā par farmaceita palīgu, tomēr tad izlēmu darbu mainīt un vairākus gadus darbojos citā nozarē,” atklāj farmaceits. „Tad sapratu, ka tomēr vēlos likt lietā iegūto farmaceita izglītību, un atsāku darbu aptiekā. To nemaz nenožēloju. Turklāt BENU Aptieku tīklā strādā arī mana sieva un sievasmāte.”
Kā vēsta Konstantīns, lielāko gandarījumu farmaceita darbā viņš gūst tieši no iespējas palīdzēt, ko klienti, protams, novērtē. Turklāt, šo neilgo laiku strādājot aptiekā, viņam jau ir pastāvīgie klienti. „Pagājušajā rudenī aptieka iesaistījās kampaņā „Sirds Tev tikai viena”, kuras laikā sniedzu klientiem konsultācijas, kā arī veicu holesterīna, glikozes līmeņa un asinsspiediena mērījumus.
Tagad klienti nāk pie manis jau uz atkārtotiem mērījumiem,” stāsta Konstantīns. Daudz ciešāks kontakts farmaceitiem ar klientiem izveidojies, kopš aptiekā izveidota konsultāciju telpa. „Klienti piesakās uz mērījumu veikšanu, to laikā tiek arī lūgti padomi par veselību. Ģimenes ārsti bieži vien, īpaši Rīgā, ir ļoti noslogoti, līdz ar to – grūti pieejami pacientiem. Tāpēc arvien vairāk aptieku apmeklētāju griežas pēc padoma pie farmaceita.”
BENU Aptiekā Dzelzavas ielā 78, Rīgā līdz ar Konstantīnu strādā vēl pieci farmaceiti, patlaban praksē ir arī students. Aptiekas sortiments ir ļoti plašs un mainās atbilstoši sezonai. Darba dienās aptieka strādā no plkst. 8.00 līdz 21.00, bet brīvdienās – no 9.00 līdz 20.00. Farmaceits atklāj, ka līdz ar pavasara atnākšanu pircēji aizvien biežāk iegādājas pretalerģijas medikamentus, kā arī insektu repelentus. Savlaicīga interese tiek izrādīta arī par saules aizsarglīdzekļiem. Aizvien aktuāli ir līdzekļi gremošanas traucējumu novēršanai, ko farmaceits saista ar nesabalansētu uzturu un nepietiekamu fizisku aktivitāti.
Imunitātes stiprināšanai pavasarī farmaceits Konstantīns Čerjomuhins iesaka lietot kompleksos vitamīnus, kas mazinās nogurumu. Tāpat vēlams iespējami daudz laika pavadīt svaigā gaisā, neaizmirst par fiziskām aktivitātēm un veselīgu, vitamīniem bagātu uzturu. „Esiet aktīvi, smaidīgi, laimīgi, un vairāk pievērsiet uzmanību savai veselībai!” novēl Konstantīns. Gandarījums par iespēju palīdzēt Uztura bagātinātājs!
BENU Aptiekā Limbažos, Pasta ielā 4 pircējus sagaida neliels – piecu cilvēku kolektīvs, kuru vada farmaceite Agnese Briede. Agnese strādā aptiekā 15 gadus, no kuriem jau sestais tiek aizvadīts tieši BENU Aptiekā. Kā atklāj pati farmaceite, viņa jau kopš bērnības redzējusi aptieku kā savu vietu.
„Manā ģimenē teju katrā paaudzē ir kāds, kas saistīts ar medicīnu vai farmāciju. Tuvāki un tālāki radinieki ir bijuši gan zobārsti, gan ārsti. Savukārt mans vecvectēvs Viktors Šķilters bija labi zināms un cienīts farmaceits,” stāsta Agnese Briede. „Jau bērnībā zināju, ka arī man ir jābūt „baltā halātā”. 14 gadu vecumā gāju palīgā vecmammai uz zobārstniecības kabinetu, bet kopš 16 gadu vecuma vasarās strādāju slimnīcā par sanitāru. Padziļināti sāku apgūt arī eksaktos priekšmetus – bioloģiju un ķīmiju, jo zināju, ka studēšu farmāciju.”
„Uzskatu, ka farmaceita darbs man ir gluži kā diagnoze. Šajā profesijā man patīk pilnīgi viss, un gandarījumu tā sniedz katru dienu. Prieku sagādā viss – darba organizēšana, klientu apkalpošana. Bieži ir situācijas, kad cilvēki atgriežas, lai pateiktos, ka palīdzējām. Tādos brīžos ir liels prieks par padarīto, jo galvenais ir, lai pircējs aiziet apmierināts,” domās dalās farmaceite Agnese, piebilstot, ka tikpat liels prieks kā par došanos brīvdienās viņai ir par atgriešanos aptiekā pirmdienu rītos!
BENU Aptieka Limbažos ir atvērta ik darbadienu no plkst. 8.00 līdz 19.00, sestdienās no plkst. 8.00 līdz 15.00, bet svētdienās – slēgta. Marta beigās aptieka tika aizvērta remonta veikšanai. Kopš aprīļa te ir ne vien jauns iekārtojums, bet arī plašāks sortiments, savukārt daļā aptiekas klientiem būs pieejama pašapkalpošanās. Kā stāsta farmaceite, nereti ir redzams, ka cilvēki par maz uzmanības pievērš imunitātes stiprināšanai.
Farmaceite atzīst, ka pašai gan, gadiem strādājot aptiekā, izveidojusies imunitāte, kas pasargā no sezonālajām saslimšanām, taču citiem viņa iesaka rūpēties par savu organismu. Tāpēc, sagaidot pavasari, Agnese iesaka vairāk domāt par to, lai tiktu uzņemtas omega-3 taukskābes, antioksidanti, D vitamīns, noderīgi ir arī probiotiķi zarnu trakta sakārtošanai. Par labu nāks arī zāļu tējas, bet vitamīnu devu sniegs kivi un citrusaugļi. Turklāt nevajadzētu aizmirst arī par pietiekamu šķidruma uzņemšanu. Šajā pavasarī Agnese Briede novēl citiem pasargāt sevi no satraukumiem un vadīt laiku ar ģimeni un sev tuviem cilvēkiem, lai dzīvi pildītu ar prieku!
BENU Aptiekā Rīgā, Ūnijas ielā 52/1 jau trešo gadu strādā farmaceita palīdze Sabīne Ilmane. „Patlaban mācos par farmaceita asistentu, esmu otrajā kursā. Par farmaceita palīgu kļuvu pagājušā gada vasarā, kad pēc nostrādātas prakses saņēmu piedāvājumu turpināt strādāt šajā aptiekā,” pieredzē dalās Sabīne.
„Lai gan darbs farmācijā sākotnēji nebija mans mērķis, dzīve ir iegrozījusies tā, ka patlaban atrodos šeit. Jūtos apmierināta un laimīga, ka ceļi ir atveduši mani tieši uz farmācijas nozari.”
Tā kā Sabīne vēl tikai apgūst farmaceita asistenta profesiju, viņas pienākumos ietilpst klientu apkalpošana gadījumos, kad pircējs vēlas iegādāties uztura bagātinātājus vai citas aptiekas sortimentā pieejamās preces, kas nav medikamenti. Aptieka strādā ik darba dienu no plkst. 8.00 līdz 19.00, bet sestdienās no plkst. 8.00 līdz 14.00.
Kolektīvu veido seši darbinieki: farmaceiti, farmaceita asistenti un farmaceita palīdze Sabīne. Aptiekā pieejams plašs medikamentu, uztura bagātinātāju, tēju, higiēnas preču un kosmētikas klāsts, kas dod iespēju klientam izvēlēties sev piemērotāko produktu. Tiek piedāvāti arī asinsspiediena un cukura līmeņa mērījumi. „Darbs aptiekā sniedz lielu gandarījumu, jo šeit ik dienas iespējams sniegt padomus cilvēkiem, palīdzot uzlabot viņu veselību, kā arī redzēt viņus aizejot smaidām,” savās pārdomās par darbu aptiekā dalās Sabīne.
Kā atklāj topošā farmaceita asistente, strādājot aptiekā, viņa nonākusi pie atziņas, ka viens smaids un labs vārds spēj darīt dienu daudz krāsaināku. Smaids un labs vārds dara dienu krāsaināku Lai gan ziema šogad bijusi silta, tas nav pasargājis cilvēkus no slimošanas, kas īpaši novērojams tieši aptiekā. „Klienti bieži vēršas pie mums ar sūdzībām par kakla sāpēm, iesnām un citiem tipiskiem saaukstēšanās simptomiem.”
Kā uzsver Sabīne, šajā laikā ikvienam būtu jāpievērš uzmanība imunitātes spēcināšanai, kas pasargās no apkārt klejojošajiem baciļiem. „Lai šajā drūmajā laikā stiprinātu imunitāti, ikvienam būtu ieteicams lietot uztura bagātinātājus ar D vitamīnu, kas šajā laikā pietrūkst ļoti lielai daļai cilvēku.” Lasītājiem farmaceita palīdze Sabīne Ilmane novēl sagaidīt siltu laiku un nodoties fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā. „Pārgājieni, laivu braucieni un citas aktivitātes svaigā gaisā ir vislabākais veids, kā spēcināt veselību!”
Marija Andrejeva BENU Aptieku tīklā strādā nu jau ceturto gadu. Patlaban viņa par savu darbavietu sauc aptieku Rīgā, Pulkveža Brieža ielā 33a.
„Strādāt farmācijas nozarē gribēju jau kopš bērnības. Man ļoti patika farmaceitu baltie halāti, un es apbrīnoju to, cik zinoši bija aptieku darbinieki. Tāpat mani interesēja gan zāļu savstarpējā saderība, gan to iedarbība uz cilvēka organismu. Farmācijas nozares „drēbes” apgūšana mani patiesi aizrāva, un esmu priecīga, ka vecāki atbalstīja manu izvēli un daudz palīdzēja, lai arī es reiz baltā halātā aptiekā varētu sniegt palīdzību citiem cilvēkiem. Un, jāatzīst, ar katru dienu man šī profesija iepatīkas vairāk un vairāk!” domās dalās farmaceite Marija Andrejeva.
Farmaceite stāsta, ka, strādājot aptiekā, vislielāko gandarījumu sniedz iespēja palīdzēt klientiem ar padomu, kas uzlabo viņu veselību un pašsajūtu. „Ir ļoti patīkami, kad cilvēks atnāk tieši uz tavu aptieku, lūdzot padomu, kā ātrāk un labāk izveseļoties. Mums ir arī pastāvīgie klienti, kuri itin bieži ierodas aptiekā pateikties, ka palīdzējām izveseļoties. Nes arī saldumus,” stāsta Marija.
Pulkveža Brieža ielas BENU Aptiekā strādā četri farmaceiti, viens farmaceita asistents un viens farmaceita palīgs. Marija stāsta, ka kolektīvs ir ļoti draudzīgs, un īpaši izceļ aptiekas vadītājas atsaucību. Draudzīgais kolektīvs klientus darba dienās apkalpo un konsultē no plkst. 8.00 līdz 22.00, bet brīvdienās – no plkst. 9.00 līdz 22.00. Kā atzīst farmaceite, aptiekas sortiments ir tik plašs, ka pat grūti ko izcelt – attīstoties medicīnai, arī klientiem ir iespēja izmantot arvien jaunus produktus. Katru mēnesi sortiments tiek papildināts ar jaunām medicīnas ierīcēm, medikamentiem un kosmētiku.
Farmaceite atgādina, ka, sākoties rudenim, īpaši svarīgi ir parūpēties par veselību. Vēsākā laikā ieteicams dzert sildošas zāļu tējas – tās palīdzēs gan stiprināt imunitāti, gan mazināt pirmās saaukstēšanās pazīmes. Nepārtraukti būtu jārūpējas par bērnu imunitātes spēcināšanu. Īpaši uzmanīgiem jābūt tiem vecākiem, kuriem pašiem ir problēmas ar imunitāti. Noteikti vismaz divas trīs reizes dienā jāēd svaigi augļi un dārzeņi. Tāpat uzturā jāiekļauj zivis, gaļa un citi produkti, kas palīdzēs nodrošināt organismu ar tam nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām, piemēram, A, E un C vitamīnu, dzelzi, cinku, selēnu un nepiesātinātajām taukskābēm omega-3 un omega-6.
Diemžēl ne vienmēr visu imunitātei nepieciešamo iespējams nodrošināt ar dabā sastopamajiem produktiem, tāpēc īpaši bērniem farmaceite iesaka lietot arī imunitāti spēcinošus vitamīnus. Mazajiem vispiemērotākie būs multivitamīnu kompleksi, piemēram, „Marsieši”, „Vitiron kids”, „Brīnumbērns”, „Sambucus kids”, „Floradix Kindervital” u. c. Tāpat farmaceite atgādina, ka būtiski papildus izmantot arī linsēklu vai zivju eļļu. Ieteicami arī lakto un bifidobaktērijas saturoši produkti, jo zarnu traktam ir svarīga loma imunitātes veidošanā. Imunitātes stiprināšanas nolūkos bērniem iespējami vairāk jāuzturas svaigā gaisā. Protams, būtiski arī ģērbties atbilstoši laikapstākļiem.
Taču kopumā farmaceite Marija Andrejeva iesaka sagaidīt rudeni ar smaidu, jo tas dzīvi dara labāku un skaistāku!
Anastasija Sergejeva farmācijas nozarē strādā jau trīs gadus. Pirms pusgada viņa pievienojās BENU tīklam un tagad kopā ar vēl vienu farmaceitu, četriem farmaceita asistentiem un vienu farmaceita palīgu ir sastopama BENU Aptiekā 3 Augusta Dombrovska ielā 23.
Jaunā farmaceite stāsta, ka jau skolā skaidri zinājusi – viņa vēlas savu nākotni saistīt ar rūpēm par cilvēka veselību. Izvēloties farmāciju, Anastasija par šo izvēli ne mirkli nav šaubījusies. „Farmaceita profesija ir grūta, bet lieliska. Farmaceitam ir jābūt savas jomas ekspertam, kurš nekad nebeidz sevi pilnveidot. Šajā nozarē visu laiku parādās kaut kas jauns, tāpēc zināšanas jāpapildina visu mūžu, un tieši tas man patīk,” pārdomās dalās Anastasija.
Taču lielākais gandarījums farmaceitei ir uzzināt, ka klientam dotais ieteikums un zāles ir palīdzējušas. Anastasija uzskata, ka labam farmaceitam ir jābūt lieliskam padomdevējam un savas jomas pārzinātājam, lai spētu sniegt konsultāciju par efektīvākajiem un jaunākajiem medikamentiem nozarē gan pacientam, gan arī ārstam. Tikai atsaucīga, precīza, atbildīga un iejūtīga personība var kļūt par patiesi labu farmaceitu, uzskata Anastasija. Strādājot farmaceites profesijā, Anastasija ir novērojusi, ka klienti ļoti bieži vēlas panākt iespējami ātrāku ārstēšanu, tomēr zāles nevienmēr tiek lietotas atbilstoši ārsta un farmaceita rekomendācijām. Anastasija atgādina, ka, tikai precīzi ievērojot ieteikumus, var sasniegt iespējami ātrākus un labākus ārstēšanas rezultātus.
BENU Aptieka 3 ir atvērta katru darba dienu no plkst. 08.00 līdz 21.00, bet brīvdienās – no plkst. 09.00 līdz 20.00. Jebkuram interesentam BENU Aptiekā ir iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu, kā arī noteikt cukura un holesterīna līmeni, lai novērtētu savu veselības stāvokli. Aptiekā ir pieejams arī plašs produktu sortiments no bezrecepšu medikamentiem un uzturabagātinātājiem līdz pat ārstējošajai kosmētikai. Turklāt tuvākā gada laikā aptiekā gaidāms arī papildinājums – dzīvnieku veterinārie medikamenti. Lai spētu ieteikt atbilstošākos ārstēšanas līdzekļus arī klientu mīluļiem, Anastasija un viņas kolēģi ieguvuši papildu sertifikātu veterinārijā.
Sākoties rudens sezonai, svarīgi ir rūpēties par imunitātes stiprināšanu, ko Anastasija ne tikai iesaka saviem klientiem, bet arī ievēro pati. „Izjūtot pirmos saaukstēšanās simptomus, intensīvi uzsāku lietot Aflubin homeopātiskos pilienus un C vitamīnu. Šādos brīžos cenšos pastiprināti uzturā lietot arī šķidrumu. Tas vislabāk palīdz pasargāt sevi no tālākas saslimšanas. Tomēr, lai laikus izvairītos no dažādu vīrusu pieķeršanās, stiprinu imunitāti arī ikdienā, regulāri nodarbojoties ar sportu un sistemātiski papildinot uzturu ar dažādiem vitamīnu kompleksiem,” savā veselības noslēpumā dalās Anastasija. Arī citiem rudenī farmaceite iesaka parūpēties par daudzveidīgu uzturu, kvalitatīvu miegu un papildu vitamīnu uzņemšanu, lai stiprinātu imunitāti aukstajā sezonā. Tāpat Anastasija novēl būt optimistiskiem un nezaudēt gaišu skatu uz dzīvi – tad viss kļūst iespējams!
Labas veselības garantija – pozitīva attieksme pret dzīvi
Jekaterina Osipova strādā par farmaceita palīgu BENU Aptiekā Pulkveža Brieža ielā 33a Rīgā, paralēli papildinot zināšanas farmācijas studijās. Jekaterina ir pēdējā kursa studente un pavisam drīz arī pati plāno kļūt par sertificētu farmaceitu.
„Jau kopš bērnības zināju, ka vēlos strādāt medicīnas vai ķīmijas nozarē. Taču pamudinājumu studēt tieši farmāciju man deva vecāki, tāpēc esmu ļoti pateicīga, ka viņi vadīja mani pareizajā virzienā. Farmaceita profesija dod iespēju nemitīgi apgūt jaunas zināšanas un profesionāli attīstīties, un tas mani šajā profesijā aizrauj,”stāsta topošā farmaceite.
Jekaterina uzskata, ka farmaceita galvenais uzdevums ir palīdzēt cilvēkiem. Turklāt ne vienmēr tas notiek, pārdodot zāles. Citkārt tas ir padoms vai labi vārdi. Cilvēku smaidi pēc sniegtajām konsultācijām ir tas, kas Jekaterinai liek apzināties, ka atrodas īstajā vietā.
Jaunā farmaceite uzskata, ka labam farmaceitam jābūt ne tikai zinošam un kompetentam savā nozarē, bet, sniedzot farmaceitisko aprūpi, arī apveltītam ar spēju būt vienmēr pozitīvam, laipnam un uzmanīgam.
BENU Aptieka Pulkveža Brieža ielā 33a strādā katru darba dienu no plkst. 8.00 līdz pat 22.00. Savukārt brīvdienās tā ir atvērta no plkst. 9.00 līdz 22.00. Aptiekā pieejams plašs medikamentu, uztura bagātinātāju,tēju, kosmētikas, kā arī māmiņām un jaundzimušajiem paredzēto produktu sortiments. Papildus tam šajā aptiekā klientus sagaida draudzīgs aptiekas kolektīvs. Jekaterina atklāj, ka kolektīvā ir izveidojusies jauka tradīcija vienam otru sveikt svētku dienās, kā arī kopīgi apmeklēt dažādus korporatīvos pasākumus, kas palīdz vēl vairāk stiprināt kolektīva savstarpējās attiecības.
Strādājot par farmaceita palīgu,Jekaterina ir pārliecinājusies, ka veselība ir vislielākā vērtība, kas mums pieder. Otra atziņa, ko guvusi Jekaterina, ir tā, ka cilvēkiem,neatkarīgi no to vecuma, vajadzētu vairāk domāt par savu veselību.Viņa neiesaka nodarboties ar pašārstēšanos, bet problēmas gadījumā vērsties pie speciālista, lai sasniegtu iespējami efektīvāku ārstēšanu bez liekām komplikācijām.
Topošā farmaceite, ikdienā rūpējoties par citu cilvēku veselību, neaizmirst arī par sevi. Lai drēgnajā rudens un ziemas sezonā saglabātu labu veselību, Jekaterina lieto veselīgu uzturu, nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm, kā arī cenšas laicīgi doties gulēt, jo arī kvalitatīvs miegs ir labas veselības pamatā. Papildus iepriekšminētajam Jekaterina bagātina uzturu ar C vitamīnu,cinku un zivju eļļu jeb omega-3 taukskābēm. Tāpat arī melnās tējas vienmēr cenšas aizvietot ar ārstnieciskajām, izvēloties ehināciju,mežrozīšu, liepziedu vai piparmētru tējas, kuras ir ne tikai garšīgas, bet arī draudzīgākas veselībai.
Labas veselības garantija ir pozitīva attieksme pret dzīvi, tāpēc Jekaterina novēl labu noskaņojumu un veselību,neskatoties uz laikapstākļiem!
Strādājam vienas idejas vārdā!
1. decembrī aprit tieši gads, kopš BENU Aptiekas kolektīvam Salaspilī, Lauku ielā 6 kā farmaceita palīdze pievienojās enerģiskā Annija Čiščakova. Līdz ar darbu aptiekā viņa turpina apgūt izvēlēto profesiju Rīgas Stradiņa universitātē.
Kā atklāj Annija, to, ka nākotni vēlas saistīt ar veselības aprūpi, viņa zināja jau skolas laikā. Viņas mīļākais mācību priekšmets bija ķīmija, kurai ar prieku tika ziedotas pat nedēļas nogales. Absolvējot vidusskolu, Annija izvēlējās vidusceļu starp ķīmiju un medicīnu un uzsāka farmācijas studijas.
BENU Aptieka Salaspilī ir atvērtā tipa aptieka. Tā gaida klientus ik darbadienu no plkst. 7.00 līdz 21.00, sestdienās no. 9.00 līdz 19.00, bet svētdienās no 9.00 līdz 17.00. „Atrodamies tieši blakus poliklīnikai, līdz ar to esam pirmais pieturas punkts pacientiem, kuri bijuši pie ārsta. Šī iemesla dēļ ļoti daudz strādājam tieši ar receptūru un uzskaites medikamentiem,” pastāsta Annija. „Strādājot aptiekā, esmu novērojusi, ka daudz retāk nekā medikamentus cilvēki iegādājas profi laktiskos līdzekļus – vitamīnus un uztura bagātinātājus. Taču ļoti pozitīvi pārsteidz lielā interese par dabīgiem līdzekļiem – tie interesē visus, no jauniešiem un jaunajiem vecākiem līdz senioriem. Cilvēki ir arī ļoti zinoši par zāļu tēju iedarbību.”
Aptiekas kolektīvu veido deviņi cilvēki. Annija atzīst, ka, viņasprāt, ļoti būtiska ir kolektīva saliedētība. Svarīgi, lai kolēģi viens otru atbalstītu un palīdzētu optimizēt darbu, kā arī, protams, strādātu vienas idejas labā. Aptiekas kolektīvs ir visai nemainīgs. Ir darbinieki, kuri tur strādā jau teju 30 gadus, bet Annija pievienojusies gluži nesen un tikusi ļoti laipni uzņemta.
Kā atzīst topošā farmaceite, darbs aptiekā iemācījis to, ka visam jāpieiet ar lielāku apdomu un pacietību. „Esmu atklājusi, cik būtiska ir farmaceita komunikācija ar pacientu. Jābūt atvērtam, lai cilvēki jūtas droši un nekautrējas uzdot visus sev interesējošos jautājumus. Ir ļoti svarīgi, lai, aizejot mājās, pacientam medikamenta lietošana ir skaidra,” domās dalās Annija. Viņa atklāj, ka ikdienas darbā vislielāko gandarījumu sniedz tieši iespēja palīdzēt ar savām zināšanām. "Lai atgūtu veselību, ne vienmēr ir vajadzīgi visdārgākie medikamenti, noder arī „tautas metodes". Nereti cilvēki arī atgriežas aptiekā un pateicas par to, ka izdevies atveseļoties. Tas ir ļoti patīkami!” stāsta Annija.
Tā kā Annija aizvien studē, viņas ikdienas režīms ir ļoti saspringts. Par spīti tam viņas veselība šajā ziemā ir stipra. Annija atklāj, ka rūpējas par to kursa veidā – mēnesi dzer kombinētos vitamīnus, ko nomaina ar zivju eļļu, tad D un C vitamīnu – tā, lai katrā posmā organismu nodrošinātu ar citām vērtīgām vielām. Papildus tam Annija aizraujas ar dejošanu, ko atzīst par savu kaislību jau kopš agras bērnības. Turklāt viņa dejošanai neatmet ar roku arī brīžos, kad jūt tuvojamies slimību, – Annija atzīst, ka pēc dejošanas visas slimības pazīmes vienmēr izzūdot. Tā kā topošā farmaceite dzīvo Ogrē, spēkus viņa smeļas arī pastaigās pa Ogres zilajiem kalniem.
Jauno gadu Annija vēl sagaidīt veseliem un spēcīgiem. „Veselība ir visa pamatā, un tikai ar labu veselību iespējams dzīvot dzīvi pilnvērtīgi!” teic Annija.
Uz darbu aptiekā kā uz svētkiem!
Farmaceita asistente Zanda Ozoliņa ikdienā sastopama tirdzniecības centra „Alfa” aptiekā Rīgā. Šis ir jau divpadsmitais gads, kopš viņa aizsāka karjeru farmācijā. Šo gadu laikā izmēģinājusi arī darbu ārpus aptiekas, taču atgriezusies, jo tieši aptieku jūt kā savu īsto vietu.
Pirmo reizi darbu „BENU Aptiekā” Zanda uzsāka pirms 12 gadiem – aptiekā Rīgā, Skolas ielā 30 (tolaik vēl „Ģimenes aptieka”). Strādāts arī aptiekā Pulkveža Brieža ielā 33a. Intereses mudināta Zanda gadu pavadījusi arī farmācijas uzņēmumā, taču sapratusi, ka vēlas atgriezties „BENU Aptiekā”.
„BENU novērtēju gan vadības attieksmi, gan arī lojalitāti. Daudzi no maniem sākotnējiem kolēģiem aizvien ir BENU darbinieki. Uzskatu, ka darbs ir jāmīl un uz to jāiet kā uz svētkiem. Ja tā nav, neveidojas veiksmīga komanda,” domās dalās Zanda. Līdzās darbam aptiekā Zanda Ozoliņa mācās arī maģistrantūras studijās, pēc kuru absolvēšanas viņa kļūs par farmaceitu. Interese par darbu aptiekā radusies, jau dzīvojot mazpilsētā, jo aptiekas apmeklējums uz Zandu vienmēr atstājis īpašu iespaidu. Izšķirties par labu farmaceita karjerai viņu pamudinājusi mamma, sakot - būsi vienmēr siltumā un varēsi palīdzēt citiem.
„BENU Aptiekā” t/c „Alfa” ir salīdzinoši liels kolektīvs – vairāk nekā 10 cilvēku (farmaceiti, farmaceita asistenti, preču cenotāja, u.c.). Visbiežāk šeit iegriežoties 25 – 40 gadus veci, darbspējīgi, vajadzību pilni cilvēki, kuri var atļauties aptiekā mēnesī tērēt vairāk nekā 10-15 €. Brīvdienās iegriežoties arī daudz cilvēku no reģioniem. Zanda atklāj, ka veiksmīgam aptiekas darbam ļoti svarīgs ir saliedēts kolektīvs, kas izprot viens otra spēcīgās puses un atbalsta viens otru, organizējot darbu tā, lai viss būtu pēc iespējas pakārtots pircēja ērtībai.
„Uzskatu, ka labam farmaceitam jāpiemīt saskarsmes dotībām. Jābūt ieturētam, neuzbāzīgam, jāprot uzklausīt, paskaidrot. Svarīga ir arī precizitāte. Pēc ārienes jāuztver, kā ar cilvēku komunicēt,” stāsta Zanda. Viņa atklāj, ka lielāko prieku un gandarījumu ikdienas darbā sniedz tieši klienti, kuri novērtē viņiem sniegto aprūpi. Īpaši patīkami ir brīži, kad pircēji atgriežas, lai pateiktu paldies par palīdzību. Protams, gadoties arī kuriozi, kad cilvēki nāk pēc ibīša, rozā tabletītēm, lāču zālēm un citplanētiešiem, ko ar dažiem jautājumiem gan itin viegli atšķetinot.
„Mūsdienu cilvēki, it īpaši tie, kas gados jaunāki, sevi pārlieku noslogo, kā rezultātā attīstās veģetatīvā distonija, depresija, u.tml. Pirmajā vietā ir darbs, bet veselība tiek atstāta otrajā plānā. Reti tiek domāts par profilaksi. Rūpes par veselību uzsāk, kad jau redzama pirmā simptomātika. Bieži vien esam pirmie ārsti, kad slimība jau kļuvusi akūta. Nereti gadās, ka cilvēki ir neapmierināti, ja iesakām griezties pie ārsta. Tādos brīžos atgādinu slimniekam, ka arī darba devējam slimi nebūsiet vajadzīgi,” pieredzē dalās Zanda. „Pēdējā laikā iepriecina vecāki cilvēki, kuri aizvien cenšas samazināt recepšu medikamentu lietošanu, tos daļēji aizstājot ar uztura bagātinātājiem. Tikmēr jaunieši aizvien zina tikai „kaut ko degunam” un pretsāpju zāles.”
Brīvajā laikā Zanda cenšas izkustēties, kā arī izzināt sevi un citus, ko palīdz aizraušanās ar koučingu (mācība par individuālo izaugsmi un mērķu sasniegšanu). Tāpat par iemīļotu nodarbi vakaros Zandai kļuvusi braukšana ar auto pa naksnīgajām pilsētas ielām. Tas ļauj gan izbaudīt pilsētas skaistumu, gan atvērt domas dziļām un saturīgām sarunām ar līdzbraucēju.
„Ikdienas steigā esam palikuši nepatiesi viens pret otru. Tāpēc novēlu sajust patieso siltumu gan sevī, gan citos!” - tā novēl „BENU Aptieka” farmaceita asistente Zanda Ozoliņa.
Farmaceits: profesija ar aicinājumu palīdzēt
Ināra Jermašonoka par farmaceiti strādā jau vairāk nekā 25 gadus. Ar savu darbu viņa vēlas cilvēkiem palīdzēt, lai slimība netraucē cilvēkam iet savu dzīves ceļu, piepildot sapņus un mērķus. Kļūšanu par farmaceiti Ināra uzskata par vienu no savas dzīves priecīgākajiem notikumiem. „Bērnībā ļoti mīlēju savu vecmāmiņu. Ļoti pārdzīvoju, kad viņa saslima un nekā nespēju viņai palīdzēt. Apņēmos, ka savu nākotni veltīšu medicīnai, lai vienmēr varētu palīdzēt saviem tuviniekiem, ja viņus skartu slimība. Kādu brīdi jaunībā apsvēru domu par studijām Aviācijas institūtā, tomēr izlēmu par labu medicīnas nozarei un farmācijas studijām,” ceļu līdz farmaceita profesijai apraksta Ināra.
„Šo gadu laikā esmu sapratusi, ka farmaceits ir ļoti cēla profesija. Cilvēka dzīvībai ir liela vērtība, bet, kad cilvēki slimo, viņi ļoti cieš. Gribas palīdzēt cilvēkam kļūt veselam, atgūt dzīvesprieku un būt laimīgam,” pārdomās dalās Ināra.
Šo aptieku Ināra vada gadu. Aptieku veido draudzīgs trīs cilvēku kolektīvs. Pēc Ināras domām, labam farmaceitam ir jābūt līdzjūtīgam, ar aicinājumu palīdzēt cilvēkiem. Tāpat jābūt laipnam, iecietīgam un, protams, profesionālam un zinošam. Būtiski ar uzmanību un izpratni izturēties pret problēmām, ar kurām cilvēks vērsies aptiekā. Farmakoloģija, fizioloģija un farmakognozija ir trīs svarīgas zinātnes, kuras jāpārzina labam farmaceitam. Kā aptiekas vadītāja, Ināra cenšas rādīt priekšzīmi savām kolēģēm.
Ināra atzīst, ka uz darbu nāk ar prieku. „Cilvēki uz aptieku nāk ar cerību uz palīdzību un izveseļošanos. Cilvēki pie mums nāk dažādos stāvokļos. Reizēm situācija prasa reaģēt ļoti ātri, jo pie mums vēršas pat pēc pirmās palīdzības. Esmu laimīga, ja izdodas palīdzēt,” stāsta Ināra.
Ināra atzīst, ka arī gadījumos, kad saslimst pati, viņa cenšas reaģēt jau uz pirmajiem slimības simptomiem, lai kaites neielaistu. Viņa ārstējas tieši ar tām pašām metodēm, kuras rekomendē pircējiem, un, ja spēks ir, nāk arī uz darbu.
Brīvajā laikā viens no Ināras iecienītākajiem hobijiem ir adīšana. Spēkus viņa atgūst arī svaigā gaisā – vislabāk pie jūras vai mežā. Laimīga viņa ir, kad brīvo laiku var pavadīt kopā ar ģimeni. „Es esmu laimīgs cilvēks, jo nodarbojos ar man mīļāko un interesantāko darbu!” teic Ināra.
Lasītājiem Ināra vēl laimi un prieku: „Atnākot saulainajam pavasarim, ikvienam novēlu stipru veselību, taču, ja nu gadījies saslimt – būt mundriem un ātri atveseļoties! Atcerieties, ka farmaceiti ir blakus, lai palīdzētu izveseļoties!”
No pediatra par farmaceitu
Ne viens vien „BENU Aptieka” farmaceits, vaicāts par savas karjeras izvēli, atklāj, ka pēc skolas absolvēšanas apdomājis – uzsākt medicīnas vai farmācijas studijas. Šādas izvēles priekšā bija arī mūsu Inčukalna aptiekas farmaceita asistente Tamāra Mūrniece. Savu pirmo izvēli viņa izdarīja par labu medicīnai, līdz daudzus gadus vēlāk nolēma apgūt tagadējo profesiju.„Medicīnu kā savu nākotnes profesiju izvēlējos jau vidusskolā. Interesēja arī farmācija, taču nobijos no ķīmijas mācīšanās. Tā kļuvu par bērnu ārstu,” pastāsta Tamāra. Pēc pieciem gadiem pediatrijā Tamāra tomēr izvēlējās darbu aptiekā. Nu aptiekā aizvadīti jau vairāk nekā 20 gadu.
„BENU Aptieka” Inčukalnā šā gada sākumā pārcēlās uz jaunām telpām, kas to darīja pircējiem ērtāku. Aptiekā iespējama arī pašapkalpošanās. Tamāra atzīst, ka tas prasījis arī darba stila pielāgošanu – ja iepriekš klientu apkalpošana notika tikai pie kases, tagad pircējiem jāpalīdz arī zālē. Aptiekā strādā 2 farmaceiti, 2 farmaceita asistenti un sanitārs. Tamāra atklāj, ka kolektīvs ir ļoti stabils un saliedēts. Attiecības ir ļoti ģimeniskas, un atbalsts, ko kolēģes sniedz viena otrai, ievērojami uzlabo aptiekas darbu.
Tamāra pastāsta, ka visbiežāk pie viņiem iegriežas gados vecāki cilvēki, vecāki ar slimiem bērniem un jaunās māmiņas. Viņa teic, ka cilvēki bieži vien pie aptiekāra vēršas pēc padoma. „Jāstāsta ne tikai par zāļu pareizu lietošanu. Jaunās māmiņas jautā arī par bērna barošanu, ēšanu, utt. Kā farmaceita asistents priecājos, ka mans padoms nav veltīgs. Nav retums, ka cilvēki atgriežas, lai pateiktos, ka ieteiktais palīdzējis. Pati jau izsenis esmu inčukalniete. Pazīstu šejieniešus. Arī mūsu pircēji un viņu vajadzības ir labi pazīstamas,” stāsta Tamāra. Protams, ikdiena nepaiet arī bez jautriem brīžiem. Visbiežāk tos farmaceitiem rada pircēji, kuri, neatminoties precīzu zāļu nosaukumu, vēlas iegādāties itin oriģinālus medikamentus, piemēram, kobras indi, kokerspanielus u.tml.
Gadu gaitā Tamāra novērojusi, ka reklāmu iespaidā cilvēki kļuvuši daudz aktīvāki dažādu zāļu un uztura bagātinātāju izmēģināšanā. Ir tie, kuri pret savu veselību ir ļoti rūpīgi, kamēr citi tikai ieskrien pēc „Ibumetīna”. Pozitīvi, ka jaunākā paaudze ir gana apzinīga veselīga dzīvesveida ievērošanā.
Vaicāta par to, kā imunitāti spēcina pati, Tamāra pastāsta, ka viņas avots možam garam un veselībai ir svaigs gaiss un arī fiziskas aktivitātes, piemēram, viņas iecienītā nūjošana. Tomēr tikpat svarīga viņai ir arī psiholoģiska atslodze. Savā brīvajā laikā Tamāra darbojas arī amatieru teātrī. Patlaban viņa ar kolektīvu uzved jaunu lugu – franču komēdiju „Pidžama sešiem”.
Sagaidot pavasari, Tamāra mudina doties svaigā gaisā un priecāties par pirmajiem pavasara vēstnešiem, piemēram, sniegpulkstenītēm un vizbulītēm. Kustības svaigā gaisā vai sporta zālē un labs garastāvoklis – tā ir formula, kas ļaus fiziskajam ķermenim justies labi!
Ar smaidu un kūkām!
„BENU Aptiekā” tirdzniecības parkā „Alfa” ir viens no lielākajiem mūsu tīkla aptieku kolektīviem. Jau gandrīz gadu šeit strādā arī farmaceite Dace Reinkopa.
Lai gan ar pārtraukumiem, par farmaceiti Dace strādā jau 10 gadus. Dace atklāj, ka farmaceita darbs viņai vienmēr licies tīrs, turklāt viņa saredzējusi, ka tas vienmēr ir nepieciešams un sniedz iespēju palīdzēt citiem. Šie kritēriji pēc vidusskolas beigšanas pamudināja Dacei nosliekties par labu šīs profesijas apguvei. Dace apstiprina, ka viss cerētais ir arī apstiprinājies.
Viņa atzīst, ka farmaceita ikdiena ir piesātināta ar brīžiem, kas sniedz gandarījumu. „Cilvēki uz aptieku ierodas, lai saņemtu padomu. Ja izdodas palīdzēt, cilvēks aiziet ar smaidu, reizēm pat atgriežas, lai pateiktos, ka padoms palīdzējis – šie brīži dod piepildījumu,” atzīst Dace. Farmaceite pastāsta arī to, ka laikā, kas aizvadīts šajā aptiekā, viņa jau iemantojusi arī pastāvīgos klientus, kuri uz aptieku nāk tieši pie viņas un reizēm iegriežas tikai pasveicināt.
Kolektīvs šeit ir ļoti kupls, salīdzinot ar citām aptiekām, te strādā četrpadsmit darbinieku, taču par spīti tam kolektīvs ir ļoti saliedēts. „Uzskatu, ka aptiekā labs kolektīvs ir ļoti būtisks. Tomēr kopā pavadām garas stundas. Neaizmirstam arī par kopīgu svētku svinēšanu,” pastāsta Dace.
Viņasprāt, labam farmaceitam jābūt atvērtam, zinošam, atbildīgam, spējīgam pielāgoties. Aptiekā iegriežas ļoti dažādi apmeklētāji, un katram vajadzīga sava pieeja. Tomēr, kā uzskata Dace, ikviens jāapkalpo ar smaidu. Viņa atzīst, ka ikdienā neiztikt arī bez jautriem brīžiem. Piemēram, teju ik dienu iegriežas pircēji, kas aizmirsuši precīzu medikamenta nosaukumu un tā iegādei liek lietā iztēli un tēlainus apzīmējumus, kas farmaceitiem jāatmin.
„Šķiet, ka cilvēki pret savu veselību attiecas gana labi, tomēr katrā pacientu grupā atrodami arī izņēmumi. Diemžēl visvairāk veselību novārtā atstāj tieši darbspējīgi cilvēki, kuri laika trūkuma dēļ nemeklē pienācīgu palīdzību. Iegriežas pat cilvēki ar nopietnām traumām, kuri visu nepieciešamo palīdzību vēlas saņemt aptiekā. Protams, šādus cilvēkus sūtām pie ārsta,” stāsta Dace.Dace Reinkopa atklāj, ka viņas veselības atslēga ir sports, veselīgs uzturs un svaigs gaiss. Savukārt dzīvesprieka deva rodama arī Daces hobijā – kūku cepšanā. „Kūkas cepu katros svētkos, tās arī dāvinu svētkos, īpaši piedomājot par jubilāru. Gandarījums rodas, ja novērtē arī citi. Kūku dekorēšana man ir īsts putna lidojums. Procesā domāju par cilvēku, kam kūku gatavoju, bet katrā dekora detaļā ielieku iztēli un emocijas,” par savu iecienīto nodarbi pastāsta „BENU Aptieka” farmaceite Dace.
Ta Garīgā veselība vispirms!
“BENU Aptiekas” visā Latvijā var lepoties ar pieredzes bagātiem un mūsu aptieku tīklam lojāliem farmaceitiem. Tomēr tikpat liels lepnums mums ir arī par to, ka varam būt pirmā darba vieta topošajiem farmaceitiem. Februārī apritēja gads, kopš “BENU Aptieka” kļuva par pirmo darbavietu Artai Zariņai.
Pagājušā gada februārī Arta uzsāka strādāt par farmaceita palīgu “BENU Aptiekā 17”. Patlaban Arta mācās Rīgas 1. medicīnas koledžas 2. kursā, lai kļūtu par farmaceita asistentu. “Farmaceita profesijas apguve sniedz daudz iespēju – gan darbam aptiekā, gan medikamentu ražošanā. Darbs nav monotons. Tomēr man vissvarīgākais, ka tas sniedz iespēju palīdzēt cilvēkiem,” stāsta Arta. “Darbs nekādā gadījumā nav viegls. Katram cilvēkam ir savs raksturs, bieži manāma neuzticība. Tomēr par spīti tam farmaceitam ir jāspēj uzzināt visu nepieciešamo informāciju, lai varētu pircējam palīdzēt. Tāpēc jāizkopj spēja ikvienam pielāgoties,” savās domās dalās Arta. “Uzskatu, ka labu farmaceitu raksturo elastīga domāšana, uzmanība, vēlme mācīties, attīstīties. Zāļu pārdošana nav šampūna pārdošana. Ir jāprot uzklausīt un analizēt.” Protams, par spīti ikdienas izaicinājumiem darbs Artai sniedz gandarījumu – īpaši brīžos, kad pircēji atgriežas ar atzinīgiem vārdiem, ka sniegtais padoms ir palīdzējis atgūt veselību.
Arta atzīst, ka liels atbalsts ikdienas darbā nāk no kolēģiem, kas viņu atbalsta gan darbā, gan mācībās. “Uzskatu, ka, ienākot aptiekā, uzreiz manāms, ja kolektīvā valda nesaskaņas. Manuprāt, kolektīvam jābūt mērķētam uz izaugsmi,” saka Arta. “Esam 6 cilvēku kolektīvs. Teiktu, ka esam gana saliedētas. Turklāt 2 no kolēģēm kopā strādā jau 13 gadus. Nekad neaizmirstam arī par kopīgu jubileju svinēšanu.”
Aptiekas apkaimē ir daudz dzīvojamo namu un vēstniecību, līdz ar to šeit ir daudz pastāvīgo klientu. Arta pastāsta, ka aptiekā pārsvarā iegriežas cilvēki gados, bieži nākas runāt arī angļu valodā. Protams, neiztikt arī bez kurioziem un notikumiem gluži kā no anekdotēm. Arta atminas gadījumu, kad kāds kungs gados ļoti vēlējies iegādāties viagru, lai dotos apciemot prom aizbraukušā kaimiņa sievu. Diemžēl laikus nebija padomājis par to, ka nepieciešama recepte, līdz ar to plānus nav izdevies īstenot.
Sagaidot vasaru, Arta rekomendē neaizmirst par imunitātes spēcināšanu ar C vitamīnu, kas ir aktuāli visu gadu. Turklāt šajā laikā pavisam viegli vitamīnus uzņemt ar svaigiem augļiem un dārzeņiem. Savukārt, pirms nodoties sauļošanās priekiem vai āra darbiem, noteikti jāatceras par saules aizsargkrēmu. Arta gan atzīst, ka pašu viņu slimības skar pavisam reti. “Diendienā sastopos ar slimiem cilvēkiem, līdz ar to imunitāte izveidojas gluži kā no vakcīnas. Tomēr uzskatu, ka slimība lielā mērā rodas galvā. Arī pati, sajūtot pirmos simptomus, cenšos tos ar domām aizraidīt – un izdodas!” nosaka Arta. Možu garu un labu veselību viņa uztur ar hobijiem – regulāru sporta zāles apmeklējumu un monētu kolekcionēšanu.
Šajā vasarā Arta ikvienu aicina mīlēt sevi, jo tad arī slimības metīs jums līkumu! Galvenais atcerēties – garīgā veselība ir pati svarīgākā!
Spēja uzklausīt klientu ir vairāk nekā puse no darbaFarmaceita profesijai jābūt aicinājumam jau pirms studiju uzsākšanas. Kas ir tās galvenās lietas, kas nosver par labu darbam aptiekās, kur katru dienu jāpalīdz ar padomu ikvienam, kurš atnācis pēc palīdzības? Par to un arī par citām savas profesijas un personības šķautnēm ar mums savās domās dalījās BENU Aptieku farmaceite Santa Zeļenkova.
“Ja jaunie medicīnas studenti sevī redz cilvēku, kas ir gatavs likt lietā savas profesionālās zināšanas, lai palīdzētu cilvēkiem, komunicēt ar tiem un mācīties ik dienu, tad farmaceits ir īstā profesija, kuru izvēlēties. Uz ikvienu izvēlētu profesiju var raudzīties no vairākiem skata punktiem, sākotnēji mana vēlme kļūt par farmaceiti bija aicinājums, kas saistīts ar interesi par ķīmiju un bioloģiju, tomēr, strādājot BENU Aptiekā, esmu sapratusi, ka man patīk komunicēt ar cilvēkiem, palīdzēt viņiem, likt lietā savas zināšanas un iegūt jaunas katru dienu.”
BENU Aptiekā Santa vēl studiju gados sāka strādāt aptuveni pirms pieciem gadiem. Dzīve šajā laikā viņai ir ritējusi dažādos virzienos, tostarp kādu laiku bijusi arī ārpus Latvijas, taču viņa vienmēr atgriezusies tieši BENU Aptiekā, jo, kā atzīst viņa pati, gan uzņēmums, gan kolēģi, ar kuriem kopā var palīdzēt cilvēkiem, viņai ļoti patīk.
Farmaceita profesiju Santa izvēlējās, jo jau skolas laikā labi padevās ķīmija un bioloģija. Bez tam viņu ļoti interesēja cilvēka organisma izzināšana no bioloģijas viedokļa. Viņa atzīst, ka arī pašlaik, strādājot aptiekā, ir prieks, ka ar savām zināšanām var palīdzēt cilvēkiem. Runājot par motivāciju, Santa pastāsta, ka “galvenais dzinulis darbam gan man, gan maniem kolēģiem aptiekā ir tieši saņemtā atzinība no klientiem. Priecē, ja cilvēks, kam gadījusies kāda jauna, neierasta situācija, vēršas pie mums, farmaceitiem, pēc palīdzības. Patiesībā motivāciju dod katra atrisināta problēmsituācija vai vienkārša palīdzība, ko varam sniegt klientam, kas pēc tam dodas prom apmierināts un ar smaidu.”
Mūsu sarunā pavīd arī Santas brīvā laika aizraušanās, kas saistīta ar dārgumu meklēšanu. “Mani atvaļinājumi un brīvais laiks galvenokārt saistāmi ar aktīvu atpūtu jeb, precīzāk, manu ilggadējo hobiju – dārgumu meklēšanu. Gluži kā filmu varonim Indiana Džonsam. Mēs meklējam dārgumus un dažādas senlaicīgas relikvijas ar metāldetektora palīdzību. Šis hobijs aizsākās ar manu tēvu, kurš tajā neapzināti ievilka arī mani un manu ģimeni. Patiesību sakot, svarīgākais visā šajā dārgumu meklēšanā nav atrastās bagātības, bet gan piedzīvojumi, pārsteigumi un kopā būšanas laiks. Dārgumu meklējumos esam izstaigājuši ievērojamus attālumus pa Latvijas un Nīderlandes pludmalēm. Esam pārmeklējuši ģimenei piederošās platības. Līdz šim mūsu lielākais atradums ir Krievijas impērijas laika monēta ar 1840. gada atzīmi. Tāpat atrasto dārgumu sarakstā ir vesela virkne PSRS laika monētu, petrolejas lampu, savukārt ārzemju braucienos ir atrastas dažādu valstu monētas.”
Sarunas noslēgumā, jautāta par galvenajām īpašībām, kādām jāpiemīt farmaceitam, Santai pēc vārda nav jāmeklē: “Farmaceitam, pirmkārt, ir jābūt labam cilvēkam un sarunu biedram, kas ir gatavs izzināt cilvēku problēmas un rast risinājumu savu profesionālo zināšanu ietvaros. Dažkārt pietiek tikai ar to, ka uzklausi cilvēku, un vairāk nekā puse no darba ir veikta. Līdz ar to, farmaceitam ir jābūt apķērīgam, gudram, komunikablam, laipnam un cilvēcīgam.”
Farmaceita profesijā nav rutīnas!
Katra diena ir interesanta, kā jauns izaicinājums, kurā nav rutīnas – tā farmaceita darbu raksturo Aizkraukles BENU Aptiekas vadītāja Kristīne Bohane, kas pastāsta par farmaceita darba specifiku, tā nozīmi mazpilsētas aptiekā un savu personīgo pieeju tam, kā rast dzīves balansu, ņemot vērā atbildīgo profesionālo ikdienu.
Kristīne Bohane farmaceita profesijā strādā jau 17 gadus, pēdējos deviņus no tiem BENU Aptiekā, taču atzīst – šajā profesijā nonākusi nejauši, uzklausot paziņu ieteikumus un atsauksmes par farmaceitu darbu. Sākotnēji bijusi vēlme kļūt par ārsti, tomēr dzīve ievirzījusi tieši farmaceita profesijā. Kristīne atceras: “Mani ieinteresēja šī joma, jo tas bija interesanti – tu strādā ar cilvēkiem, strādā medicīnā. Mani toreiz interesēja ārstnieciskie augi, zāļu tējas. Mācoties par farmaceiti, varēju to apgūt padziļināti.”
Savulaik it kā nejaušā profesijas izvēle izrādījusies tieši laikā, jo stāstot par saviem ikdienas pienākumiem, Kristīne ar smaidu atzīst: “Katra diena mums, farmaceitiem, ir izaicinājums! Darbs ir ļoti interesants, katra diena ir citādāka. Tu nāc uz darbu un zini, ka būs kaut kas jauns. Es uzskatu, ka farmaceita profesijā nav ikdienas rutīnas. Man gribas nākt uz darbu un gribas strādāt, dalīties ar savām zināšanām, gribas palīdzēt cilvēkiem!”
Kristīne uzskata, ka liela nozīme farmaceita profesijā ir komunikācijas prasmēm un psihologa talantam. “Šī profesija no tevis prasa komunikāciju. Veiksmes pamatā ir saruna ar klientu. Tikai tad, kad veidojas saruna, ir iespēja klientam palīdzēt. Ne velti ir teiciens, ka ne tikai medikamenti, bet arī vārdi var ārstēt. Izrunājoties ar klientu, var daudz palīdzēt. Mēs daļēji esam arī psihologi.”
Īpaša saikne ar klientu veidojas, strādājot mazpilsētā, kur katrs klients ir zināms. "Reizēm klienti nāk pie mums vienkārši parunāt, ne tikai nopirkt konkrētu medikamentu, bet tieši pēc padoma. Tādēļ šeit saikne ar klientiem veidojas personiskāka, mazākā pilsētā esi tuvāk klientiem. Varbūt, ka, zinot šos cilvēkus, ir vieglāk viņiem palīdzēt, vieglāk ko ieteikt, tas atvieglo farmaceita darbu. Arī klientam ir vieglāk, jo jūtas atvērtāks un vieglāk runā par savu problēmu, kas palīdz to veiksmīgāk risināt."
Iedrošinot tos, kas apdomā farmaceita profesijas izvēli, aptiekas vadītāja saka: “Nebaidieties iet mācīties! Viss ir mūsu spēkos, visu var iemācīties! Jā, protams, ir jābūt ļoti atbildīgam – gan mācību procesā, gan darbā. Ir jāgrib mācīties, jo šī profesija paredz, ka tu visu mūžu mācīsies. Ir jāmācās visu laiku, arī pēc mācību iestādes pabeigšanas – tikai tā mēs papildinām savas zināšanas un tikai tā mēs spējam šīs zināšanas pilnvērtīgi pielietot darbā un dzīvē.”
Runājot par dzīvi ārpus aptiekas, Kristīne ar sirsnību saka: “Kad izeju ārā no darba, ģimene man ir pirmajā vietā! Man ļoti patīk brīvo laiku pavadīt laukos, brīvā dabā kopā ar ģimeni.”Savukārt atpūtinot domas no atbildīgā un spraigā ikdienas darba, brīvajā laikā aptiekas vadītāja labprāt brauc ar kvadraciklu, kas ir sava veida pretstats sakārtotajai profesionālajai jomai. "Tas sniedz tādu brīvību! Tu atbrīvojies no visa. Nedomā, kur brauc, un vienkārši jūties brīvs. Ar kvadraciklu tu esi viens pats ar sevi, vari izbraukt mežu, netraucējot pārējiem, un jūties tuvs pie dabas, vienatnē ar sevi. Tā ir ļoti laba relaksācija, kas palīdz atbrīvot galvu no domām par problēmām. Darbs tevi ieliek noteiktos rāmjos un tas ir atbildīgs, bet, braucot pa mežu un laukiem – tā ir mana atbildība tikai par sevi un brīvības sajūta!"
Farmaceita profesija ir ļoti cienījama un viena no pieprasītākajām pasaulē
Esam cilvēki starp pacientiem un ārstiem, tā farmaceita darbu raksturo aptiekas Nr. 56 farmaceite Katrīna Jukēvica, kas profesiju izvēlējās, jo bija nepārvaramā vēlme palīdzēt cilvēkiem.
Aptiekas Nr. 56 farmaceite Katrīna Jukēvica aptiekā sāka strādāt uzreiz pēc studijām, pirms vairāk nekā 2 gadiem. Sākumā strādājusi kā farmaceita palīdze, līdz pabeigusi studijas, ieguvusi specialitāti un sākusi strādāt jau kā farmaceite. Galvenais aicinājums, izvēloties studijas ar farmaceita virzienu, bija nepārvaramā vēlme palīdzēt cilvēkiem. Sākotnēji bijusi ideja kļūt par juristi, tomēr, izvērtējot visus par un pret kopā ar labāko draudzeni, kas izvēlējās studēt medicīnu, domas mainījušās.
Katrīna atzīst, ka farmaceits ir cilvēks starp pacientu un ārstu, kam visam ir jāseko līdzi, reti, pat jānovērš kļūdas, kas ikdienas steigā kādam ir radušās. Farmaceits ir ļoti atbildīga profesija, kas sevī ietver plašas profesionālas zināšanas un māku saprasties ar cilvēkiem.
“Darbs nav viegls, jo saistīts ar krietnu skaitu dažādu cilvēku, tomēr gandarījumu sniedz ik diena, ja izdodas tiem palīdzēt,” atzīst farmaceite, piebilstot, ka cilvēki uz aptieku parasti nāk problēmu nomākti, tāpēc farmaceitam ir jāmāk uztvert problēmu, saprast cilvēku, pacelt viņa garastāvokli un atrisināt problēmu, lai cilvēks varētu doties prom apmierināts un ar smaidu.Studentiem, kas vēl domā, kādas studijas izvēlēties, K. Jukēvica uzsver – šī profesija ir ļoti cienījama un viena no pieprasītākajām pasaulē. Farmaceitam ir jāspēj apgūt daudz un dažādas informācijas, svarīgs faktors ir arī psiholoģija, spēja saprast cilvēkus, kontrolēt situācijas un atrisināt tās.
Farmaceita darbs nav vienīgā lieta, kas aizrauj BENU Aptiekas farmaceiti Katrīnu, viņa brīvajā laikā nopietni nodarbojas ar kosmetoloģiju.
“Izmācīties kosmetoloģiju bija mans mazais sapnis, tomēr, pirms to sāku darīt, zināju, ka sākumā iegūšu medicīnisko izglītību, lai būtu spēcīgs pamats. Tā soli pa solim un abas lietas nu ir kabatā, un esmu par to gandarīta. Kosmetoloģijā man patīk tas, ka es uzreiz redzu rezultātu manam darbam. Es redzu, kā sieviete no skaistas kļūst vēl skaistāka,” uzsver K. Jukēvica.