BENU Aptieka pēta apreibinošo vielu riskus Covid-19 laikā

No - 19.04.2020, līdz - 20.04.2020

Covid-19 straujā izplatība, ārkārtas situācija valstī, kā arī sociālā izolēšanās un ilgstoša atrašanās “četrās sienās” ievērojami paaugstina stresa līmeni, ilgtermiņā saasinot alkoholisma, neirozes, depresijas un citu slimību riskus.

Lai aktualizētu šo tematiku un sniegtu iedzīvotājiem vērtīgus un uz pierādījumiem balstītus ieteikumus emocionālās un garīgās labsajūtas uzlabošanai, BENU Aptieka turpina visā Latvijā unikālo pētniecības projektu – BENU Aptiekas Stresa monitoringu. Jaunākie tā rezultāti atklāj: 11% respondentu Covid-19 izraisītās ārkārtas situācijas laikā alkoholu lieto vairāk nekā parasti (4% izteikti vairāk, 7% mazliet vairāk nekā parasti), 46% norādījuši, ka alkohola patēriņā nekādu izmaiņu nav, 9% šajā laikā alkoholu lieto mazāk nekā parasti, savukārt 33% aptaujāto atzīmējuši, ka alkoholu nelieto vispār.

Tāpat 6% aptaujāto atzīmējuši, ka ārkārtas situācijas laikā biežāk lieto tabakas izstrādājumus (2% izteikti vairāk, 4% mazliet vairāk nekā parasti), 21% norādījis, ka smēķēšanas intensitātē nekādu izmaiņu nav, 68% tabakas izstrādājumus nelieto vispār, bet 4% atzinuši, ka ārkārtas situācijas laikā smēķē mazāk nekā parasti.

Psihoterapeits Dr. Andris Veselovskis skaidro, ka jebkuras krīzes laikā cilvēki vienlaicīgi piedzīvo vairākas nepatīkamas sajūtas:

·         satraukumu;

·         spriedzi;

·         bailes;

·         neziņu;

·         dusmas.

Lai nepatīkamās sajūtas mazinātu, tiek meklētas vielas, kuras sniedz tūlītēju atvieglojumu. Viena no tām ir alkohols, bet jāņem vērā, ka tas patīkamas sajūtas rada tikai īslaicīgi, ilgtermiņā draudot ar nopietniem atkarību un veselības riskiem. Eksperts atgādina, ka nepieciešams meklēt citus – pozitīvus veidus, kā novirzīt domas, piemēram, izvēloties dziedāšanu, dejošanu, sportošanu vai pilnīgi jaunus hobijus. Cilvēka veselībai vislabākais risinājums ir mērenība, piemēram, viena vīna glāzē kaitējumu, visticamāk, nenodarīs, tomēr tā var būt kaitīga cilvēkiem ar atkarības problēmām, jo viņiem ir grūtības apstāties.

Aicinām būt atbildīgiem pret savu veselību un krīzes laikā nodarboties ar ķermeni un prātu stiprinošām aktivitātēm!

Atpakaļ |
Dalīties
Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts
Skatīt visus
info@benu.lv