Aptauja: kas traucē Latvijas iedzīvotāju miegu?

Iespējams, šajā nedēļā, kad pie debesīm spoži spīd pilns mēness, ne viens vien Latvijas iedzīvotājs aizvadījis bezmiega naktis. Tieši mēness fāzes teju katram piektajam Latvijas iedzīvotājam ir viens no galvenajiem bezmiega iemesliem. Tas atklājies „BENU Aptieka” īstenotājā aptaujā par miega kvalitāti*.

Kaut arī katram cilvēkam var atšķirties vajadzība pēc miega daudzuma, tiek pieņemts, ka 7 līdz 8 stundas miega ir optimālais laiks, kas nodrošina pilnvērtīgu atpūtu ķermenim un prātam. „BENU Aptieka” apkopotie dati šajā ziņā atklāj pozitīvus rezultātus, jo vidēji katrs trešais jeb 35% Latvijas iedzīvotāju naktī guļ 7 līdz 9 stundas, kamēr 42% miegam atvelta mazāk – tikai 5 līdz 7 stundas. Gandrīz katrs piektais jeb 18% atzinās, ka naktī guļ nepietiekami – tikai līdz 5 stundām, bet 5% aptaujāto nakts miegam atvēl9 stundas un vairāk.

Diemžēl negatīva tendence atklājusies, sīkāk izzinot iedzīvotāju miega kvalitāti. Katrs piektais respondents norādījis, ka naktīs slikti guļ un bieži mokās ar bezmiegu. Šie rezultāti pamato arī nepietiekamās nakts stundas, kas tiek pavadītas miegā. Ar trauslu miegu un biežu bezmiegu sastopas 14% respondentu, bet 17% norādīja, ka no rīta visbiežāk jūtas neizgulējušies. Tikmēr gandrīz puse no aptaujātajiem atzina, ka miega kvalitāti vērtē labi. 14% no viņiem iemieg viegli un guļ ļoti labi, 16% atzina, ka reizēm ir grūti iemigt, taču kopumā miegs ir labs, bet 17% atklāja, ka reizēm miegs ir trausls, kas gan netraucē labi izgulēties.

Vaicāti atklāt savus novērojumus par to, kas naktīs visbiežāk traucē izgulēties, visbiežāk jeb 44% gadījumu respondenti norādīja, ka grūtāk ir iemigt, ja aizvadītajā dienā bijis daudz stresa vai atgadījies kas nepatīkams. Iemigt nereti traucē arī rūpes par nākamajā dienā gaidāmo (29%). Tāpat miega kvalitāti ietekmē arī apkārtējā vide – 26% aptaujāto atklāja, ka nevar izgulēties arskaļākiem un klusākiem trokšņiem, kamēr 22% aptaujāto iemigšana ir apgrūtināta svešās vietās. Katram piektajam nakts mieru traucē arī domas par nepadarītajiem darbiem (20%). Tikmēr 18% respondentu atklāja, ka izjūt miega traucējumus līdz ar noteiktām Mēness fāzēm, piemēram, pilnmēness laikā. Citi faktori, kas minētikā miegu traucējoši, ir nepietiekams nogurums dienās, kad nav bijusi fiziska slodze, pārēšanās vai izsalkuma sajūta, kā arī pārāk tuvu gulētiešanas laikam dzerti kofeīnu saturoši dzērieni (kafija, melnā tēja).

Aptaujā atklāts arī tas, ka 17% no respondentiem vismaz reizi vērsušies pēc speciālista palīdzības, lai konsultētos par miega traucējumiem. Lūgti atklāt, kas tiek darīts brīžos, kad miegs nenāk vai arī tas pārtrūcis, katrs trešais respondents atzina, ka turpina grozīties gultā, līdz izdodas aizmigt. Tomēr citi bezmiega brīžos rīkojas aktīvāk. Katrs desmitais palīdzību meklē tehnoloģijās un bezmiegu kliedē ar sērfošanu internetā vai filmu un seriālu vērošanu. Retāk bezmiega brīžos tiek lasītas grāmatas, klausīta mūzika, kā arī dzerta silta tēja vai piens. Tikmēr 12% aptaujas dalībnieku lieto homeopātiskus līdzekļus vai uztura bagātinātājus miega kvalitātes uzlabošanai, bet 6% lieto ārsta nozīmētus medikamentus miegam.

*Aptauja īstenota akcijas „Par labu miegu” ietvaros no 2016. gada 1. novembra līdz 16.decembri. Tajā piedalījās 3750 Latvijas iedzīvotāju. 

  

Atpakaļ |
Dalīties
Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts
Skatīt visus
info@benu.lv