Kā kontrolēt pavasara alerģijas?

Kokiem un puķēm sapumpurojot, aktivizējas pavasara alerģijas. Ievērojot dažus piesardzības soļus, arī alerģiskākie cilvēki šīs izpausmes var mazināt vai pat pasargāt sevi no tām pavisam. Jutība pret kāda auga ziedputekšņiem tiek saukta par polinozi jeb siena drudzi. Šī alerģija ir sezonāla un īpaši saasinās augu ziedēšanas laikā vai, sākoties lapkritim, kas izraisa koku lapu putekļus.

Alerģijas uzliesmojumi notiek ik gadu vienā laikā, turklāt ar katru gadu šī kaite kļūst arvien smagāka. Diemžēl Latvijā no alerģijas izraisītājiem ir ļoti grūti izvairīties. Siena drudzim ir raksturīgas iesnas, acu iekaisums un apsārtums, lēkmjveida klepus, galvassāpes. Putekšņiem nonākot barības vadā, var rasties slikta dūša un uzpampt mēle. Polinozi visbiežāk izraisa bērzi, kas parasti zied maijā.

No ziedputekšņu iekļūšanas acīs var pasargāt saulesbrilles, bet deguna gļotādas saudzēšanai nāsīs var ieziest vazelīnu vai kādu piemērotu krēmu. Tā kā ziedputekšņi uzkrājas arī uz apģērba, ādas un matos, pirms gulētiešanas vēlams izmazgāt matus, kā arī bieži mainīt apģērbu un mazgāt rokas. Ziedputekšņu alerģijas gadījumā iespējams ievērot piesardzības soļus, kas palīdzēs izvairīties no katalizatoriem. Jāatceras, ka ziedputekšņu koncentrācija gaisā lauku rajonos visaugstākā ir no plkst. 7.00 līdz 9.00, bet pilsētās – no 15.00 līdz 19.00, tāpēc šajā laikā ieteicams uzturēties iekštelpās. Alerģijas simptomu izpausmi pastiprina arī auto izplūdes gāzes. Aktīvajā ziedēšanas laikā logi būtu jātur aizvērti (īpaši guļamistabas logs naktī), kā arī regulāri jāuzkopj dzīvojamās un darba telpas. Tāpat jāņem vērā, ka ziedputekšņus mājās var ienest arī dzīvnieki. Tiem cilvēkiem, kuriem nepieciešama medikamentoza terapija, pieejami lokālie un sistemātiskie antihistamīna preparāti.

Atpakaļ |
Dalīties
Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts Aktualitātes par COVID-19 1 Bureau Veritas Certification sertifikāts
Skatīt visus
info@benu.lv