Uz aptieku pēc veselības jeb Kā stiprināt imunitāti?

30.09.2016 Nav komentāru

Ja cilvēks jūt, ka pārāk bieži pieķeras vīrusi, tek deguns, iekaist kakls, ir klepus, var lūkot, kādus līdzekļus imunitātes stiprināšanai piedāvā aptiekas.

Benu_LV-10-1Sitieni… imunitātei

Stipras organisma aizsargspējas, runājot līdzībās, ir kā dzelzs bruņas viduslaiku kareivim: neviens zobens tām netiek cauri. Stipra imunitāte ir kā vairogs pret uzbrucējiem – dažādiem augšējo elpošanas ceļu vīrusiem, kas aktivizējas rudens periodā un kam ziemā vēl pievienojas gripas vīrusi.

Normāli, ja bērns slimo līdz astoņām reizēm gadā, jo tas ir veids, kā mazā organisma imūnā sistēma iepazīst apkārtējās vides ļaundarus. Pieaugušam cilvēkam, kam imunitāte salīdzinājumā ar bērnu ir daudz spēcīgāka, tik bieži slimot nevajadzētu. Ja tomēr tā notiek, iespējams, mazinājušās organisma aizsargspējas.

Imunitāti grauj tādi faktori kā pastāvīgs stress, neizgulēšanās, nepilnvērtīgs uzturs, nepietiekami daudz fizisko aktivitāšu (bet nevajag pārspīlēt, pārāk daudz kustību arī būs sitiens pa aizsargspējām), uzturēšanās tikai telpās. Tāpat kā karstumā nepieciešams malks vēsa ūdens, stipra imunitāte nav iedomājama bez uzturēšanās svaigā gaisā.

KO MEKLĒT APTIEKAS PLAUKTĀ?

Vitamīnu kompleksi

Imunitātes stiprināšanai aptiekā var atrast speciālus uztura bagātinātājus – vitamīnu kompleksus. Piemēram, LYL ražotajā vitamīnu kompleksā Immun UP ir ļoti bagātīgs sastāvs. Preparāts satur kopumā septiņu ārstniecisko augu ekstraktus – ehinācijas (ļoti svarīga stiprai imunitātei, tāpēc atrodama arī citos šim nolūkam domātos vitamīnos), ķiploka, kurkumas, ingvera, acerolķirša, liepziedu. Tajā ir arī B grupas vitamīni, C un D3 vitamīni, selēns, cinks, dzelzs…

Cilvēki mēdz interesēties: vai drīkst lietot parastos vitamīnu kompleksus? Tos būtu labāk izvēlēties, ja, piemēram, iestājies pavasara nogurums, bet gadījumos, kad mērķis ir imunitātes stiprināšana, pareizāka izvēle tomēr ir speciāli šim nolūkam domātie uztura bagātinātāji.

Lai sasniegtu vēlamo efektu, vitamīnu lietošanas kursam vajadzētu ilgt aptuveni trīs mēnešus. Optimālais laiks, kad sākt tos lietot, ir oktobris, jo organismā jau sāk zust vasaras laikā uzkrātās vērtīgās vielas un vitamīni. Vitamīnus imunitātei var arī mainīt – vienu divus mēnešus lietot viena ražotāja piedāvātos un pēc tam izvēlēties cita ražotāja uztura bagātinātāju. Tas ir svarīgi, lai organisms nepierastu pie viena veida uztura bagātinātāja. Pēc lietošanas kursa nepieciešams arī vismaz mēnesi ilgs pārtraukums. Nebūtu ieteicams šos vitamīnu kompleksus lietot pusgadu no vietas, jo organismam jāļauj arī pašam cīnīties ar apkārtējās vides nelabvēlīgajiem faktoriem.

Pēc ārstēšanās ar antibiotikām arī ieteicama organisma aizsargspēju stiprināšana. Tā palīdzēs labāk un ātrāk atgriezties labai veselībai. Vitamīnus ir pareizi lietot dienas pirmajā pusē pēc ēšanas vai ēšanas laikā, bet ne tukšā dūšā. Protams, jāpievērš uzmanība arī pārējām imunitātei svarīgām lietām: pilnvērtīgam uzturam, kustībām, pastaigām svaigā gaisā, miegam – tam, ko saucam par veselīgu dzīvesveidu. Un noteikti nevajag aizmirst par ikdienas higiēnas procedūru – regulāru roku mazgāšanu.

Paralēli vitamīnu lietošanai nevajadzētu aizmirst par dabīgajiem imunitātes spēcināšanas līdzekļiem: pāris ķiploka daiviņas var piegriezt vakara salātu porcijai, der purva vai lielogu dzērvenes, kas ir dabīgais C vitamīna avots. Starp citu, lielogu dzērvenes būs garšīgākas, tas ir, sulīgākas, ja pirms lietošanas tās kādu laiku paturēs saldētavā.

Lietojot vitamīnu kompleksu imunitātei un ar uzturu uzņemot C vitamīnu, nevar pārsniegt ikdienā nepieciešamo šā vitamīna devu.

Zivju, krila eļļa, D3 vitamīns…

Gan zivju, gan krila eļļu, gan D3 vitamīnu eļļā pamatoti uzskata par profilaktiskiem imunitātes stiprināšanas līdzekļiem. Ja organismā trūkst D3 vitamīna, cilvēks slimo daudz biežāk. Īpaši svarīgi to uzņemt maziem bērniem un gados vecākiem cilvēkiem.

Ražotāji piedāvā krila eļļu ar D vitamīnu, ko gada aukstajā periodā ieteicams lietot vienu kapsulu dienā. Krila eļļa ir koncentrētāka par zivju eļļu, tāpēc pietiek ar vienu kapsulu dienā. Piedāvājumā ir arī krila eļļas kapsulas bērniem no divu gadu vecuma. Ja bērns vēl ir tik mazs, ka kapsuliņu nespēj norīt, tad tās saturu var izspiest un piedāvāt kopā ar ēdienu. Bērniem no divu gadu vecuma tagad aptiekā piedāvājam arī krila eļļu garšīgu lācīšu formā.

Gados vecākiem ļaudīm zivju eļļas vērtīgās omega 3 taukskābes palīdzēs labāk darboties sirsniņai, stiprinās asinsvadus un neļaus tajos izgulsnēties sliktajam holesterīnam.

Protams, ja ir slikta pašsajūta – vājuma sajūta – un arī asins analīzes liecina, ka organismā izteikti trūkst D vitamīna, ar profilaktisku līdzekļu lietošanu vien nepietiks. Tad pēc ārsta ieteikuma to vajadzēs uzņemt atsevišķi vai pat iegādāties recepšu medikamentus.

Arī homeopātijai ir sava vieta

Domājot par profilakses līdzekļiem pret vīrusu saslimšanām, īpaši gripas vīrusiem, nevajadzētu aizmirst par homeopātu piedāvātajiem zirnīšiem Oscillococcinum. Lai zirnīši nezaudētu savu efektivitāti, tos ieteicams lietot stundu pēc ēšanas un pēc tam kādu laiku atturēties no ēšanas un dzeršanas, jo šis homeopātiskais līdzeklis uzsūcas caur mutes gļotādām. Ja uzreiz pēc zirnīša nosūkāšanas tam kaut ko uzdzers vai uzēdīs virsū, tas nepagūs uzsūkties un nespēs cīnīties pret apkārt klīstošajiem vīrusiem.

Gripas laikā paralēli Oscillococcinum var lietot arī vitamīnus imunitātes spēcināšanai. Tik ilgi, kamēr gripas epidēmija beigsies.

Augu un ārstniecisko zāļu tējas

Profilaktiski imunitātes stiprināšanai noder dažādas ārstniecības augu tējas, piemēram, no ehinācijas lakstiem, vīgrieze, liepziedi, piparmētra, rožu augļi, upenes. Aptiekā piedāvājam arī kompleksās ārstniecisko augu tējas imunitātei. Piemēram, ārsta fitoterapeita Tereško un Dr. Pakalna tējas.

Ikdienā, lai stiprinātu imunitāti, droši var padzert ehinācijas, upeņu, mežrozīšu, pīlādža augļu tēju (augu tējas vēlams mainīt). Liepziedu tēju un citas, kam vairāk ir ārstnieciska iedarbība, ikdienā tomēr nevajadzētu lietot. Islandes ķērpja tēju taču arī neviens nedzer tāpat vien! Taču, ja gadījies saslimt un kārtīgi jāizsvīst, tad gan liepziedu tēja ir tieši laikā.

Ehinācija pieejama ne tikai imunitāti stiprinošo vitamīnu un ārstniecisko tēju sastāvā, bet arī ekstrakta veidā (pilieni uz spirta bāzes). To lieto atšķaidītu ar ūdeni, kurss – 6–8 nedēļas.

Enzīmi un probiotiskie līdzekļi

Enzīmu preparāti, piemēram, Flogenzīms un Vobenzīms, ir bezrecepšu medikamenti. Tie jau vairs nav uztura bagātinātāji imunitātes profilaksei, tāpēc to lietošanu ieteiksim ilgstoši slimojošiem cilvēkiem. Piemēram, Vobenzīms labi palīdz, ja cilvēkiem ļoti bieži metas herpess, ko tautas valodā sauc par aukstumpumpām. Enzīmu medikaments palīdz cīnīties ar šo nepatīkamo vīrusu. Lai enzīmi iedarbotos, ļoti stingri jāseko līdzi to lietošanas instrukcijai, tos nedrīkst lietot kopā ar ēdienu.

Probiotiskie līdzekļi (satur tā saucamās labās baktērijas, piemēram, laktobaktērijas) palīdz uzturēt veselu organisma imūno sistēmu, apstādina kaitīgo mikrooganismu darbību kuņģa un zarnu traktā. Lai, ārstējoties ar antibiotikām, dramatiski nesamazinātos labo baktēriju daudzums kuņģa zarnu traktā, tātad neciestu imunitāte, jau ar pirmo ārstēšanās dienu vēlams uzņemt arī labās baktērijas. Tikai – svarīgi tos lietot pareizi! Nevis uzreiz kopā ar antibiotikām, bet gan divas stundas pirms tam. Citādi labo baktēriju lietošanai nebūs jēgas, jo antibiotikas tās iznīcinās.

Ar ko atšķirsies lielveikala plauktā atrodamais produkts ar labajām baktērijām no aptiekā nopērkamā līdzekļa? Ar labo baktēriju daudzumu. Tāpēc aptieku probiotiķus iesakām izvēlēties, kad nepieciešama to spēcīgāka iedarbība.

Ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem, kuri lieto antibiotikas, ir ļoti svarīgi neizjaukt labo baktēriju līdzsvaru organismā. Īpaši par to nevajadzētu aizmirst bērnu vecākiem. Tādēļ aptiekā cilvēkiem, kuri iegādājas antibakteriālos medikamentus, vienmēr pajautājam, vai viņiem mājās ir probiotiķi. Ja cilvēks atbild, ka to nav, piedāvājam iegādāties un izstāstām, kā tos būtu pareizi lietot.

Nobeigumā – novēlējums

Mūsu, farmaceitu, uzdevums – sniegt informāciju, kā profilaktiski var spēcināt organisma aizsargspējas vai nepieļaut to mazināšanos, jo aptiekā pieejams plašs imunitāti stiprinošo līdzekļu klāsts. Savukārt cilvēkam atliek vien izdarīt pareizo izvēli!

 

Atpakaļ |
Dalīties

Komentāri (0)

Lai pievienotu komentāru, pieslēdzies ar Facebook pasi

Facebook pase

Populārākie rakstiSkatīt visus