Skaistus matus arī vasarā!

13.05.2017 Nav komentāru

 

Tā tiešām nav neiespējamā misija, ja vien būsi apbruņota ar zināšanām, ko sliktu matiem var nodarīt ultravioletais starojums un sāļais jūras ūdens un – kā pareizi rūpēties par tiem. 

Iesaka matu ārste triholoģe Dr. Ingas Zemītes privātpraksē INGA ZEMĪTE.

Vasara mūsu ķermeņa ādai un matu veselībai ir ļoti labs gadalaiks. Atšķirībā no ziemas nu ir gan pietiekams gaisa mitrums, gan arī tāda temperatūra, kad ķermenis var justies labi un āda, mati – brīvi elpot. Pat blaugznas, ja vien to iemesls nav saslimšana ar sēnītēm, seborejisko dermatītu, psoriāzi vai vilkēdi, gluži nemanot no galvas ādas pazūd. Vasara tik tiešām nav blaugznu laiks.

Vēl gada siltākā sezona ir labvēlīga, lai mati augtu žiglāk un stiprāki, jo vasarā, kad visi asinsvadi ir plaši atvērti, mats tiek labāk pabarots un aug spēcīgāk. Savukārt ziemā, lai mūsu organisms aukstumā nezaudētu iekšējo siltumu, perifērie asinsvadi sašaurinās, lai saglabātu šo siltumu, bet, asinsvadiem sašaurinoties, cieš arī matu barošanās. Un, ja nav pilnvērtīgas barošanas, mata stāvoklis, protams, pasliktinās, un tas aug lēnāk. Tāpat organisma hormonu līmenis (vairogdziedzera, sievišķie un vīrišķie hormoni) mainās atkarībā no sezonas, un hormonālā situācija matiem vasarā ir labvēlīgāka nekā ziemā.

Tas nozīmē, ka uz rudens pusi matiem vajadzētu būt labi izaugušiem, stiprākiem un vizuāli skaistākiem. Taču dzīvē diezgan bieži redzams pilnīgi pretējais – mati zaudējuši krāsu un kļuvuši līdzīgāki pakulām.

Kā vasarā matiem nenodarīt pāri

Rēkinies ar saules ultravioletā starojuma negatīvo ietekmi uz tiem. Kā zināms, mata stiebrs faktiski ir keratīna spirālīšu savijums. Tās nodrošina mata stiprumu, un spirālītes kopā satur dažādas saites, to skaitā jonu, ūdeņraža un sēra. Ultravioletais starojums šīs saitītes ietekmē negatīvi, un līdz ar to keratīna spirālītes vairs nebūs tik labi savijušās un mats zaudēs savu kvalitāti.

Ja ir pavisam īss matu griezums, saules bojājumu matos var nepamanīt – tā kā mats aug vienu centimetru mēnesī. Daudz vairāk saules bojājums redzams tieši garos matos – vairāku gadu garumā tas uzkrājas, un līdz ar to mats galos vairs nav tik kvalitatīvs. Šā iemesla dēļ var šķelties matu gali.

Gaišmatēm varbūt to būs grūtāk ievērot, bet tumšmatēm bieži vien uz vasaras beigām mati izskatās kā izbalējuši. Un tas nebūt nenozīmē, ka galvas rota nu kļuvusi blondāka. Patiesībā vietās, kur mata stiebra saitītes šķeltas vairāk, vienkārši runājot, tās lielākā skaitā ir pabirušas ārā – to matā vairs nav tik daudz, un tas rada pigmentu trūkumu. Matiņa izbalēšanas pakāpe liecina par bojājuma daudzumu, ko tas saņēmis.

Vēl saulei īpaši patīk izcepināt krāsotus matus, tātad ultravioletā starojuma radīto bojājumu tādos varēs vairāk pamanīt. Arī krāsoti mati izskatīsies kā izbalējuši, it kā krāsa būtu noplukusi.

Ko tu vari darīt?

 1.No saules vasarā matus pasargās aizsarglīdzekļi, kuru sastāvā iekļauts SPF.

*Vislabāk vasarā lietot matos paliekošos balzamus, gelus, sprejus, serumus vai krēmus. Tie ne tikai aizsargās mata stiebru no saules bojājuma, bet arī palīdzēs saglabāt mata krāsu no izbalēšanas. Lietojot maskas un balzamus matu barošanai, tie pasargās matu no izžūšanas, un tas, protams, ir labi, tomēr tie neaizsargās pret ultravioleto starojumu.

*Labs, bet vienkāršs līdzeklis gan matu, gan galvas ādas, gan arī acu aizsardzībai no saules ir cepures – vēlams ar platām malām. Māmiņām nevajadzētu aizmirst, ka arī mazuļa galva un matiņi jāpasargā, uzliekot viņam galvā cepuri vai uzsienot lakatu.

2.Nozīmīgs matu bojātājs ir sāļais jūras ūdens. Ne velti figurē pat tāds termins kā sērfotāju mati. Tas nozīmē, ka mati ir pakulaini, sabojāti un nespīdīgi. Ja sāls nokļūst uz matiem, tad matu kutikulas jeb zvīņas (atrodas ap matu) paliek atvērtas un deformētas, bet, sāļajam ūdenim žūstot, mati, cits pret citu berzējoties, aplūst, elektrizējas… Šādam matam vairs nekad nebūs tāds pats spīdums kā agrāk.

Lielais sāls daudzums izvelk no matiem ārā ūdeni, un matiņš izžūst.

No sāļā ūdens pasargās, lūk, kas !

*Pēc peldes sāļajā jūras ūdenī svarīgi matus izmazgāt ar saldūdeni. Atrodoties dabā, kur nu nekādi nav pieejama duša, matus pēc peldes vari izskalot ar līdzi paņemto parasto ūdeni. Šim nolūkam pavisam labi noder arī pudele ar izsmidzinātāju.

*Lai mazinātu sāļā ūdens ietekmi uz matiem, pirms iešanas peldēties galvu var saslapināt ar parastu ūdeni. Slapjš mats neabsorbē, neuzsūc tik daudz jūras ūdens kā sauss.

*Vēl viens veids, kā pasargāt matus, ir neizskalojama matu kondicioniera lietošana.

*Protams, nekas traks nenotiks, ja pēc pavadītas dienas jūrmalā pie matu mazgāšanas tiksi tikai vakarā, tas matu uzreiz nesabojās. Galvenais – neaizmirsti to izdarīt!

3.Vasarā uz matiem un galvas ādas sakrājas vairāk sviedru, netīrumu, pludmales smilšu. Ja jūtams, ka mati netīri, tos vajadzētu izmazgāt. Cik bieži? Ja nepieciešams, kaut vai arī divas reizes dienā, nekas briesmīgs no tā nenotiks. Runas par matu bojājumu mazgāšanas dēļ noteikti ir pārspīlētas. Tātad vasarā matus droši var mazgāt tad, kad jūtams, ka tie ir netīri, un tas var būt diezgan bieži. Citādi gan ar pārlieku biežu mazgāšanu aizrauties nevajadzētu.

*Vasarā pareizāk izvēlēties šampūnu un kondicionieri ar mitrinošu efektu. Tikai jāatceras, ka dažreiz uz šampūnu pudelēm sarakstīti visādi brīnumi, tāpēc drošāk tos pirkt aptiekās un ņemt vērā savu labsajūtu, tos lietojot. Ja pēc konkrēta šampūna lietošanas sajūta ir patīkama, tādā gadījumā to arī turpmāk var izmantot.

*Dažreiz rodas jautājums par pierašanu pie šampūna… Piemēram, izlieto vienu pudeli, ir ļoti labi, izlieto otru, arī labi. Un pēkšņi vasarā, lietojot trešo pudeli to pašu šampūnu, vairs nav tāds efekts, kāds bija agrāk. Kāpēc tā? Atbildēt uz šo jautājumu ir samērā vienkārši: ja ir mainījusies sezona, mainījušās arī mata fizikālās īpašības. Tas nozīmē, ka vasarā, kad matiņam ir citādas fizikālās īpašības, iepriekš – rudenī un ziemā – lietotais šampūns tam vairs neder. Tāpēc brīnišķīgo ziemas šampūnu vajag pamainīt pret kādu citu, kas būs piemērotāks lietošanai vasarā.

4.Karstums no fēna, matu taisnotāja vai cirtu veidotāja negatīvi ietekmē matu. Vasarā visus šos matu ieveidošanas rīkus vajadzētu lietot retāk, ļaujot matiem izžūt dabiski. Vai arī pirms brīvdienām, ejot gulēt, mitrus matus var savīt mezglā vai sapīt bizē, un, no rīta pieceļoties, tie būs skaisti, viļņoti.

5.Jāņem vērā galvas ādas problēmas. Ar matiem viss ir kārtībā 80% cilvēku, bet 20% ir kādas matu vai galvas ādas problēmas. Protams, viņiem arī vasarā jāturpina mati pasargāt un kopt atbilstoši savai problēmai, lai laika gaitā nepasliktinātos matu stāvoklis kādu vielu deficīta, hormonālas ietekmes vai īpašas hroniskas saslimšanas dēļ. Tad matu kopšana jau ir specifiskāka un nepieciešama papildu ārstēšana.

Tātad cilvēkiem, kuri ilgtermiņā saņem kādus preparātus un īpaši kopj galvas ādu, jāturpina to darīt arī vasarā. Plus papildus aizsargāt matus pret ultravioleto starojumu.

 

Vai vasarā matus pasargā matu maskas? 

Parasti ziemas periodā matiem labāk lietot balzamus un maskas, cik daudz vien iespējams, bet vasarā tā ir brīva izvēle. Ja matiņš jūtas labi, var nelietot. Ja ķemmējot mati tomēr par daudz ķeras vai gribas tos padarīt spīdīgākus, protams, maska ir risinājums. Lieto vienu vai divas reizes nedēļā.

Vēl vasara ir ļoti piemērots laiks, lai pamēģinātu dažādus kopjošos līdzekļus un pavērotu to efektu. Kāpēc gan sevi nepalutināt vai neiepriecināt ar ko jaunu?!

Atpakaļ |
Dalīties

Komentāri (0)

Lai pievienotu komentāru, pieslēdzies ar Facebook pasi

Facebook pase

Populārākie rakstiSkatīt visus