Mati, āda un saule

17.08.2016 Nav komentāru

Saulītei ir devejāda daba, tā ir gan labā feja, gan ļaunā.

Gan silda, gan kaitē 

Kāpēc mēs, dermatologi, beidzamajā laikā tik daudz runājam par nepieciešamību aizsargāties no saules ultravioletā starojuma?

12_1Jo ultravioletie stari spēj izspiesties cauri ādas augšējiem slāņiem un, nonākot tās dziļākajos slāņos, radīt šūnu bojājumus vai pat bojāeju. Var teikt, ka šie stari organismā iedarbina veselu ķīmisko fabriku – tie rada oksidatīvo stresu ādā, veidojas brīvie radikāļi,un rezultātā āda daudz ātrāk noveco, kļūst sausāka, izžūst. Notiek ādas fotonovecošanās.

Ādas epidermālajā slānī atrodas šūnas, kas satur pigmentu melanīnu. Tieši melanīns pasargā ādu no saules ultravioletajiem stariem, kuri var radīt ādas apdegumu, laika gaitā samazināt tās elasticitāti un likt priekšlaikus novecot. Patiesībā iedegums, kad āda izstrādā vairāk melanīna un kļūst tumšāka, ir aizsargreakcija pret saules stariem. Āda cilvēkam kalpo kā vēl viens imunoloģisks orgāns, bet – ultravioletie stari šo ādas imunoloģisko aktivitāti nomāc. Lielāks krunku daudzums nav tas lielākais ļaunums salīdzinājumā ar to, ka uz šādas imunoloģiski nomāktas ādas var vairāk savairoties baktērijas, pievienoties sēnīšu infekcija. Āda vairs nespēj pilnvērtīgi pildīt savu galveno funkciju – būt cilvēkam kā aizsargmūris, barjera pret dažādām infekcijām.

Vistrakākais, ka ultravioleto staru radītā ādas apdeguma un bojāto šūnu dēļ pieaug ādas vēža risks. Bieža un ilgstoša atrašanās saulē (arī sauļošanās solārijā), ādas apdegumi, kas gūti daudzu mūža gadu gaitā, ir galvenie ādas vēža izraisītāji. Mūža laikā saņemtais ultravioletais starojums summējas, draudot ar ādas vēža rašanās risku.

Nevienam vairs nevar būt nekādu šaubu, ka ādu vajag aizsargāt no saules ultravioletā starojuma, un – galvenais – nekādā gadījumā nepieļautādas apdegumu.

Saule un D vitamīns

Vasarā pēc ļaušanās saules stariem mēs kļūstam daudz enerģiskāki, dzīvespriecīgāki un optimistiskāki. Tā notiek, jo saule palīdzējusi ādā veidoties D vitamīnam – enerģijas un arī stipru kaulu avotam.

Lai organismā izstrādātos nepieciešamā D vitamīna dienas deva, pietiek ar 30 minūšu atrašanos saules gaismā ar atsegtām rokām un kājām. Starp citu, kad organisms,  izsargājoties pret ultravioleto starojumu, izstrādā lielāku ādas brūnā pigmenta daudzumu un rodas iedegums, arī D vitamīna ražošana kļūst daudz lēnāka.

Kad saule ādu dziedina, kad – ne

Psoriāzes pacientiem ar pārāk ātru un nepareizu ādas šūnu dalīšanos saule var būt dziedinoša – ultravioleto staru ādas imunologiskās aktivitātes nomākuma efekta dēļ mazinās šūnu dalīšanās. Tikai ar vienu nosacījumu – āda nedrīkst apdegt. Tāpēc sauļošanās vienmēr jāiesāk pakāpeniski – sākumā īsu laika posmu, ko katru nākamo reizi palielina par 5–10 minūtēm. Tikai tad psoriāzes pacients sauli var izmantot par dziedinošu metodi. Vienlaikus jālieto ādu mīkstinošie un mitrinošie krēmi.

Atrašanās saulē uzlabo arī atopiskā dermatīta pacientu pašsajūtu, jo arī viņiem ultravioletie stari rada ādas imunoloģiskās aktivitātes nomākumu. Arī viņi nedrīkst pieļaut ādas apdegumus. Slimojot ar atopisko dermatītu, ir ļoti sausa āda, kas jāmitrina ar šim nolūkam paredzētiem ādu kopjošiem līdzekļiem, kā arī mazgājoties jālieto nevis parastās ziepes, bet speciāli  mazgājoši līdzekļi  sausai ādai.

Saule sausē ādu, tāpēc agrāk uzskatīja, ka līdz ar to tiek mazināta ādas taukošanās, kad rodas akne jeb pinnes. Pierādīts, ka tā ir nūja ar diviem galiem, jo rezultātā āda sabiezē un kļūst tikai sliktāk. Ja ir pinnes, risinājums ir lietot saules aizsarglīdzekļus, kas nav trekni un ir paredzēti šādām ādas problēmām. Saules aizsargkrēma lietošana noteikti nepieciešama arī rozācijas gadījumā, kad sejas zemādas kapilāri ir bojāti un redzams sarkans asinsvadu tīklojums. Saule ir faktors, kas veicina rozācijas tālāku attīstību, vēl lielāku kapilāru paplašināšanos. Ārstnieciskās kosmētikas līdzekļus rozācijas ārstēšanai ražo jau ar saules aizsargfiltriem.

Ja ir rozācija, izvēlas kuperozai un jutīgai ādai domātus kopšanas līdzekļus, un pirms došanās saulē sejai uzklāj aizsargkrēmu ar maksimālu aizsardzību gan pret UVB, gan pret UVA – SPF 50+/UVA 33.

Nost ar pakulu matiem!

Saule, sāļais jūras ūdens, vējš matus (protams, arī ādu) izsausē, padarot tos līdzīgus pakulu vīkšķim. Matu mazgāšana katru dienu ar pārāk stipru šampūnu vēl vairāk pārsausinās gan galvas ādu, gan matus. Matu veselību ietekmē arī mūsu dzīvesveids – stress, neizgulēšanās, smēķēšana, kā arī nesaudzīga matu veidošana. Stipri pabojātu mata stiebru būs ļoti grūti atkal padarīt gludu, spodru un spīdīgu. Par laimi, mati ataug un regulāri var apgriezt matu galus, kā arī tos kopt ar kondicionieriem, maskām un eļļām. Vasarā ieteiktu nolikt malā parasto matu kosmētiku, tās vietā izvēloties tādu, kurā ražotājs iekļāvis saules aizsargfiltrus. Ikdienas šampūniem jābūt maigas iedarbības, tie nedrīkst sausēt galvas ādu. Īpaši maigu šampūnu līnijas aptiekās piedāvā firmas Vichy, Ducray, Bioderma. Vasarā ir labi lietot matu aizsardzībai domātus produktus, piemēram, izsmidzināmas un pēc tam neizskalojamas eļļas, noklājot visu mata stiebru vai tikai matu galus, ja tie tir sausāki, nobružājušies.

Par matu sausumu var būt atbildīga ne tikai ārējā vide vai nepareiza kopšana, bet arī iekšķīgas veselības problēmas, maz dzelzs vai citu mikroelementu asinīs.

Psoriāzes, seborejiskā dermatīta (tautā saukta par blaugznām) pacientiem ārstnieciskie šampūni jālieto trīs reizes nedēļā, paturot tos galvas ādā trīs līdz piecas minūtes vai – cik pietiek pacietības. Ja nepieciešama ārstniecisko līdzekļu lietošana, jānāk uz konsultāciju pie dermatologa.

Daži padomi

  • Sauļošanās krēma aizsardzībai jābūt gan pret saules ultravioletajiem A (UVA), gan B (UVB) stariem, bet aizsargfaktoram SPF (Sun Protective Filter) – ne zemākam par 15. Vasarā, dodoties ceļojumā uz dienvidu valstīm, līdzi jāņem aizsargkrēms ar SPF 50.
  • Pēc sauļošanās jālieto ādu mitrinoši (hidratējoši) krēmi. Tā saucamie vasaras līnijas produkti ir jebkuras sevi cienošas ārstnieciskās kosmētikas ražotāja piedāvājumā. Pieejami arī speciāli krēmi pēc sauļošanās.
  • Sejas krēmi, kuru sastāvā ir retinoīdi, smaržvielas un bergamotes eļļa paaugstina jutību pret ultravioletajiem stariem.

 

Atpakaļ |
Dalīties

Komentāri (0)

Lai pievienotu komentāru, pieslēdzies ar Facebook pasi

Facebook pase

Populārākie rakstiSkatīt visus