Kā tik galā ar iesnām un klepu?

30.09.2016 Nav komentāru

Šis ir viens no biežākajiem jautājumiem aptiekā – tagad, rudenī un ziemā.

Benu_LV-14-1Patiesībā vispirms vajadzētu sevi pasaudzēt, lai tomēr nesaaukstētos. Dodoties ārā, atbilstoši ģērbties. Palietot C vitamīnu. Var arī profilaktiski nāsīs iesmērēt ziedi Rinogēls vai Mentosils, vai arī arnikas eļļu, kas neļauj vīrusiem, kuri izraisa iesnas un klepu, iekļūt deguna gļotādā un tālāk jau augšējos elpošanas ceļos. Tāpat var palietot Aflubin pilienos vai tabletēs imunitātes spēcināšanai, ja, piemēram, mājās vai darbavietā kāds jau šņaukājas un tev negribas aplipt. Taču, ja nu tomēr nācies saslimt, tad aptiekā ir ļoti plašs dabisko un ķīmisko preparātu klāsts gan pret iesnām , gan pret klepu.

Otrs jautājums, ko cilvēki aptiekā visbiežāk farmaceitam uzdod, ir: «Kurš preparāts labāks? Ko jūs man ieteiktu? » Vienas atbildes nav, katram cilvēkam tiek piedāvāti atbilstoši produkti – attiecīgi konkrētajai problēmai.

Iesnas – dabiska reakcija

Elpceļi jāuztver kā vienota sistēma – sākot ar degunu, kurš parasti cieš pirmais, tad iekaist kakls, bronhi… Tomēr arī iesnas mēdz būt dažādas: vienam tās tek kā ūdens, otram deguns jau aizlikts vai arī radies jau tāds iekaisums, ka sāp pat deguna blakusdobumi. Bet jebkurā gadījumā visiem – gan bērniem, gan pieaugušajiem – varētu ieteikt Delufen deguna aerosolu, kas domāts pret iesnām un siena drudzi. Dažkārt pietiek ar dažām lietošanas reizēm un jau kļūst labāk. Tas ir homeopātisks preparāts un būtiski atšķiras no pārējiem pretiesnu līdzekļiem, piemēram, ksilometazolīnu saturošajiem. Tie sašaurina asinsvadus un tāpēc iesnas tik tiešām uz brīdi pārstāj tecēt, deguns ir vaļā, taču ksilometazolīns nodara arī kaitējumu – sausina deguna gļotādu, pie preparāta rodas pierašana un pēc tam cilvēks nevar atkopt, atveseļot savu deguna gļotādu, jo tā jau ir sabojāta. Tāpēc ar ksilometazolīnu saturošajiem pilieniem vajadzētu ārstēties pēc iespējas retāk vai arī tie jālieto ierobežoti – kā ārsti saka, ne ilgāk par trim dienām. Savukārt Delufenam ir pievienots arī izotoniskais nātrija hlorīda šķīdums, kam piemīt tieši pretējs efekts – tas mitrina deguna gļotādu, mitrina kreveles un pasargā deguna ejas no izžūšanas. Zīdaiņiem un bērniem no gada vecuma Delufenu drīkst iepūst vienu devu katrā nāsī vienreiz dienā.

Starp citu, tagad ir arī iekšķīgi lietojamas tabletes vai pilieniņi, piemēram, Sinupret vai Sinunorm, vai Sinustrong, kas ļoti labi palīdz pret iesnām: mazina deguna gļotādas tūsku, pasargā no deguna blakusdobuma iekaisuma, lai slimības process neizplatītos tālāk, un šķidrina arī sekrētu, lai tas nekrājas un labāk izdalās ārā. Līdz ar to nav nekas jāpilina degunā.

Klepus reizēm jāslāpē, reizēm jāveicina

Tagad, rudenī, akūtu klepu parasti izraisa adenovīrusi, kas padara jutīgus augšējos elpceļus. Scenārijs lielā mērā atkarīgs no mūsu katra imūnsistēmas – vai tā spēj adekvāti reaģēt uz infekciju.

Arī klepus mēdz būt dažāds. Ir gan sauss, kas parasti noris kopā ar kakla sāpēm vai kņudēšanu: kad rīkles gala gļotāda sakairināta, kļuvusi jutīga, rodas krekšķis – gribās atklepoties. Ir arī mitri klepi jau ar krēpām, kas izdalās no bronhiem. Protams, ka vislabākais šādā situācijā būtu apmeklēt ģimenes ārstu, taču pašā sākumā varētu tikt galā arī ar to, ko piedāvājam mēs, farmaceiti. Piemēram, man vairāk patīk dažādi sīrupveida pretkle – pus līdzekļi. Ļoti bieži iesaku Aflubin Acut, kuru drīkst dod bērniem no divu gadu vecuma, kā arī var lietot pieaugušie. Šis līdzeklis satur Islandes ķērpja, ceļteku lapu, timiāna sausos ekstraktus, mazina gan klepu, gan rīkles gļotādas kairinājumu un aizsmakumu.

Savukārt, lai mazinātu akūta vai hroniska bronhīta izraisītu klepu un šķidrinātu krēpas, var lietot Prospan sīrupu, kas satur efeju lapu sauso ekstraktu un kuru drīkst lietot arī bērni no gada vecuma.

Dažkārt klepus rodas no tā, ka tiek kairināta kakla gļotāda, tad aptiekā nopērkamas sūkājamas tabletītes, piemēram, Strepsils. Šis preparāts pieder medikamentu grupai, ko sauc par nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem. Tie atvieglo cilvēka pašsajūtu, mainot organisma atbildes reakciju pret sāpēm – mazina pietūkumu un iekaisumu. Ja slimība nav iekļuvusi bronhos, šīs sūkājamās tabletes ļoti labi palīdz. Tās arī ērti lietot: paņem līdzi kabatā vai somiņā, un tad ir vienalga, kur tu atrodies – darbā, teātrī vai transportā –, ieliec tabletīti mutē un nosūkā. Ar aerosola AKTUĀLI lietošanu būtu sarežģītāk, jo ne vienmēr pastāv iespēja to iepūst kaklā.

Bet, jā, ir arī tāda veida preparāti, pūšamie. Parasti šo aerosolu sastāvā ir kliņģerīšu vai smiltsērkšķu eļļa, piemēram, Faringo spray. Dažiem cilvēkiem rīkles gļotāda vienkārši ir jutīgāka nekā citiem, un vīrusi šo jutīgumu izprovocē vēl vairāk (iekaisums ir noārdījis gļotādas skropstiņas), un tad cilvēks klepo līdz pat asarām, nespēj apstāties, tas var vilkties pat nedēļām. Vienkārši tāda organisma īpatnība… Šiem cilvēkiem ārsti parasti iesaka visas tās procedūras, kas gļotādu mitrina un ieeļļo, veicina gļotādas atjaunošanos. Arī aptiekā nopērkami inhalatori, kas satur dažādas ārstnieciskas eļļas.

Vēl gribu piebilst, ka pie jebkura veida klepus vajadzētu lietot daudz šķidruma. Der visvisādas ārstniecības augu tējas (piemērotākās – māllēpju, pelašķu, ceļmallapu, gaiļbiksīšu, aveņu, liepziedu…), der dzērveņu morss, upeņu ievārījums, sajaukts ar siltu ūdeni, ingvera tēja kopā ar citronu, pat vienkāršs minerālūdens, jo tas viss šķidrina krēpas un tās padara vieglāk atklepojamas. Iztīrīt bronhus ir ļoti svarīgi – krēpas jādabū laukā, lai elpceļi veseļotos. Un noteikti arī jāēd normāls, sabalansēts uzturs, jo tas dod spēku organismam pašam tikt galā ar radušos situāciju, ar iekaisumu elpceļos. Ņem vērā! Ja lieto atkrēpošanas līdzekļus, tiem jāuzdzer glāze ūdens, jo krēpu šķidrināšanai nepieciešams šķidrums.

Labs padoms

Jūtot pirmos saaukstēšanās simptomus, uzreiz izkarsē pēdas siltā ūdenī, kam pievienots ingvera pulveris vai arī sinepju pulveris. Un pēc tam – vilnas zeķes kājās!

 

Atpakaļ |
Dalīties

Komentāri (0)

Lai pievienotu komentāru, pieslēdzies ar Facebook pasi

Facebook pase

Populārākie rakstiSkatīt visus