Āda vasarā – aizsargājama un mitrināma

17.08.2016 Nav komentāru

Sejas kopšana

Vasarā tā kļūst dzīvīgāka, ādā vairāk ražojas D vitamīns, un tā labāk atjaunojas, tāpēc kopšanā jālieto maigāki līdzekļi. Liekos sviedrus, taukus un putekļus ieteicams notīrīt ar ādas kopšanas līdzekļiem, kas nesatur alkoholu. Piemēram, ar micelāro ūdeni, maigākām putām vai krēma geliem sejai. Ādu nevajag pārsausināt ar mazgāšanos.

No rīta sejas dekoratīvā kosmētika jāizvēlas tāda, kas ir šķidrākas konsistences.

Sausai sejas ādai arī vasarā jālieto krēms, jo ādas struktūra ir mazliet jāietauko. Dienas krēmiem jābūt ar UV staru filtru, tie aizsargā ādu no saules staru kaitīgās iedarbības.Linda Kapteine

Taukainai sejas ādai vasarā nav vajadzīgs krēms, var lietot gelu, piemēram, celulārā ūdens gelu Eau Cellulaire gel vai vieglu fluīdu. Vasarā ieteicami ultrafluīdi, piemēram, Photoderm Aquafluide, kas viegli mitrina, aizsargā pret saules apdegumu un labi darbojas kā dienas krēms vai mitrinošs līdzeklis.

Sejas mitrināšanai vasarā var izvēlēties mitrinošu saules aizsargkrēmu vai vairākas reizes dienā seju palutināt ar izsmidzināmo ūdeni. Izsmidzināmie aerosoli ir dažādi, to vidū ir arī tādi, kas ir gandrīz kā šķidrie krēmi. Piemēram, UV inCelium Spray, kas aizsargā šūnas DNS struktūras, lai saules starojums neradītu tās bojājumu un lai šūna pati spētu tikt galā ar kaitīgu iedarbību. Eiropā tas ir pierasts, bet Latvijā vēl nav populāri lietot šos  izsmidzināmos līdzekļus. Aerosoli ir īpaši parocīgi un efektīvi, kad cilvēks ceļo, jo mazie flakoniņi ir tāda tilpuma, ka tos drīkst ienest lidmašīnas salonā. Ādas mitrināšanai, lai nerastos savelkoša sajūta, ieteicami arī gurķu ekstrakts, alvejas ekstrakts, aļģu maskas un aļģu krēmi, bet – ne spirtu saturoši līdzekļi.

Uz nakti sejai var izvēlēties nomierinošu krēmu, kas aizsargā ādas šūnas, palīdz tām atjaunoties. Pretnovecošanas vai pretgrumbu krēmu lietošana vasarā sievietēm nobriedušā vecumā ieteicama tikai pirms gulētiešanas. Jāizvēlas vitamīnus saturoši krēmi. C vitamīns atjaunos kolagēnu un mazinās pigmenta veidošanos, A vitamīns veicina ādas epidermas atjaunošanos un mazina grumbu veidošanos. A vitamīna krēmi noder arī jaunākiem cilvēkiem, kuriemir aknes izsitumi uz sejas. E vitamīns darbojas epidermas šūnu membrānas atjaunošanā, tāpēc E vitamīnu saturošs krēms ieteicams gan tad, kad sejas āda ir pēc saules un vēja aprauta, gan tad, ja āda ir apsārtusi vai jutīga.

Problemātiska āda ar izsitumiem. Saule ir ādas draugs, un vasarā izsitumi samazinās, tomēr jauniešiem ir mācību sesija, ieskaites un citādi pārdzīvojumi, kas arī veicina izsitumus. Tad vislielākā kļūda ir doties uz pludmali un stipri, stipri nosauļoties. Kāpēc? UV stari ir dezinficējošs līdzeklis, taču stiprā saule sabiezina iekaisušo ādu – veidojas biezāka epiderma, biezāks raga slānis, un iekaisušie tauku dziedzerīši vēl vairāk iekapsulējas, tādējādi nespējot attīrīties. Tad uz ādas veidojas pēciekaisuma rētas, pigmenta plankumi. Ar šādu pārsauļotu, plankumainu seju ir vēl grūtāk tikt galā nekā tad, ja ir sadzijusi pumpa, kurai tiek uzlikts saules aizsargkrēms, dodoties laukā, vai kāds ārstniecisks līdzeklis, kas neļauj veidoties pigmentācijai. Vasarā pinnīšu un sejas izsitumu ārstēšanai ieteicami ir azelaīnskābi saturoši līdzekļi.

Rozācija. Cilvēkiem ar šo ādas problēmu saulē sejas āda iekaist, nevis kļūst veselīgāka. Jālieto krēmi ar lielāku aizsardzību no saules. Aptiekās nopērkami līdzekļi, kuru sastāvā ir gan UV aizsargfiltrs, gan asinsvadu nomierinošas komponentes, gan iedarbība pret apsārtumu, līdz ar to vienu krēmu var lietot kā dienas krēmu. Pigmentācijas plankumiem ir dažāda izcelsme. Uz sejas un dekoltē zonas var rasties pleķīši pēc dažādiem izsitumiem, jo iekaisusi ādaizdala pigmentu, aizsargājot iekaisušo vietu. Tāpēc ieteicams ādu sauļot tikai tad, ja tā ir vesela. Savukārt ap 40–50 gadu vecumu notiek ādas fotonovecošanās – parādās ultravioletu staru iedarbība uz ādas raga šūnām. Aktīniskās keratozes jeb saules keratozes – tā sauc novecošanās plankumus, kas lēnītēm gadu gaitā uzkrājas no pārsauļošanās un var pamazām pārvērsties par ādas audzējiem. Tāpēc ļoti svarīgi ir lietot krēmus, kas ādu aizsargā no ultravioletajiem stariem. Savukārt iesauļoties cilvēki ar pigmentācijas plankumiem drīkst tikai nedaudz, lietojot savam ādas tipam un ādas problēmām atbilstošus aizsarglīdzekļus.

Ādas kopšana pēc procedūrām. Ja ziemā vai pavasarī veiktas lāzerprocedūras, tad dienas krēms jāizvēlas ar daudz augstāku aizsardzību pret ultravioletajiem stariem. Tas tāpēc, lai neļautu atgriezties tikko risinātajai ādas problēmai. Vasarā ļoti jāuzmanās ar augļskābju pīlingu un augļskābes saturošiem krēmiem, jo tie pārāk loba un sausina ādu. Ja vēlas izmantot šādus krēmus, tad labāk iegādāties tādus, kuru sastāvā ir niecīgs procents augļkābes.

Ķermeņa kopšana

Vasarā, kad cilvēki ģērbjas plānāk un biežāk mazgājas, gan bērniem, gan pieaugušajiem jālieto ādas barjeru aizsargājoši ādas mazgāšanas līdzekļi. Tāds ir, piemēram, Atoderm Intensive Gel vai ziepes, kas nopērkamas aptiekās. Āda kļūst tīra, bet saglabā savas aizsargfuncijas. Adas kopsanas lidzeklu uzdevumi vasaraTaukainā un sasvīdusī āda nav jāberž, lai saglabātu normālu ādas funkciju, citādi tiek noņemts ādas hidrolipīda slānītis. Populāras ir sausās eļļas ķermeņa ādas kopšanai, piemēram, Esthederm Sun Care Oil. Par sausām tās sauc tāpēc, ka ir viegla tipa eļļas. Jāraugās, lai izvēlētās eļļas sastāvā nebūtu silikons, kas dod spīdumu un glītu vizuālu efektu, bet – neuzsūcas ādā. Tāpat nedrīkst lietot ķermeņa ādas kopšanai līdzekļus, kas satur alkoholu un tādā veidā pārsausina ādu.

Sausa āda uz kājām. Dažiem apakšstilbi izskatās kā ar miltiem nokaisīti… Viņiem ādu nevajag skrubēt – tā pati nolobīsies, tikai jāstiprina ādas struktūras aizsardzība, lietojot kādu eļļu vai losjonu ar saules aizsardzību. Piemēram, labs ir aptiekās nopērkamais Essex Plus.

Reizēm augšstilbi kļūst asi, it kā būtu nosēti ar sīkām pumpiņām, biežāk tas raksturīgs tieši pusaudžiem. Šī ir iedzimta ādas pārragošanās problēma. Šajā gadījumā trūkst arī D vitamīna un taukos šķīstošo vitamīnu, bet, saņemot pietiekamu saules enerģiju un veselīgu uzturu, vasarā āda uzlabosies.

 

Atpakaļ |
Dalīties

Komentāri (0)

Lai pievienotu komentāru, pieslēdzies ar Facebook pasi

Facebook pase

Populārākie rakstiSkatīt visus