Kāpēc trūkst elpas?

28.02.2017 Nav komentāru

HOPS – tas taču tikai smēķētājiem!

elpa_1Noteikti ir dzirdēts šis apzīmējums – HOPS… Tulkojumā četri lielie burti HOPS nozīmē – hroniska obstruktīva plaušu slimība, ko izraisa kaitīgu gāzu vai daļiņu ilgstoša ieelpošana. Proti, no kairinājuma gandrīz visas elpceļu šūnas aktivizējas, piedalās iekaisuma reakcijā un bojā plaušu audus. Rezultātā pakāpeniski samazinās plaušu funkcija un veidojas plaušu emfizēma – kā tautā saka, plaušu uzpūšanās, kad bronhu sašaurināšanās dēļ plaušās hroniski nonāk vairāk gaisa, nekā no tām izkļūst. Tātad asinīs hroniski ir samazināts skābekļa daudzums, bet ogļskābās gāzes izdalīšanās – aizkavēta. Savukārt tas veicina sirds paplašināšanos un spiediena paaugstināšanos plaušu artērijā. HOPS cēlonis lielākoties ir smēķēšana, bet var būt arī citi vaininieki. Piemēram, gaisa piesārņojums telpās, kas rodas kurināšanas vai ēdiena gatavošanas rezultātā, jo nav skursteņa vai ventilācijas. Visvairāk pārsteidzošais piemērs: kad arheologi Grenlandē atraka 8. gadsimta vikingu mājas, viņi konstatēja, ka tā laika sievietēm ir izteikti sodrēju nogulsnējumi plaušās. Grenlandē, kur ir vistīrākais gaiss uz planētas!

Vēl pie vainas varētu būt dažādi arodfaktori, kad gaisa piesārņojums ir darbā. Tas izraisa hronisku iekaisumu elpceļos un plaušās, kas savukārt noved pie plaušu funkcijas samazināšanās. Latvijā tas varētu būt stāsts par metinātājiem ar ilgu darba stāžu. Arī pasīvā smēķēšana mēdz būt par iemeslu hroniskas obstruktīvas trīs plaušu slimības attīstībai, taču tad nelabvēlīgajam kairinājumam jābūt ļoti intensīvam un ilgam.

Cik daudz jāsmēķē, lai sāktos HOPS?

Ļoti individuāli. Bet ārstu pieredze liecina, ka divdesmit tā sauktie paciņu gadi ir pilnīgi pietiekami, lai veidotos hroniska obstruktīva plaušu slimība. Nelabvēlīgas iedzimtības vai citu apstākļu dēļ šis laiks var būt arī stipri īsāks. Savukārt lai paciņu gadu skaitu katrs izrēķina pats pēc formulas: cigarešu skaits dienā jāreizina ar smēķēšanas gadu skaitu un tad jādala ar 20 – cigarešu skaitu vienā paciņā.

Kā izpaužas HOPS?

Pirmie simptomi parādās samērā vēlu. Cilvēks savu plaušu stāvokļa pasliktināšanos visbiežāk pamana tad, kad slimība jau krietni progresējusi – viņam ir izteikts elpas trūkums tieši fiziskās slodzes laikā. Tātad, ja cilvēks ir miera stāvoklī, viņam sūdzību nav. Kādreiz cilvēks atjēdzas tikai tad, kad viņam, uzkāpjot otrajā stāvā, jau trūkst elpa. Tas nozīmē, ka 50% no plaušām vairs nestrādā, kā nākas. HOPS, plaušu funkcijas samazināšanās ir neatgriezenisks process.

Kā konstatēt, kādā stāvoklī ir plaušas?

Jāveic spirometrija – plaušu funkcijas mērīšana, nevis plaušu rentgens, kā dažkārt cilvēki iedomājas. Plaušu rentgens parāda izmaiņas plaušās tad, kad attīstījusies jau plaušu emfizēma, turklāt visai tālu.

Ko darīt?

Tieši agrīnā smēķēšanas atmešana – līdz 30 gadu vecumam – ir labākais, ko var izdarīt, jo tad cigarešu dūmu toksisko vielu kaitējums plaušām ir minimāls. Plaušu funkcija nav cietusi, un smēķētāja klepus, ja tāds ir, dažu mēnešu laikā pāriet. Taču, ja smēķēšanu nemet pie malas, tad gan visiem, kam pēc tam diagnosticē hronisku obstruktīvu plaušu slimību (un tādu ir ceturtdaļa smēķētāju), būs jāsamierinās ar bēdīgo patiesību, ka plaušu funkciju, kas jau samazinājusies, nekad vairs neatgūt. Kas pazaudēts, tas ir pazaudēts neatgriezeniski! Tas ir diezgan pārliecinoši pierādīts lielos, nopietnos pētījumos. Tomēr ārsti mēģina palīdzēt arī šiem pacientiem, lai viņi tomēr varētu saglabāt spēju bez elpošanas traucējumiem tikt galā ar fizisku slodzi. Proti, medicīna tagad piedāvā efektīvas zāles – bronhodilatatorus, tie ir bronhu paplašinātāji, kuru iedarbība ir 12–24 stundas un kuri uzlabo HOPS pacientu stāvokli – novērš aizdusu un citus simptomus un ievērojami palēnina slimības attīstību. Bet visprātīgāk, protams, būtu nekad neaizdedzināt pirmo cigareti.

Kas jāzina par astmu?

Lai sāktu domāt par astmu, pietiek ar klepu, kas ilgst četras nedēļas, kaut gan nav vēl parādījušies tipiskie astmas simptomi – elpas trūkums un sēkšana agri no rīta vai naktīs. Jāaizdomājas arī tiem, kam saaukstēšanās bieži vien, kā tautā mēdz teikt, aiziet uz plaušām un šīs situācijas atkārtojas vairākas reizes gadā. Tātad cilvēks ir izlietojis trīs antibiotiku kursus, visvisādus pretklepus sīrupus un – nekas nepalīdz vai arī palīdz tikai daļēji, pēc laiciņa klepus sākas no jauna. Tā ir zīmīga lieta, uz ko vajadzētu reaģēt.

Kā pārliecināties, ka tiešām astma?

Ja diagnoze noteikta pareizi, tad cilvēkam, sākot lietot zāles, pēc nedēļas klepus, kas ildzis pāris mēnešu, pāriet vai ļoti jūtami mazinās. Taču diagnozi – astma – korekti var pieradīt ar dažādām izmeklēšanas metodēm.

Pirmkārt, jāveic spirometrija, nosakot plaušu tilpumu, gaisa plūsmas ātrumu elpceļos. Tad arī vērtē, vai ir plaušu obstrukcija, bronhu spazmas, sašaurinātie elpceļi. Bronhiālā astma būtībā ir eozinofilo leikocītu izraisīts hronisks iekaisums bronhu sieniņās, kura dēļ tie kļūst ļoti jutīgi un sāk reaģēt uz niecīgāko kairinājumu, uz kuru veseli elpceļi nereaģē. Bronhu sašaurināšanās apgrūtina gaisa nonākšanu plaušās. Tāpēc cilvēkam ir spiedoša sajūta krūškurvī, klepus, sēkšana, elpas trūkums. Visbiežāk šie simptomi novērojami naktī un agri no rīta.

Otrkārt, slāpekļa oksīda noteikšana izelpas gaisā – eleganta izmeklēšanas metode. Aparāts apmēram piecu minūšu laikā konstatē, vai ir astmai raksturīgais iekaisums elpceļos. Tiem, kuriem šis rādītājs ir paaugstināts, ārsts izraksta hormonālos aerosolus (inhalējamos glikokortikoīdus), kas ar augstu varbūtību labi palīdzēs.

Treškārt, var veikt arī bronhu provokācijas testu, kas pieejams tikai dažās medicīnas iestādēs Latvijā, to skaitā Stradiņos un Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centrā Rīgā. Tā ir visprecīzākā izmeklēšanas metode astmas diagnozes pierādīšanai. Vēl var taisīt krēpu analīzi, var skatīties asinsanalīzi – noteikt eozinofilo iekaisumu. Tātad, ja krēpās vai asinsanalīzē parādās eozinofilo leikocītu klātbūtne, arī tas var palīdzēt nokļūt līdz diagnozei.

Ja hormonālos aerosolus lieto nepamatoti?

Ģimenes ārsti tos bieži izraksta, pacientam sakot: «Lai jums labāk tīrās plaušas, lai var izdalīties krēpas…» Nekas briesmīgs no hormonālo aerosolu lietošanas nebūs. Nelielas lokālās blaknes, piemēram, savairosies mutes sēnīte. Taču, ja mutes dobumu pēc inhalācijas izskalo ar ūdeni, šis risks ir niecīgs. Var parādīties balss aizsmakums, bet tas arī nav izteikti un, pārtraucot ārstēšanu, pāriet. Baidīties no šīm zālēm nav pamata. Savukārt ieguvums ir nepārprotams. Jo pirmais inhalējamo medikamentu uzdevums ir likvidēt simptomus – klepu. Kad tas rimies, ārstēšanu vajadzētu turpināt vairākus mēnešus. Jo ilgāka terapija, jo pēc ilgāka laika būs nākamais slimības paasinājums, kad, piemēram, nākamajā gadā atkal saslims ar akūtu vīrusinfekciju un parādīsies klepus. Astma ir hroniska slimība, kuru nav iespējams pilnībā izārstēt, bet – to var labi kontrolēt.

Tipiskākās kļūdas, ko cilvēki pieļauj

 1. Dabiska vēlēšanās ārstēšanos pēc iespējas ātrāk beigt. Bet – vajadzētu dažus mēnešus terapiju vēl turpināt, lai gan astmas pazīmju vairs nav.
 2. Nepiekrīt objektīvi pierādītajai diagnozei. Protams, nevajag katram, kas klepo, nozīmēt inhalējamos glikokortikoīdus. Bet tāpēc jau ir šie trīs dažādie izmeklējumi, kurus var veikt un noskaidrot klepus cēloni.

Kad jāiet pie ārsta?

Pazīmes, kas norāda, ka varētu būt ASTMA:

 • Klepus ilgāk nekā 10 dienas, un tas atkārtojas vairākas reizes gadā. Visas saaukstēšanās aiziet uz plaušām.
 • Naktīs vai agri no rīta čīkstēšana, smagums krūtīs, elpas trūkuma lēkmes.
 • PĒC fiziskas slodzes pēkšņi parādās līdzīgi simptomi.

Pazīmes, kas norāda, ka varētu būt HO PS:

 • Fiziskas slodzes laikā parādās elpas trūkums, kas agrāk nav bijis.
 • Ilgstošs klepus ar krēpām vai bez tām.
 • Iepriekš ilgstoša smēķēšana.

Izmanto lietotni viedtālrunī! Un – kontrolē savu astmu

 • Tas ir personalizēts ārstēšanas plāns. Norādi savu ikdienā lietojamo medikamentu veidu, daudzumu un laiku, cikos tie jālieto. Iestatījumu maiņa ir ātra un vienkārša.
 • Norādītājos laikos tu saņem atgādinājumus par zāļu lietošanu un atzīmē paveikto lietotnē.
 • Koks lietotnē simbolizē to, kā jūtas tavs ķermenis. Jo rūpīgāk ievērosi ārsta nozīmēto terapiju, jo labāki būs rezultāti un – pats galvenais – veselība.
 • Meklē: uzelpo.lv
Atpakaļ |
Dalīties

Komentāri (0)

Lai pievienotu komentāru, pieslēdzies ar Facebook pasi

Facebook pase

Populārākie rakstiSkatīt visus